Αρχείο κατηγορίας Uncategorized

Έναρξη ΠΟΑ και Τοπικής Κατηγορίας

1 Α.Σ.Ο. ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ  * 2 0 7,5
2 Σ.Ο. “ΣΑΧ” ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  * 7 2 0 7,0
3 Α.Σ. ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  * 2 0 6,5
4 Ε.Σ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ  * 6 2 0 6,0
5 Χ.Α.Ν. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ  * 0 0 3,5
6 Μ.Α.Π.Ο. “ΚΕΡΑΥΝΟΣ” ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ 3  * 0 0 3,0
ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ 3  * 0 0 3,0
8 Σ.Ο. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

Στο 1ο γύρο η ΕΣΚ κέρδισε με 6-3 τον Κεραυνό Ωραιοκάστρου που παρατάχθηκε με 2 ξένους αλλά και ελλείψεις !

Στην Α’ Τοπική : Ιωακειμίδης-Πεύκα 4-4 μετά από σκληρή μάχη

Νεανικά Πρωταθλήματα U18 στο Ρέθυμνο 2-8/1/2020

Στο Ρέθυμνο πραγματοποιήθηκαν τα ατομικά πρωταθλήματα Α18 και Κ18 για το 2020

Με 36 συμμετοχές στα Α18 και 23 στα Κ18

Η τελική κατάταξη είχε ως εξής για τα κορίτσια :

1 8 Ergazaki Eirini GRE 1464 1433 ΟΦΗ 7,0 0,0 44,5 48,0
2 6 Chatzipanagiotou Asimenia GRE 1506 1416 ΑΟ “ΚΥΔΩΝ” ΧΑΝΙΩΝ 6,5 0,0 44,5 48,0
3 1 Karavitaki Evaggelia GRE 1815 1668 ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΙΩΝ 6,0 1,0 45,0 48,5

https://chess-results.com/tnr495362.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES

Στα Α18 είχαμε ισοβαθμία μεταξύ του  Βαρδάκας Γρηγόρη ( ΣΟ Κατερίνης)  και του  αθλητή της ΕΣΘ Τσαρσιταλίδη Κωνσταντίνο με 7/9 και ισοπαλία στο μεταξύ τους ( όπου χάθηκε ευκαιρία νίκης από τον Τσαρσιταλίδη )  ,τελικά  μετά την άρση της ισοβαθμίας ο Βαρδάκας κέρδισε στα σημεία το χρυσό μετάλλιο .

Συγχαρητήρια στον Κωνσταντίνο και εις ανώτερα !

Ο έτερος αθλητής μας Τζοβάνης Α. τερμάτισε 16ος με 4.5/9

η φωτό είναι από το site της ΕΣΟ .

1 4 Vardakas Grigorios GRE 2063 1890 ΣΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 7,0 0,5 48,0 52,5
2 7 Tsarsitalidis Konstantinos GRE 2014 1911 ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 7,0 0,5 47,5 51,5
3 8 Kotsinis Alexandros GRE 1996 1988 ΟΑΑ “ΗΡΑΚΛΕΙΟ” 6,5 1,0 47,5 51,5

Αξιοσημείωτο γεγονός ότι από τις 6 θέσεις στο podium μόλις ένας αθλητής-τρια από Κρήτη παρότι ήταν η συντριπτική πλειοψηφία !

12ο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων

02/12/2019

Η Ένωση Σκακιστών Θεσσαλονίκης κατέλαβε τη 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο στο 12ο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων μέχρι 16 ετών, που ολοκληρώθηκε την Κυριακή 1/12 στο ξενοδοχείο “Φιλίππειον” στη Θεσσαλονίκη.

