Αρχείο κατηγορίας Αποτελέσματα

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 1

Το Σάββατο 8 Οκτώβρη, στις 4:45 το απόγευμα θα γίνει η Τελετή Έναρξη με επίτιμο καλεσμένο τον κ.κ. Υφυπουργό Καλαφάτη Σταύρο, και 5:00 μ.μ. ακολουθούν οι αγώνες του γρήγορου σκακιού ( Rapid ) του τουρνουά μνήμης «Γαβριήλ Μαστροβασίλη».

Έφυγε τον Οκτώβρη του 2020 μετά από άνιση μάχη με τη επάρατη νόσο σε ηλικία 73 ετών. Διετέλεσε επί σειρά ετών Πρόεδρος της ΕΣΣΘ-Χ αλλά και σύμβουλος της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας (ΕΣΟ). Για περισσότερα από 20 έτη ήταν πρόεδρος της ΕΣ Θεσσαλονίκης με ηράκλεια προσφορά σε κάθε φάσμα των σκακιστικών δράσεων της ομάδας αλλά και της πόλης συνολικά. Ήταν ο ιδρυτής των ομάδων ΕΣ Καλαμαριάς και Σκακ. Ακαδ. «Γιώργος Ιωακειμίδης».

Το τουρνουά διοργανώνεται από την Οικογένεια Μαστροβασίλη σε συνεργασία με τους σκακιστικούς συλλόγους Ένωση Σκακιστών Θεσσαλονίκης , Ένωση Σκακιστών Καλαμαριάς και Σκακιστική Ακαδημία «Γ. Ιωακειμίδης» στις εγκαταστάσεις της Διεθνής Έκθεσης Θεσσαλονίκης, στην αίθουσα «Αιμίλιος Ριάδης» (Εγνατία 154, Θεσσαλονίκη).

Συνολικά, θα διεξαχθούν 9 γύροι με πρόγραμμα:

Επιβεβαιώσεις Συμμετοχών   15:45 -16:30

Σάββατο 08 Οκτώβρη 2022   17:00

Σάββατο 08 Οκτώβρη 2022   17:40

Σάββατο 08 Οκτώβρη 2022   18:20

Σάββατο 08 Οκτώβρη 2022   19:00

Σάββατο 08 Οκτώβρη 2022   19:40

Κυριακή 09 Οκτώβρη 2022   11:00

Κυριακή 09 Οκτώβρη 2022   11:40

Κυριακή 09 Οκτώβρη 2022   12:20

Κυριακή 09 Οκτώβρη 2022   13:00

Τελετή Λήξης                         14:00

Αναλυτικά αποτελέσματα όλων των γύρων θα αναρτώνται στην ιστοσελίδα του chess.results με τη συμμετοχή άνω των 100 παικτών : https://chess-results.com/tnr672724.aspx?lan=1

Τιμούν με τη συμμετοχή τους κορυφαίοι Έλληνες και Ελληνίδες Πρωταθλητές και Πρωταθλήτριες όπως: Μπανίκας Χρ. Αβραμίδου Αν, Ιωαννίδης Ευγ.  και οι δύο ιστορικοί αθλητές της ΕΣΘ Μαστροβασίλης Δημήτρης & Θάνος.

Σκακιστές ταξιδεύουν από κάθε γωνιά της Ελλάδος για να αποδώσουν  φόρο τιμής στον Γαβριήλ, όπως ο αρχίατρος Μίχος Θωμάς από την Αλεξανδρούπολη αλλά και ο πρύτανης Θεοδουλίδης Θεόδωρος ,τους ευχαριστούμε όλους για την υποστήριξη τους !

Για περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα : mat-chess.gr

Polish Enea Chess Ekstraliga 2022

Το Πολωνικό Διασυλλογικό Πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε  από τις 3 έως τις 12 Σεπτέμβρη με σύστημα πουλ  9 αγώνων μεταξύ δέκα ομάδων ( όλες δηλαδή οι ομάδες παίζουν μεταξύ τους οπότε το αποτέλεσμα είναι το δικαιότερο )

Η τελική βαθμολογία είχε ως εξής :

