Αρχείο κατηγορίας Uncategorized

12ο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων

02/12/2019

Η Ένωση Σκακιστών Θεσσαλονίκης κατέλαβε τη 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο στο 12ο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων μέχρι 16 ετών, που ολοκληρώθηκε την Κυριακή 1/12 στο ξενοδοχείο “Φιλίππειον” στη Θεσσαλονίκη.

Το πρωτάθλημα περιλάμβανε 6 αγωνιστικές και έλαβαν σ’ αυτό μέρος 20 ομάδες από όλη την Ελλάδα με 6μελή σύνθεση. Η Ένωση Σκακιστών Θεσσαλονίκης σημείωσε 5 νίκες και ηττήθηκε μόνο από την Πρωταθλήτρια ομάδα του Ε.Ο.Α.Ο “Φυσιολάτρη” Νίκαιας  με 2-4 παρότι η συνάντηση ξεκίνησε με 2-0 ! Στον τελευταίο γύρο η Ε.Σ.Θ επικράτησε της ισχυρής ομάδας της Σ.Α Χανίων, η οποία κατέκτησε την 3η θέση. Η ομάδα της Ένωσης Σκακιστών Θεσσαλονίκης, αν και δεν επανέλαβε τον περσινό θρίαμβο της κατάκτησης του Πρωταθλήματος με απόλυτο σκορ νικών ( 6/6) , απέδειξε τη σταθερότητα της και την εξαιρετική δουλειά που γίνεται στις ακαδημίες της.

Η σύνθεση της ομάδας της Ε.Σ.Θεσσαλονίκης ήταν:
– Τσαρσιταλίδης Κωνσταντίνος (2053) – κατηγορία U16
– Καζάκος Μάρκος (2131) – U14
– Τσαρσιταλίδης Χρήστος (1738) – U12
– Γερασόπουλος Νίκος (1281) – U10
– Πάσογλου Νικολέτα (1426) – G16
– Τερζίδη Ναταλία (1087) – G12

Συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους τους μικρούς αθλητές της ΕΣΘ,στους γονείς τους, καθώς και στον προπονητή της ομάδας GM και μέλος της Εθνικής Ελλάδος Θάνο Μαστροβασίλη.

Χορηγός στην προσπάθεια και στην επιτυχία της Ένωσης Σκακιστών Θεσσαλονίκης ήταν τα Πρότυπα Εκπαιδευτήρια Θεσσαλονίκης.

Όλα τα αποτελέσματα, η τελική βαθμολογία και οι παρτίδες του πρωταθλήματος μπορούν να αναζητηθούν στη σελίδα: https://youthteam2019.chessfed.gr/standings.html

69ο Πρωτάθλημα Ελλάδος

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Κούρκουλος Σ  με  7.5/9   άνετη επικράτηση με δύο πόντους απόσταση από τον δεύτερο ,κινδύνεψε μόνο  στη παρτίδα με τους Μήτση και Γιαννουλάκη (τους νεότερους δηλαδή !)   ,στη δεύτερη θέση με  5.5/9 ο  Κανακάρης Γ  ενώ  τρίτος με 5/9 ο Μαλικέντζος Σ  που κατάφερε να μπει στο πόντιουμ παρότι ξεκίνησε άσχημα  .  3/9  για τον έτερο  αθλητή μας Καλογερή  Γ  που φάνηκε ανέτοιμος αλλά κέρδισε  πολύτιμη εμπειρία για τις επόμενες διοργανώσεις .

Συγχαρητήρια στους νικητές ,ευχόμαστε  και εις ανώτερα ,το ελληνικό σκάκι χρειάζεται νέους μαχητικούς αθλητές  !

Το τουρνουά πραγματοποιήθηκε για τρίτη συνεχόμενη φορά στο ξενοδοχείο Φιλίππειο της Θεσσαλονίκης ( διοργανωτής Τσαρουχάς Β) ενώ για πρώτη φορά δεν συμμετείχε κανένας από τους GM μας .