Το πρωτάθλημα περιλάμβανε 6 αγωνιστικές και έλαβαν σ’ αυτό μέρος 20 ομάδες από όλη την Ελλάδα με 6μελή σύνθεση. Η Ένωση Σκακιστών Θεσσαλονίκης σημείωσε 5 νίκες και ηττήθηκε μόνο από την Πρωταθλήτρια ομάδα του Ε.Ο.Α.Ο “Φυσιολάτρη” Νίκαιας  με 2-4 παρότι η συνάντηση ξεκίνησε με 2-0 ! Στον τελευταίο γύρο η Ε.Σ.Θ επικράτησε της ισχυρής ομάδας της Σ.Α Χανίων, η οποία κατέκτησε την 3η θέση. Η ομάδα της Ένωσης Σκακιστών Θεσσαλονίκης, αν και δεν επανέλαβε τον περσινό θρίαμβο της κατάκτησης του Πρωταθλήματος με απόλυτο σκορ νικών ( 6/6) , απέδειξε τη σταθερότητα της και την εξαιρετική δουλειά που γίνεται στις ακαδημίες της.

Η σύνθεση της ομάδας της Ε.Σ.Θεσσαλονίκης ήταν:
– Τσαρσιταλίδης Κωνσταντίνος (2053) – κατηγορία U16
– Καζάκος Μάρκος (2131) – U14
– Τσαρσιταλίδης Χρήστος (1738) – U12
– Γερασόπουλος Νίκος (1281) – U10
– Πάσογλου Νικολέτα (1426) – G16
– Τερζίδη Ναταλία (1087) – G12

Συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους τους μικρούς αθλητές της ΕΣΘ,στους γονείς τους, καθώς και στον προπονητή της ομάδας GM και μέλος της Εθνικής Ελλάδος Θάνο Μαστροβασίλη.

Χορηγός στην προσπάθεια και στην επιτυχία της Ένωσης Σκακιστών Θεσσαλονίκης ήταν τα Πρότυπα Εκπαιδευτήρια Θεσσαλονίκης.

Όλα τα αποτελέσματα, η τελική βαθμολογία και οι παρτίδες του πρωταθλήματος μπορούν να αναζητηθούν στη σελίδα: https://youthteam2019.chessfed.gr/standings.html

69ο Πρωτάθλημα Ελλάδος

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Κούρκουλος Σ  με  7.5/9   άνετη επικράτηση με δύο πόντους απόσταση από τον δεύτερο ,κινδύνεψε μόνο  στη παρτίδα με τους Μήτση και Γιαννουλάκη (τους νεότερους δηλαδή !)   ,στη δεύτερη θέση με  5.5/9 ο  Κανακάρης Γ  ενώ  τρίτος με 5/9 ο Μαλικέντζος Σ  που κατάφερε να μπει στο πόντιουμ παρότι ξεκίνησε άσχημα  .  3/9  για τον έτερο  αθλητή μας Καλογερή  Γ  που φάνηκε ανέτοιμος αλλά κέρδισε  πολύτιμη εμπειρία για τις επόμενες διοργανώσεις .

Συγχαρητήρια στους νικητές ,ευχόμαστε  και εις ανώτερα ,το ελληνικό σκάκι χρειάζεται νέους μαχητικούς αθλητές  !

Το τουρνουά πραγματοποιήθηκε για τρίτη συνεχόμενη φορά στο ξενοδοχείο Φιλίππειο της Θεσσαλονίκης ( διοργανωτής Τσαρουχάς Β) ενώ για πρώτη φορά δεν συμμετείχε κανένας από τους GM μας .

Ο Στέλιος Χαλκιάς αναλύει !

Δύο σχολιασμένες παρτίδες του GM Στέλιου Χαλκιά θα παρουσιάσουμε σήμερα από το Πανευρωπαϊκό Εθνικών Ομάδων στο Batumi  Georgia ,ο Στέλιος με την απόδοση του κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στη 4η σκακιέρα και βοήθησε στο μέγιστο βαθμό  την Εθνική μας Ομάδα !