Standings – round 9 Print
Place Team name Local Match Points Total vs+ S.B. B.1
1 VOTUM SA POLONIA WROCŁAW 2582 15.0 32.5 9;1;10;4;5;7; 141.25 5.5
2 KSz Dwie Wieże POSTDATA Kraków 2537 13.0 31.0 2;5;6;7;10; 133.75 5.0
3 WASKO HETMAN GKS Katowice 2616 12.0 30.5 5;10;7;8; 131.63 4.5
4 Minutor Energia Gwiazda Bydgoszcz 2604 11.0 31.5 1;2;7;8;4; 134.04 5.0
5 KSz Hetman Płock 2584 9.0 30.0 7;8;1; 126.08 5.0
6 WIEŻA POMOT PĘGÓW 2554 9.0 28.0 5;7;2; 117.33 4.0
7 Akademia Szachowa Gliwice 2511 9.0 26.0 7;1;2;4; 109.79 4.5
8 KSz “Miedź” Legnica 2498 6.0 24.5 7; 105.58 5.0
9 Klub Szachowy “STILON” Gorzow Wlkp. 2557 5.0 23.0 103.33 4.5
10 Biały Król Wisznia Mała 2382 1.0 13.0 60.88 2.0

Μεγάλη επιτυχία για την ομάδα από το Wroclaw που κατέκτησε για τρίτη συνεχόμενη φορά το τρόπαιο , οι συνθήκες  ήταν εξαιρετικές   , ισχυρότατες ομάδες και οι δέκα που έλαβαν μέρος  ( η σύνθεση της κάθε ομάδας  αποτελείται από πέντε ελεύθερες και μία γυναικεία σκακιέρα )

Βασικοί αθλητές της  ομάδας που αγωνίστηκαν για άλλη μια φορά με  επιτυχία είναι οι Zawadzka Jolanta (Poland) και Μαστροβασίλης Δημήτρης (Ελλάς)  αμφότεροι μέλη των εθνικών τους ομάδων !

Συγχαρητήρια για την επιτυχία σας !

Πανελλήνια Νεανικά Πρωταθλήματα Θεσσαλονίκη 2022 Δύο Χρυσά η ΕΣΘ

Μετά το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα και το Φ8 του Κυπέλλου Ελλάδος ακολούθησαν και τα ατομικά Πανελλήνια Πρωταθλήματα Ελλάδος σε όλες τις κατηγορίες από U08 έως U16 !

Διοργανωτής  ήταν όπως και στις προηγούμενες ομαδικές εκδηλώσεις οι  : ΕΣΟ ,  ΕΣΣΘ-Χ ενώ οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στο ξενοδοχείο Porto Palace της Θεσσαλονίκης .

Αθλητές και αθλήτριες έδωσαν σκληρές μάχες με πολλές ανατροπές για την ανάδειξη των καλύτερων σε κάθε κατηγορία . Οι συνολικές συμμετοχές ήταν περισσότερες από 200 ενώ αρκετά  παιδιά από τη Β. Ελλάδα ( σε σύγκριση με τα περασμένα έτη) είχαν την ευκαιρία να αγωνιστούν σε Πανελλήνια παρότι αυτές  οι ημερομηνίες επελέγησαν για πρώτη φορά .

Οι σύλλογοι μας εκπροσωπήθηκαν σε όλες σχεδόν τις κατηγορίες .

Οι μαθητές και οι αθλητές των συλλόγων μας είχαν δύο σημαντικές  διακρίσεις , δύο χρυσά μετάλλια (U14,G16)  ενώ διεκδίκησαν αρκετά ακόμα μετάλλια και ικανοποίησαν με τις εμφανίσεις τους  προσφέροντας μας  αισιοδοξία και περηφάνια!

Αναλυτικά είχαμε :

Αγόρια U16

6ος ο Μαγκαλάκης Στέφανος που είχε ευκαιρία για διάκριση ως το τέλος, έχουμε τη σιγουριά για καλύτερες εμφανίσεις στο κοντινό μέλλον !  Ο Γεωργιάδης Θ ( αθλητής της ΕΣΚ) τερμάτισε 14ος ,προσπάθησε πολύ ίσως να είχε λιγότερες δυνάμεις μετά την υπερπροσπάθεια στην Α’ Εθνική .