Ο Στέλιος Χαλκιάς αναλύει !

Δύο σχολιασμένες παρτίδες του GM Στέλιου Χαλκιά θα παρουσιάσουμε σήμερα από το Πανευρωπαϊκό Εθνικών Ομάδων στο Batumi  Georgia ,ο Στέλιος με την απόδοση του κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στη 4η σκακιέρα και βοήθησε στο μέγιστο βαθμό  την Εθνική μας Ομάδα !

69ο Πρωτάθλημα Ελλάδος & 42ο Πρωτάθλημα Ελλάδος Γυναικών

Σε εξέλιξη βρίσκονται τα Πρωταθλήματα Ελλάδος για το έτος 2019 στο ξενοδοχείο Φιλίππειο της Θεσσαλονίκης ενώ ακολουθούν τα εφηβικά ομαδικά πρωταθλήματα  !

https://69-ind-ch.chessfed.gr/

στο άνωθεν  link μπορείτε να παρακολουθήσετε το Πρωτάθλημα Ελλάδος όπου συμμετέχουν δύο αθλητές της ΕΣΘ οι : Μαλικέντζος Σωτήρης ( Πρωτ Ελλάδος 2013) και ο Πρωταθλητής Α20  Καλογερής Ιωάννης 

https://42-wom-ch.chessfed.gr/

στο παραπάνω link μπορείτε να παρακολουθήσετε το Πρωτάθλημα Ελλάδος Γυναικών .

Καλή επιτυχία στη διοργάνωση ( γίνεται για τρίτη συναπτή χρονιά στη Θεσσαλονίκη ) και στους αθλητές μας !

12ο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα U16

Ξεκινά στις 28/11/19 το 12ο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα U16 στο ξενοδοχείο Φιλίππειο της Θεσσαλονίκης , διοργανωτής ο Β. Τσαρουχάς.

Η ΕΣΘ πρωταθλήτρια για το 2018 ξεκινά σύμφωνα με το average elo  στη 4η θέση . Καλή επιτυχία στην ομάδα μας  !

Οι αθλητές μας φέτος είναι :

Α16 Τσαρσιταλίδης Κ

Α14 Καζάκος Μ

Α12 Τσαρσιταλίδης Χ

Α10 Γερασόπουλος Ν

Κ16 Πάσογλου Ν

Κ12 Τερζίδη Ν

Χορηγός στην προσπάθεια της ομάδας τα ΠΡΟΤΥΠΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ

Team pairings

Round 1 on 2019/11/28 at 16:30
No. Team Team Res. : Res.
1   Σ.Α. ΣΥΚΕΩΝ – ΝΕΑΠΟΛΗΣ   Σ.Α. ΧΑΝΙΩΝ :
2   Ε.Ο.Α.Ο. ‘ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ’ ΝΙΚΑΙΑΣ   Σ.Π.Ζ. ΚΕΡΚΥΡΑΣ :
3   Ε.Α. ΠΑΤΡΩΝ   Σ.Ο. ΚΑΒΑΛΑΣ :
4   Ε.Σ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ   Α.Ο. ‘ΖΗΝΩΝ’ ΓΛΥΦΑΔΑΣ :
5   Σ.Ο. ‘ΙΠΠΟΤΗΣ’ ΡΟΔΟΥ   Α.Μ.Ε.Σ. ΝΕΑΣ ΕΡΥΘΡΑΙΑΣ :
6   Ο.Φ.Η.   Μ.Γ.Σ. ‘ΕΘΝΙΚΟΣ’ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ :
7   Ο.Σ. ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ   Σ.Ο. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ :
8   ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Γ.Σ.   Σ.Ο. ‘ΣΑΧ’ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ :
9   Σ.Α.Κ. ‘ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ’   Α.Μ.Ο. ‘Ο ΓΑΛΑΞΙΑΣ’ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ :
10   ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ Ο.Σ.   ΣΚΑ.ΚΙ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Αρχηγός ομάδας : Μαστροβασίλης Θ