69ο Πρωτάθλημα Ελλάδος & 42ο Πρωτάθλημα Ελλάδος Γυναικών

Σε εξέλιξη βρίσκονται τα Πρωταθλήματα Ελλάδος για το έτος 2019 στο ξενοδοχείο Φιλίππειο της Θεσσαλονίκης ενώ ακολουθούν τα εφηβικά ομαδικά πρωταθλήματα  !

https://69-ind-ch.chessfed.gr/

στο άνωθεν  link μπορείτε να παρακολουθήσετε το Πρωτάθλημα Ελλάδος όπου συμμετέχουν δύο αθλητές της ΕΣΘ οι : Μαλικέντζος Σωτήρης ( Πρωτ Ελλάδος 2013) και ο Πρωταθλητής Α20  Καλογερής Ιωάννης 

https://42-wom-ch.chessfed.gr/

στο παραπάνω link μπορείτε να παρακολουθήσετε το Πρωτάθλημα Ελλάδος Γυναικών .

Καλή επιτυχία στη διοργάνωση ( γίνεται για τρίτη συναπτή χρονιά στη Θεσσαλονίκη ) και στους αθλητές μας !

12ο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα U16

Ξεκινά στις 28/11/19 το 12ο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα U16 στο ξενοδοχείο Φιλίππειο της Θεσσαλονίκης , διοργανωτής ο Β. Τσαρουχάς.

Η ΕΣΘ πρωταθλήτρια για το 2018 ξεκινά σύμφωνα με το average elo  στη 4η θέση . Καλή επιτυχία στην ομάδα μας  !

Οι αθλητές μας φέτος είναι :

Α16 Τσαρσιταλίδης Κ

Α14 Καζάκος Μ

Α12 Τσαρσιταλίδης Χ

Α10 Γερασόπουλος Ν

Κ16 Πάσογλου Ν

Κ12 Τερζίδη Ν

Χορηγός στην προσπάθεια της ομάδας τα ΠΡΟΤΥΠΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ

Team pairings

Round 1 on 2019/11/28 at 16:30
No. Team Team Res. : Res.
1   Σ.Α. ΣΥΚΕΩΝ – ΝΕΑΠΟΛΗΣ   Σ.Α. ΧΑΝΙΩΝ :
2   Ε.Ο.Α.Ο. ‘ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ’ ΝΙΚΑΙΑΣ   Σ.Π.Ζ. ΚΕΡΚΥΡΑΣ :
3   Ε.Α. ΠΑΤΡΩΝ   Σ.Ο. ΚΑΒΑΛΑΣ :
4   Ε.Σ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ   Α.Ο. ‘ΖΗΝΩΝ’ ΓΛΥΦΑΔΑΣ :
5   Σ.Ο. ‘ΙΠΠΟΤΗΣ’ ΡΟΔΟΥ   Α.Μ.Ε.Σ. ΝΕΑΣ ΕΡΥΘΡΑΙΑΣ :
6   Ο.Φ.Η.   Μ.Γ.Σ. ‘ΕΘΝΙΚΟΣ’ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ :
7   Ο.Σ. ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ   Σ.Ο. ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ :
8   ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Γ.Σ.   Σ.Ο. ‘ΣΑΧ’ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ :
9   Σ.Α.Κ. ‘ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ’   Α.Μ.Ο. ‘Ο ΓΑΛΑΞΙΑΣ’ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ :
10   ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ Ο.Σ.   ΣΚΑ.ΚΙ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Αρχηγός ομάδας : Μαστροβασίλης Θ

Women European Team Championship

Νικήτρια η ομάδα της Ρωσίας που ήταν το καθαρό φαβορί διότι η Ουκρανία κατέβηκε δίχως τις δύο ισχυρότερες σκακίστριες της (αδερφές Muzychuk)