Στη κατηγορία  U16 οι 3 πρώτοι ήταν

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Name Typ RtgI RtgN Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4 w-we K rtg+/-
1 1 Stefanou Dimitrios U16 2244 1933 ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ 8 0 44 48,5 42,75 0,41 40 16,4
2 5 Stefanou Konstantinos U16 2048 1892 ΣΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 6,5 0 43 46,5 32,00 0,20 40 8
3 4 Fragkos Vasileios U16 2064 1835 ΠΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 6 0 45,5 50 31,00 0,58 40 23,2

 

Στη κατηγορία U14 ο Τσαρσιταλίδης Χρ. κέρδισε επάξια το χρυσό μετάλλιο

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Name Typ RtgI RtgN Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4 w-we K rtg+/-
1 2 Tsarsitalidis Christos U14 1896 1798 ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 7,5 0 45,5 49,5 41,50 1,09 40 43,6
2 1 Poupalos Nikolaos U14 2020 1841 ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ ΟΣ 7 0 47,5 51,5 38,00 0,08 40 3,2
3 9 Tagkaloglou Savvas Stefanos U14 1764 1636 ΑΜΟ “Ο ΓΑΛΑΞΙΑΣ” 6,5 0 47 50,5 33,00 1,52 40 60,8

Απέδωσε καρπούς η σταθερή προσπάθεια που κάναμε με το Χρήστο τα τελευταία χρόνια , έδειξε καλά νεύρα μαχητικότητα και ωριμότητα στο παιχνίδι του, δεν θα εκπλαγώ αν καταφέρει να πλασαριστεί και στα νεανικά U20 που διεξάγονται στα Τρίκαλα τώρα ! Καλή επιτυχία ευχόμαστε και στη διοργάνωση των U20 !

Περισσότερα θα γράψουμε σε επόμενο άρθρο.

Η κατηγορία U12 ήταν η πολυπληθέστερη με διαφορά

Εκεί είχαμε : 7η θέση για το Σκόδρα Κ. που έδειξε μεγάλη βελτίωση και ωριμότητα στο παιχνίδι του , έχασε ευκαιρία για μετάλλιο αλλά φαίνεται ότι η δουλειά μας πιάνει τόπο !

14η θέση για το Γερασόπουλο Ν που και αυτός προσπάθησε αλλά η κόπωση από την Α Εθνική τον άφησε πίσω στη κούρσα,20ος ο Κυριακόπουλος με σταθερή τάση βελτίωσης και 29ος ο Ιωαννίδης Ν

οι τρεις πρώτες θέσεις :

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Name Typ RtgI RtgN Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4 w-we K rtg+/-
1 1 Vassis Michail U12 1748 1784 ΕΠΑΣ ΠΕΥΚΗΣ “ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ” 8,5 0 45,5 50 47,25 1,34 40 53,6
2 7 Theodoridis Charalampos U12 1585 1586 ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ 6,5 0 45,5 48 31,25 0,43 40 17,2
3 17 Mantazis Georgios Rafail U12 1347 1333 ΣΟ “ΣΑΧ” ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 6 0 46,5 50 30,25 3,43 40 137,2

 

 

Συγχαρητήρια και στο Βάσση Μ για τη καλή του εμφάνιση και στο προπονητή του Δημήτρη Ντουντανιώτη για τη δουλειά του.

Στα αγόρια U10 ο Κώστογλου Απ. τερμάτισε 15ος

Οι τρεις πρώτες θέσεις :

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Name Typ RtgI RtgN Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4 w-we K rtg+/-
1 1 Oikonomopoulos Filippos U10 1899 1719 Ο ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ 7,5 0 46 50,5 41,50 -1,21 40 -48,4
2 4 Misios Konstantinos U10 1273 1298 ΑΜΟ “Ο ΓΑΛΑΞΙΑΣ” 7 0 43 45 33,00 1,25 40 50
3 2 Kiryttopoulos Ioannis U10 1620 1482 ΕΥΒΟΙΚΗ ΕΣ 6 1,5 45 48,5 28,75 -1,66 40 -66,4

 

 

 

Στα αγόρια U8 7oς ο Σκόδρας Ελευθ. με σταθερή ανοδική πορεία !

9ος ο Νούλης Ι και 15ος ο Μιμίκος Σπ.

Η τριάδα είχε ως εξής :

Final Ranking after 7 Rounds

Rk. SNo Name Typ RtgI RtgN Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4 w-we K rtg+/-
1 1 Lampos Charalampos U08 1209 1186 ΑΠΟ “ΑΙΓΛΗ” ΠΑΠΑΓΟΥ 6 0 26,5 29 24,25 0,66 40 26,4
2 2 Tamiolakis Grigorios U08 1136 1238 ΟΦΗ 5,5 0 27,5 30,5 22,00 -0,55 40 -22
3 10 Ladopoulos Vasileios U08 0 0 ΟΣ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ 5 0,5 27,5 29,5 18,50

Περνάμε τώρα στις κατηγορίες των κοριτσιών :