Women European Team Championship

Νικήτρια η ομάδα της Ρωσίας που ήταν το καθαρό φαβορί διότι η Ουκρανία κατέβηκε δίχως τις δύο ισχυρότερες σκακίστριες της (αδερφές Muzychuk)

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Team Team Games   +   =   –  TB1  TB2  TB3
1 1
Russia RUS 9 7 2 0 16 256,0 26,0
2 2
Georgia GEO 9 7 1 1 15 257,0 25,5
3 5
Azerbaijan AZE 9 6 2 1 14 230,0 22,5
4 3
Ukraine UKR 9 6 0 3 12 173,5 19,0
5 14
Netherlands NED 9 6 0 3 12 144,5 19,5
6 8
Romania ROU 9 5 1 3 11 184,0 22,5
7 13
Armenia ARM 9 4 3 2 11 181,5 20,5
8 10
Turkey TUR 9 5 1 3 11 168,5 19,0
9 9
Georgia 2 GEO 9 4 2 3 10 178,0 19,5
10 7
Hungary HUN 9 4 2 3 10 151,0 17,0
11 15
Serbia SRB 9 4 2 3 10 150,5 20,0
12 4
Poland POL 9 4 2 3 10 147,0 19,0
13 17
Israel ISR 9 4 2 3 10 145,5 19,5
14 6
France FRA 9 4 1 4 9 185,5 21,0
15 11
Italy ITA 9 4 1 4 9 158,5 18,0
16 20
Greece GRE 9 3 3 3 9 139,0 18,0

 

16η η Εθνική μας ,αναλυτικά τα αποτελέσματα :

Team-Composition with round-results

16. Greece (RtgAvg:2266, Captain: Sandalakis Angelos / TB1: 9 / TB2: 139)

Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Games RtgAvg Rp K rtg+/-
1 IM Tsolakidou Stavroula 2431 GRE 4264312 ½ ½ 0 1 1 0 3,0 6 2301 2301 10 -8,6
2 FM Avramidou Anastasia 2247 GRE 4239873 ½ 0 1 ½ 1 1 0 1 ½ 5,5 9 2282 2362 20 29,2
3 WIM Pavlidou Ekaterini 2183 GRE 4213262 0 ½ 0 0 1 0 1,5 6 2302 2109 20 -11,0
4 WGM Makropoulou Marina 2201 GRE 4200187 ½ 1 1 ½ ½ 0 0 3,5 7 2201 2201 20 0,6
5 WIM Makka Ioulia 2048 GRE 4205316 1 0 1 ½ 1 ½ 0 ½ 4,5 8 2167 2210 20

 

34,0

 

 

Καλή εμφάνιση για Αβραμίδου Α και Μάκκα Ι  ενώ επανεμφανίστηκε η Μακροπούλου Μ με τα χρώματα της Εθνικής μας ! Η Τσολακίδου Σ στο 1. ήρθε απευθείας από το Παγκόσμιο Κ20 στην Ινδία με αποτέλεσμα να μην παίξει τις τρεις πρώτες παρτίδες . Ντεφορμέ η Παυλίδου Αικ.

Αρχηγός : Σανδαλάκης Α

European Team Championships 2019

Ολοκληρώθηκαν τα Πανευρωπαϊκά Πρωταθλήματα Εθνικών Ομάδων στο Μπατούμι της Γεωργίας για το 2019 . Πρωταθλήτρια η ομάδα της Ρωσίας με θρίλερ στον τελευταίο γύρο ,αν η Ουκρανία κέρδιζε την Κροατία θα έκλεβε στο νήμα το Χρυσό ! Ο Saric όμως άντεξε στη παρτίδα με τον Ivanchuk και το τελικό 2-2 έδωσε το χρυσό στους Ρώσους .