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Team Team Games   +   =   –  TB1  TB2  TB3
1 1
Russia RUS 9 7 2 0 16 256,0 26,0
2 2
Georgia GEO 9 7 1 1 15 257,0 25,5
3 5
Azerbaijan AZE 9 6 2 1 14 230,0 22,5
4 3
Ukraine UKR 9 6 0 3 12 173,5 19,0
5 14
Netherlands NED 9 6 0 3 12 144,5 19,5
6 8
Romania ROU 9 5 1 3 11 184,0 22,5
7 13
Armenia ARM 9 4 3 2 11 181,5 20,5
8 10
Turkey TUR 9 5 1 3 11 168,5 19,0
9 9
Georgia 2 GEO 9 4 2 3 10 178,0 19,5
10 7
Hungary HUN 9 4 2 3 10 151,0 17,0
11 15
Serbia SRB 9 4 2 3 10 150,5 20,0
12 4
Poland POL 9 4 2 3 10 147,0 19,0
13 17
Israel ISR 9 4 2 3 10 145,5 19,5
14 6
France FRA 9 4 1 4 9 185,5 21,0
15 11
Italy ITA 9 4 1 4 9 158,5 18,0
16 20
Greece GRE 9 3 3 3 9 139,0 18,0

 

16η η Εθνική μας ,αναλυτικά τα αποτελέσματα :

Team-Composition with round-results

16. Greece (RtgAvg:2266, Captain: Sandalakis Angelos / TB1: 9 / TB2: 139)

Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Games RtgAvg Rp K rtg+/-
1 IM Tsolakidou Stavroula 2431 GRE 4264312 ½ ½ 0 1 1 0 3,0 6 2301 2301 10 -8,6
2 FM Avramidou Anastasia 2247 GRE 4239873 ½ 0 1 ½ 1 1 0 1 ½ 5,5 9 2282 2362 20 29,2
3 WIM Pavlidou Ekaterini 2183 GRE 4213262 0 ½ 0 0 1 0 1,5 6 2302 2109 20 -11,0
4 WGM Makropoulou Marina 2201 GRE 4200187 ½ 1 1 ½ ½ 0 0 3,5 7 2201 2201 20 0,6
5 WIM Makka Ioulia 2048 GRE 4205316 1 0 1 ½ 1 ½ 0 ½ 4,5 8 2167 2210 20

 

34,0

 

 

Καλή εμφάνιση για Αβραμίδου Α και Μάκκα Ι  ενώ επανεμφανίστηκε η Μακροπούλου Μ με τα χρώματα της Εθνικής μας ! Η Τσολακίδου Σ στο 1. ήρθε απευθείας από το Παγκόσμιο Κ20 στην Ινδία με αποτέλεσμα να μην παίξει τις τρεις πρώτες παρτίδες . Ντεφορμέ η Παυλίδου Αικ.

Αρχηγός : Σανδαλάκης Α

European Team Championships 2019

Ολοκληρώθηκαν τα Πανευρωπαϊκά Πρωταθλήματα Εθνικών Ομάδων στο Μπατούμι της Γεωργίας για το 2019 . Πρωταθλήτρια η ομάδα της Ρωσίας με θρίλερ στον τελευταίο γύρο ,αν η Ουκρανία κέρδιζε την Κροατία θα έκλεβε στο νήμα το Χρυσό ! Ο Saric όμως άντεξε στη παρτίδα με τον Ivanchuk και το τελικό 2-2 έδωσε το χρυσό στους Ρώσους .

Στους άντρες η πρώτη 20αδα είχε ως εξής :

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Team Team Games   +   =   –  TB1  TB2  TB3
1 1
Russia RUS 9 6 3 0 15 224,5 22,5
2 8
Ukraine UKR 9 6 2 1 14 236,5 22,5
3 2
England ENG 9 6 2 1 14 219,0 22,5
4 5
Armenia ARM 9 6 1 2 13 222,5 22,5
5 15
Croatia CRO 9 5 2 2 12 187,0 19,0
6 4
Azerbaijan AZE 9 5 1 3 11 197,5 20,5
7 6
Spain ESP 9 4 3 2 11 184,5 22,0
8 9
Germany GER 9 4 3 2 11 180,0 18,5
9 13
France FRA 9 4 3 2 11 169,0 20,5
10 12
Czech Republic CZE 9 5 1 3 11 166,0 19,5
11 14
Georgia GEO 9 3 4 2 10 171,0 21,0
12 3
Poland POL 9 4 2 3 10 170,0 19,5
13 11
Israel ISR 9 2 6 1 10 158,5 19,5
14 18
Greece GRE 9 4 2 3 10 157,0 19,5
15 19
Slovenia SLO 9 5 0 4 10 156,0 19,5
16 17
Turkey TUR 9 4 2 3 10 139,0 17,5
17 7
Netherlands NED 9 4 1 4 9 155,0 17,5
18 28
Switzerland SUI 9 4 1 4 9 148,0 19,0
19 22
Austria AUT 9 2 5 2 9 139,5 17,0
20 16
Romania ROU 9 3 3 3 9 135,5 18,0