Στα K16

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Name Typ RtgI RtgN Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4 w-we K rtg+/-
1 1 Tsakona Maria G16 1977 1555 ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 9 0 41 45,5 45,50 0,25 40 10
2 9 Kalamoukou Giolanta G16 1365 1331 ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ 6 0 45 49 30,00 1,86 40 74,4
3 8 Mplitsa Artemis G16 1369 1367 ΜΓΣ “Ο ΕΘΝΙΚΟΣ” ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 5,5 0 42 45 23,00 1,36 40 54,4
4 3 Karavitaki Antonia G16 1456 1490 ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΙΩΝ 5,5 0 40 42,5 24,25 -0,36 40 -14,4
5 11 Papadokonstantaki Aikaterini G16 1324 1355 ΑΟ “ΚΥΔΩΝ” ΧΑΝΙΩΝ 5,5 0 38 38,5 18,00 0,97 40 38,8
6 14 Tzovani Dimitra G16 1295 1324 ΕΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 5 0 43,5 47,5 23,75 1,28 40 51,2

Καθαρή επικράτηση στα Κ16 με απόλυτο σκορ από τη Τσάκωνα Μ ενώ η Τζοβάνη Δ έφτασε κοντά στη 3αδα ,στις λεπτομέρειες δεν έπιασε το στόχο !

Στις υπόλοιπες κατηγορίες δεν είχαμε αθλήτριες αλλά τα αποτελέσματα μπορείτε να τα δείτε αναλυτικά στα παρακάτω sites .

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τη προσπάθεια τους Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο site της ΕΣΟ

Πανελλήνια Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα 8 έως 16 ετών 2022 « ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ (chessfed.gr)

αλλά και στο επίσημο site των αγώνων :

Νεανικά 2022 – Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Θεσσαλονίκης – Χαλκιδικής (thesschess.gr)

GM Μαστροβασίλης Θ

44η Ολυμπιάδα Τσεννάι Ινδία 2022

Final Ranking after 11 Rounds – Open

Rk. SNo FED Team Team Games   +   =   –  TB1  TB2  TB3  TB4
1 14 UZB
Uzbekistan UZB 11 8 3 0 19 435 33 154
2 12 ARM
Armenia ARM 11 9 1 1 19 382,5 28,5 159
3 11 IND
India 2 IND2 11 8 2 1 18 427,5 32,5 155
4 2 IND
India IND 11 7 3 1 17 409 29 158
5 1 USA
United States of America USA 11 7 3 1 17 352 26,5 157
6 48 MDA
Moldova MDA 11 7 3 1 17 316,5 28,5 135
7 6 AZE
Azerbaijan AZE 11 7 2 2 16 351,5 27,5 153
8 19 HUN
Hungary HUN 11 7 2 2 16 341,5 28,5 139
9 5 POL
Poland POL 11 6 4 1 16 322,5 27 141
10 35 LTU
Lithuania LTU 11 7 2 2 16 297 27 132
11 7 NED
Netherlands NED 11 6 3 2 15 362,5 29 148
12 4 ESP
Spain ESP 11 7 1 3 15 356,5 28,5 150
13 15 FRA
France FRA 11 5 5 1 15 353 28 147
14 10 ENG
England ENG 11 7 1 3 15 348,5 28 149
15 25 GRE
Greece GRE 11 6 3 2 15 331 28 144

Στο  Chenna της Ινδίας πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η φετινή Σκακιστική Ολυμπιάδα συγκεντρώνοντας παρόλες τις αντίξοες συνθήκες ρεκόρ συμμετοχών από κάθε γωνιά του πλανήτη !

Ο αρχικός προορισμός για τη σημαντικότερη διοργάνωση της χρονιάς  ήταν η Μόσχα όμως ο πόλεμος άλλαξε άρδην τη κατάσταση και η FIDE έδωσε λύση συνεργαζόμενη με την Ινδική κυβέρνηση στο σύνθετο αυτό πρόβλημα ! Οι Ινδοί  επενδύοντας χρόνο και χρήμα

κατάφεραν να προσφέρουν πολύ καλές συνθήκες σε όλες τις αποστολές .Χιλιάδες εθελοντές υποστήριξαν το τεράστιο εγχείρημα ενώ το παρών έδωσε και ο Ινδός Πρωθυπουργός .

Ταυτόχρονα πραγματοποιήθηκαν και οι εκλογές της FIDE στις οποίες ο Dvorkovic Ar. διατήρησε με άνεση τη προεδρία ενώ νέος αντιπρόεδρος εκλέχτηκε ο πρώην Παγκόσμιος Πρωταθλητής V. Anand ! Σημαντική επιτυχία για τα Ελληνικά χρώματα και η επανεκλογή  του Μακρόπουλου Γ.στη θέση του αντιπροέδρου  !