Στους άντρες η πρώτη 20αδα είχε ως εξής :

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Team Team Games   +   =   –  TB1  TB2  TB3
1 1
Russia RUS 9 6 3 0 15 224,5 22,5
2 8
Ukraine UKR 9 6 2 1 14 236,5 22,5
3 2
England ENG 9 6 2 1 14 219,0 22,5
4 5
Armenia ARM 9 6 1 2 13 222,5 22,5
5 15
Croatia CRO 9 5 2 2 12 187,0 19,0
6 4
Azerbaijan AZE 9 5 1 3 11 197,5 20,5
7 6
Spain ESP 9 4 3 2 11 184,5 22,0
8 9
Germany GER 9 4 3 2 11 180,0 18,5
9 13
France FRA 9 4 3 2 11 169,0 20,5
10 12
Czech Republic CZE 9 5 1 3 11 166,0 19,5
11 14
Georgia GEO 9 3 4 2 10 171,0 21,0
12 3
Poland POL 9 4 2 3 10 170,0 19,5
13 11
Israel ISR 9 2 6 1 10 158,5 19,5
14 18
Greece GRE 9 4 2 3 10 157,0 19,5
15 19
Slovenia SLO 9 5 0 4 10 156,0 19,5
16 17
Turkey TUR 9 4 2 3 10 139,0 17,5
17 7
Netherlands NED 9 4 1 4 9 155,0 17,5
18 28
Switzerland SUI 9 4 1 4 9 148,0 19,0
19 22
Austria AUT 9 2 5 2 9 139,5 17,0
20 16
Romania ROU 9 3 3 3 9 135,5 18,0

 

Η Εθνική μας τερμάτισε 14η σε ισοβαθμία στη 10η θέση

Αναλυτικά τα αποτελέσματα :

Team-Composition with round-results

 

 

 

14. Greece (RtgAvg:2592, Captain: Kapnisis Spyridon / TB1: 10 / TB2: 157)

Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Games RtgAvg Rp K rtg+/-
1 GM Papaioannou Ioannis 2645 GRE 4201345 0 0 0 1 ½ 0 0 1,5 7 2648 2418 10 -19,5
2 GM Mastrovasilis Dimitrios 2596 GRE 4202694 ½ ½ 0 ½ 1 1 ½ 4,0 7 2576 2626 10 3,4
3 GM Banikas Hristos 2597 GRE 4202031 1 ½ 1 1 ½ 0 0 4,0 7 2563 2613 10 1,8
4 GM Halkias Stelios 2530 GRE 4201809 1 ½ ½ 1 1 ½ 1 5,5 7 2551 2781 10 22,0
5 GM Mastrovasilis Athanasios 2521 GRE 4201990 1 ½ 1 ½ 0 ½ ½ ½ 4,5 8 2538 2581 10 7,1

 

Την καλύτερη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Σ. Χαλκιάς με απόδοση 2781! κερδίζοντας μάλιστα το Χρυσό στη σκακιέρα του .

Ο Παπαϊωάννου ήταν ντεφορμέ στην 1η, ο Μαστροβασίλης Δ στη 2η ( αθλητής της ΕΣΘ) ανέβασε απόδοση στο τέλος των αγώνων, στη 3η ξεκίνησε δυνατά ο Μπανίκας αλλά ξέμεινε από δυνάμεις ενώ στο 5 ο Μαστροβασίλης Θ ( ΕΣΘ) έπαιξε πολύ σταθερά και τις περισσότερες παρτίδες (8)

Στο τελευταίο γύρο η Αρμενία αποδείχτηκε ιδιαίτερα δύσκολη και δεν μας άφησε  τύχες για θέση στην 6αδα ,παρόλα αυτά  η συνολική εικόνα της ομάδας ήταν θετική !

Αρχηγός ομάδας ο Καπνίσης Σ

ΤΙΤΛΟΣ ΙΜ για τον ΒΛΑΧΟ !