 

Η Εθνική μας τερμάτισε 14η σε ισοβαθμία στη 10η θέση

Αναλυτικά τα αποτελέσματα :

Team-Composition with round-results

 

 

 

14. Greece (RtgAvg:2592, Captain: Kapnisis Spyridon / TB1: 10 / TB2: 157)

Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Games RtgAvg Rp K rtg+/-
1 GM Papaioannou Ioannis 2645 GRE 4201345 0 0 0 1 ½ 0 0 1,5 7 2648 2418 10 -19,5
2 GM Mastrovasilis Dimitrios 2596 GRE 4202694 ½ ½ 0 ½ 1 1 ½ 4,0 7 2576 2626 10 3,4
3 GM Banikas Hristos 2597 GRE 4202031 1 ½ 1 1 ½ 0 0 4,0 7 2563 2613 10 1,8
4 GM Halkias Stelios 2530 GRE 4201809 1 ½ ½ 1 1 ½ 1 5,5 7 2551 2781 10 22,0
5 GM Mastrovasilis Athanasios 2521 GRE 4201990 1 ½ 1 ½ 0 ½ ½ ½ 4,5 8 2538 2581 10 7,1

 

Την καλύτερη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Σ. Χαλκιάς με απόδοση 2781! κερδίζοντας μάλιστα το Χρυσό στη σκακιέρα του .

Ο Παπαϊωάννου ήταν ντεφορμέ στην 1η, ο Μαστροβασίλης Δ στη 2η ( αθλητής της ΕΣΘ) ανέβασε απόδοση στο τέλος των αγώνων, στη 3η ξεκίνησε δυνατά ο Μπανίκας αλλά ξέμεινε από δυνάμεις ενώ στο 5 ο Μαστροβασίλης Θ ( ΕΣΘ) έπαιξε πολύ σταθερά και τις περισσότερες παρτίδες (8)

Στο τελευταίο γύρο η Αρμενία αποδείχτηκε ιδιαίτερα δύσκολη και δεν μας άφησε  τύχες για θέση στην 6αδα ,παρόλα αυτά  η συνολική εικόνα της ομάδας ήταν θετική !

Αρχηγός ομάδας ο Καπνίσης Σ

ΤΙΤΛΟΣ ΙΜ για τον ΒΛΑΧΟ !

Πριν από λίγες μέρες στη Νίκαια της Γαλλίας ο αθλητής της Ε.Σ.Θ Ανατόλ Βλάχος πέτυχε την τρίτη και τελευταία νόρμα  που του εξασφαλίζει τον τίτλο του ΙΜ (international master) .

f VLACHOS Anatole 2394 F CadM IDF Tremblay en France 49½ 2480

6,5/9 και απόδοση 2480 ( η αναγκαία απόδοση είναι 2451)

Συγχαρητήρια στον Ανατόλ και εις ανώτερα !