Πριν από λίγες μέρες στη Νίκαια της Γαλλίας ο αθλητής της Ε.Σ.Θ Ανατόλ Βλάχος πέτυχε την τρίτη και τελευταία νόρμα  που του εξασφαλίζει τον τίτλο του ΙΜ (international master) .

f VLACHOS Anatole 2394 F CadM IDF Tremblay en France 49½ 2480

6,5/9 και απόδοση 2480 ( η αναγκαία απόδοση είναι 2451)

Συγχαρητήρια στον Ανατόλ και εις ανώτερα !

 

17e Rencontres du Cap – Grand Prix
Classement après la ronde 9
Pl Nom Elo Cat. Fede Ligue Club Pts Bu. Perf
1 g BELLAHCENE Bilel 2540 F SenM IDF Tremblay en France 7 56 2636
2 m FLOM Gabriel 2497 F SenM IDF Tremblay en France 7 51½ 2626
3 g SIVUK Vitaly 2559 F SenM 7 51½ 2613
4 g STANY G.a. 2504 F SenM 7 51 2615
5 g MOUSSARD Jules 2608 F SenM IDF Asnières – Le Grand Echiquier 7 44½ 2555
6 m BARSEGHYAN Harutyun 2500 F SenM PAC Nice Alekhine 51 2555
7 g DAVID Alberto 2542 F SenM HDF Les Tours des Hauts de France – St Quen… 50 2546
8 g DONCHENKO Alexander 2631 F SenM EST Vandoeuvre-Echecs 49½ 2571
9 g PETROV Nikita 2586 F SenM 49½ 2547
10 g LEVIN Evgeny A. 2519 F SenM 49½ 2522
11 f VLACHOS Anatole 2394 F CadM IDF Tremblay en France 49½ 2480
12 g NIKOLOV Momchil 2557 F SenM HDF L’Echiquier Cappellois 48½ 2540
13 m TRAVADON Loic 2404 F CadM IDF Cergy Pontoise Echecs 48 2538
14 g MOSKALENKO Viktor 2475 F SepM IDF Evry Grand Roque 48 2484
15 g VAISSER Anatoly 2497 F VetM IDF Asnières – Le Grand Echiquier 46 2507
16 g BURMAKIN Vladimir 2507 F SepM 6 52½ 2552
17 g PALAC Mladen 2544 F SenM PAC Nice Alekhine 6 51½ 2504
18 g HAUB Thorsten Michael 2407 F SepM NOR L’Echiquier Dieppois 6 50 2490
19 m SATYAPRAGYAN Swayangsu 2395 F SenM 6 49 2486
20 g GOZZOLI Yannick 2604 F SenM IDF Asnières – Le Grand Echiquier 6 48½ 2478
21 g ENCHEV Ivajlo 2488 F SenM HDF L’Echiquier Cappellois 6 47½ 2502
22 m SOCHACKI Christophe 2479 F SenM IDF U.S.Villejuif Echecs 6 47½ 2383
23 m BUSCARA Sevan 2404 F SenM ARA Lyon Olympique Echecs 6 47 2438
24 g RIFF Jean-Noel 2507 F SenM EST Mulhouse Philidor 6 47 2399
25 f PHILIPPE Guillaume 2371 F SenM EST L’Echiquier Châlonnais 6 46½ 2450
26 m PRASAD Devaki V 2226 F SepM 6 46½ 2375
27 g GORDON Stephen J 2505 F SenM IDF Evry Grand Roque 6 44½ 2384
28 g SUNDARARAJAN Kidambi 2422 F SenM 6 42 2332
29 GRIMAULT Nathan 2057 F SenM OCC Club d’ Echecs de Plaisance du Touch 6 42 2325
30 g SHYAM Sundar M. 2527 F SenM 52 2436
31 g SHCHEKACHEV Andrei 2524 F SenM IDF Tremblay en France 50½ 2456
32 g MALAKHATKO Vadim 2457 F SenM ARA Cercle d’Echecs Bressan 49 2443
33 g CHERNIAEV Alexander 2419 F SepM CVL Echiquiers Berry-Sologne 49 2425
34 MATERIA Marco 2111 F PupM IDF Nomad’ Echecs 48½ 2477
35 m BURRI Quentin 2420 F JunM EST Mulhouse Philidor 48½ 2374
36 f LAURENT-PAOLI Pierre 2397 F JunM OCC Echecs Club Montpellier 46½ 2351
37 m KONGUVEL Ponnuswamy 2370 F SenM 46½ 2349
38 f LUX Hugo De Melo 2392 F CadM IDF Echecs 16 46 2352
39 m VAREILLE Francois 2417 F SepM IDF Le Petit-Roque de Sèvres-Ville d’Avray 46 2331
40 DOMENECH Vianney 2214 F SenM NAQ Echiquier Agenais 46 2317
41 g FLEAR Glenn C 2470 F SepM PAC L’Echiquier du Roy René 45½ 2221

World Cup 2019

Στο Khanty Mansiysk της Ρωσίας πραγματοποιείται το Παγκόσμιο Κύπελλο της ΦΙΝΤΕ για το 2019.  Στο τουρνουά συμμετέχουν 128 σκακιστές ,το σύστημα αγώνων είναι νοκ άουτ και οι δύο φιναλίστ θα  κερδίσουν το εισιτήριο για το τραπέζι των διεκδικητών !

Το επίσημο site αγώνων είναι το κάτωθι :

https://khantymansiysk2019.fide.com/en/

 

Πλέον απέμειναν 8 αθλητές ,τα ζευγάρια έχουν ως εξής , όλες οι πρώτες παρτίδες έληξαν ισόπαλες ,σήμερα ο δεύτερος γύρος ( 5.2)

Quarterfinals, game 2.

 Ding Liren (CHN)  Grischuk Alexander (RUS)
 Radjabov Teimour (AZE)  Xiong Jeffery (USA)
 Vachier-Lagrave Maxime (FRA)  Aronian Levon (ARM)
 Yu Yangyi (CHN)  Vitiugov Nikita (RUS)

 

Α’ ΕΘΝΙΚΗ 2019 Ισοβάθμησε στη 1η θέση η Ε.Σ.Θ

Πριν λίγες μέρες στις αρχές του Ιούλη ολοκληρώθηκε το 47ο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ελλάδος .Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στη Πάτρα , χώροι αγώνων τα ξενοδοχεία Patra Palace και Αστήρ .

34 ομάδες από όλη την επικράτεια πάλεψαν για τα μετάλλια αλλά και για την παραμονή τους στην Α Εθνική κατηγορία .

Η τελική κατάταξη ήταν :

http://chess-results.com/tnr450832.aspx?lan=1

οι 20 πρώτες ομάδες παρέμειναν στην κατηγορία .

Η Ε.Σ.Θεσσαλονίκης  τερμάτισε φέτος ισόβαθμη πρώτη κερδίζοντας μάλιστα στον κρίσιμο 7ο  γύρο την Πρωταθλήτρια για το 2018&2019 Νίκαια με το εμφατικό 3-7 !

Παρακάτω φαίνονται αναλυτικά τα αποτελέσματα της συνάντησης.

Bo. 1

ΕΟΑΟ «ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ» ΝΙΚΑΙΑΣ

Rtg 2

ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Rtg 3 : 7
1.1 GM
Cheparinov, Ivan
2666 GM
Mastrovasilis, Dimitrios
2589 ½ – ½
1.2 GM
Safarli, Eltaj
2608 GM
Mastrovasilis, Athanasios
2518 ½ – ½
1.3 GM
Halkias, Stelios
2553 IM
Malikentzos, Sotirios
2428 0 – 1
1.4 IM
Georgiadis, Ioannis
2476 FM
Kalogeris, Ioannis
2376 ½ – ½
1.5 WGM
Botsari, Anna-Maria
2233 WGM
Zawadzka, Jolanta
2422 ½ – ½
1.6 FM
Avramidou, Anastasia
2260
Pasoglou, Ekaterini
1804 ½ – ½
1.7
Arapkoule, Eirini
1376
Pasoglou, Nikoleta
1292 0 – 1
1.8
Kouskoutis, Georgios-Alexandros
2256
Kazakos, Markos
2069 ½ – ½
1.9
Chatzieleftheriou, Andreas
2208
Tsarsitalidis, Konstantinos
2001 0 – 1
1.10
Merkos, Thomas
1691
Tsarsitalidis, Christos
1779 0 – 1