 

17e Rencontres du Cap – Grand Prix
Classement après la ronde 9
Pl Nom Elo Cat. Fede Ligue Club Pts Bu. Perf
1 g BELLAHCENE Bilel 2540 F SenM IDF Tremblay en France 7 56 2636
2 m FLOM Gabriel 2497 F SenM IDF Tremblay en France 7 51½ 2626
3 g SIVUK Vitaly 2559 F SenM 7 51½ 2613
4 g STANY G.a. 2504 F SenM 7 51 2615
5 g MOUSSARD Jules 2608 F SenM IDF Asnières – Le Grand Echiquier 7 44½ 2555
6 m BARSEGHYAN Harutyun 2500 F SenM PAC Nice Alekhine 51 2555
7 g DAVID Alberto 2542 F SenM HDF Les Tours des Hauts de France – St Quen… 50 2546
8 g DONCHENKO Alexander 2631 F SenM EST Vandoeuvre-Echecs 49½ 2571
9 g PETROV Nikita 2586 F SenM 49½ 2547
10 g LEVIN Evgeny A. 2519 F SenM 49½ 2522
11 f VLACHOS Anatole 2394 F CadM IDF Tremblay en France 49½ 2480
12 g NIKOLOV Momchil 2557 F SenM HDF L’Echiquier Cappellois 48½ 2540
13 m TRAVADON Loic 2404 F CadM IDF Cergy Pontoise Echecs 48 2538
14 g MOSKALENKO Viktor 2475 F SepM IDF Evry Grand Roque 48 2484
15 g VAISSER Anatoly 2497 F VetM IDF Asnières – Le Grand Echiquier 46 2507
16 g BURMAKIN Vladimir 2507 F SepM 6 52½ 2552
17 g PALAC Mladen 2544 F SenM PAC Nice Alekhine 6 51½ 2504
18 g HAUB Thorsten Michael 2407 F SepM NOR L’Echiquier Dieppois 6 50 2490
19 m SATYAPRAGYAN Swayangsu 2395 F SenM 6 49 2486
20 g GOZZOLI Yannick 2604 F SenM IDF Asnières – Le Grand Echiquier 6 48½ 2478
21 g ENCHEV Ivajlo 2488 F SenM HDF L’Echiquier Cappellois 6 47½ 2502
22 m SOCHACKI Christophe 2479 F SenM IDF U.S.Villejuif Echecs 6 47½ 2383
23 m BUSCARA Sevan 2404 F SenM ARA Lyon Olympique Echecs 6 47 2438
24 g RIFF Jean-Noel 2507 F SenM EST Mulhouse Philidor 6 47 2399
25 f PHILIPPE Guillaume 2371 F SenM EST L’Echiquier Châlonnais 6 46½ 2450
26 m PRASAD Devaki V 2226 F SepM 6 46½ 2375
27 g GORDON Stephen J 2505 F SenM IDF Evry Grand Roque 6 44½ 2384
28 g SUNDARARAJAN Kidambi 2422 F SenM 6 42 2332
29 GRIMAULT Nathan 2057 F SenM OCC Club d’ Echecs de Plaisance du Touch 6 42 2325
30 g SHYAM Sundar M. 2527 F SenM 52 2436
31 g SHCHEKACHEV Andrei 2524 F SenM IDF Tremblay en France 50½ 2456
32 g MALAKHATKO Vadim 2457 F SenM ARA Cercle d’Echecs Bressan 49 2443
33 g CHERNIAEV Alexander 2419 F SepM CVL Echiquiers Berry-Sologne 49 2425
34 MATERIA Marco 2111 F PupM IDF Nomad’ Echecs 48½ 2477
35 m BURRI Quentin 2420 F JunM EST Mulhouse Philidor 48½ 2374
36 f LAURENT-PAOLI Pierre 2397 F JunM OCC Echecs Club Montpellier 46½ 2351
37 m KONGUVEL Ponnuswamy 2370 F SenM 46½ 2349
38 f LUX Hugo De Melo 2392 F CadM IDF Echecs 16 46 2352
39 m VAREILLE Francois 2417 F SepM IDF Le Petit-Roque de Sèvres-Ville d’Avray 46 2331
40 DOMENECH Vianney 2214 F SenM NAQ Echiquier Agenais 46 2317
41 g FLEAR Glenn C 2470 F SepM PAC L’Echiquier du Roy René 45½ 2221