Παρότι κερδίσαμε τον Φυσιολάτρη Νίκαιας ( που υπερτερούσε σε elo σχεδόν σε όλες τις σκακιέρες )  με τα νέα κριτήρια ισοβαθμίας ( Khanty Manshiysk Olympiad) τερματίσαμε 3οι .

Έγινε μεγάλη προσπάθεια από όλους τους αθλητές μας ,δυστυχώς φέτος δεν μπόρεσαν να στηρίξουν την προσπάθεια μας προς την κορυφή οι Georgiadis Nico και Vlachos Anatole ( λόγω άλλων υποχρεώσεων) όμως  κάλυψαν αξιόμαχα τις σκακιέρες οι Καλογερής Γιάννης ,Καζάκος Μάρκος&Τσαρσιταλίδης Κωννος . Αναλυτικά παραθέτουμε τα αποτελέσματα παρακάτω , το καλυτερο σκορ έκανε ο Καζάκος Μάρκος (3η χρονιά με την ομάδα της ΕΣΘ)

Κρίσιμοι πόντοι στο ντέρμπι από τους αδερφούς Τσαρσιταλίδη (ο Χρήστος έπαιξε για 1η μάλιστα φορά !)

Οι αντρικές μας σκακιέρες σταθερές όπως πάντα( αήττητοι στο 1&2)  στη 3η μάλιστα ο Μαλικέντζος Σ παρότι υπηρετεί τη στρατιωτική του θητεία μάζεψε σημαντικούς πόντους .

Οι αδερφές Πάσογλου έπαιξαν σταθερά δίχως να πτοηθούν από τα μεγαλύτερα elo !

3. ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (RtgAvg:800, TB1: 12 / TB2: 304)
Bo. Name RtgI RtgN FED FideID ID Typ 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Games RtgAvg
1 GM Mastrovasilis Dimitrios 2589 2596 GRE 4202694 13023 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 4,0 7 2586
2 GM Mastrovasilis Athanasios 2518 2453 GRE 4201990 8553 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 4,0 7 2458
3 IM Malikentzos Sotirios 2428 2428 GRE 4215079 27351 ½ 1 ½ 1 0 1 1 5,0 7 2303
4 FM Kalogeris Ioannis 2376 2325 GRE 4239563 29636 1 ½ ½ 0 1 0 ½ 3,5 7 2221
5 WGM Zawadzka Jolanta 2422 1000 POL 1122320 28602 1 0 0 ½ 1 ½ ½ 3,5 7 2249
6 Pasoglou Ekaterini 1804 1742 GRE 4247663 33126 F20 1 0 ½ 1 ½ ½ ½ 4,0 7 1781
7 Pasoglou Nikoleta 1292 1232 GRE 4265408 36774 F16 ½ 0 0 1 1 0 1 3,5 7 1384
8 Kazakos Markos 2069 1898 GRE 25811363 42113 U16 1 1 1 0 1 1 ½ 5,5 7 1993
9 Tsarsitalidis Konstantinos 2001 1883 GRE 4298748 41007 U16 1 0 1 ½ ½ 1 1 5,0 7 1889
10 Tsarsitalidis Christos 1779 1714 GRE 25831488 44335 U12 1 0 1 1 ½ ½ 1 5,0 7 1358

 

τέλος να υπογραμμίσουμε ότι όλες οι ομάδες της πόλης παρέμειναν στη Α΄Εθνική δίνοντας την δυνατότητα τη σεζον 2020 να έχουμε 7 ομάδες !

3η θέση ΕΣΘ , 7η θέση Γαλαξίας ,10η θέση Συκιές ,13η θέση Τριανδρία ,18η θέση Πολίχνη