Open section .Στο αγωνιστικό τώρα κομμάτι :

Οι αγώνες ξεκίνησαν με ηχηρές απουσίες ,εκτός οι Ρώσοι και οι Κινέζοι ( για διαφορετικούς λόγους ο καθένας ) !

Το απόλυτο φαβορί η dream team των Αμερικάνων απέτυχε να μπει στα μετάλλια παρότι ενισχύθηκε και από τον GM Aronian ! Ο Caruana φανερά εκτός φόρμας ! Ο W.So  ήταν εγγύηση αλλά τα προβλήματα των Αμερικάνων μεγάλωσαν όταν ο  Shankland στο κρίσιμο ματς με την Αρμενία έκανε αντικανονική κίνηση χάνοντας τη παρτίδα και 2-2 ! Μετά τη ψυχρολουσία -ήττα από την Ινδία2 ακολούθησε το ματς με την Εθνική μας

Round 9 on 2022/08/07 at 1500
Bo. 25

Greece (GRE)

1

United States of America (USA)

1½:2½ PGN
4.1 GM
Mastrovasilis, Dimitrios
GM
Caruana, Fabiano
0 – 1 PGN
4.2 GM
Theodorou, Nikolaos
GM
Aronian, Levon
1 – 0 PGN
4.3 GM
Mastrovasilis, Athanasios
GM
So, Wesley
0 – 1 PGN
4.4 GM
Banikas, Hristos
GM
Dominguez Perez, Leinier
½ – ½ PGN

 

 

H Αρμενία δείχνοντας μέταλλο ομάδας και δίχως τον Aronian κατάφερε να τερματίσει στη 2η θέση ! Ο αφυπνισμένος Sargisian με 4,5/5 στους τελευταίους αγώνες χάρισε το μετάλλιο στη χώρα του !

Οι νεανικές ομάδες της Ινδίας2 και του Ουζμπεκιστάν (με προπονητή τον Ivan Sokolov ) ξεπέρασαν όλες τις προβλέψεις και κέρδισαν αντίστοιχα το χάλκινο και χρυσό μετάλλιο !

Ο κάθε αθλητής της χρυσής  ομάδας επιβραβεύτηκε  από την χώρα του με ένα αυτοκίνητο !

Τρομερές αποδόσεις από Gukesh (Ινδια2)  και Abdusattorov(Uzb)  ,ενώ το χρυσό μετάλλιο κρίθηκε στη δραματική μεταξύ τους παρτίδα όπου με αναπάντεχο τρόπο η Ινδία2 έχασε εξαιρετική ευκαιρία να κερδίσει το χρυσό !

Περισσότερα εδώ :

Chess-Results Server Chess-results.com – 44th Olympiad Chennai 2022

Η Εθνική μας πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση τερματίζοντας στη 15η θέση

Team composition for federation GRE – Open

GRE

15. Greece (GRE / RtgAvg:2575, Captain: Nikolaidis, Ioannis / TB1: 15 / TB2: 331)

Bo. Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pts. Games Rp K rtg+/-
1 GM Mastrovasilis Dimitrios 2599 GRE 1 ½ 0 0 1 ½ ½ 0 ½ ½ 4,5 10 2516 10 -8,2
2 GM Theodorou Nikolaos 2575 GRE 1 1 ½ 1 ½ 1 1 1 ½ 7,5 9 2764 10 23,4
3 GM Mastrovasilis Athanasios 2527 GRE 1 1 0 ½ 1 ½ 0 ½ 4,5 8 2510 10 1
4 GM Banikas Hristos 2598 GRE 1 1 1 1 ½ ½ ½ ½ ½ 6,5 9 2608 10 5,7
5 IM Ioannidis Evgenios 2459 GRE 1 ½ 1 0 1 0 1 ½ 5 8 2556 10 10,4

αρχηγός ο GM Νικολαίδης Ι

Εξαιρετική η εμφάνιση του Θεοδώρου που του χάρισε το αργυρό μετάλλιο στη 2η σκακιέρα αφήνει αισιοδοξία για το μέλλον ,σχολιάστηκε θετικά και από τον GM Svidler στο chess24 !

Πάντα αξιόπιστος στη 4η σκακιέρα  ο Μπανίκας X  η παλιά καραβάνα της ομάδας μάζεψε πόντους !

Στη 5η σκακιέρα έδωσε λύσεις και  ο πρωτοεμφανιζόμενος Ιωαννίδης Ευγένιος ( στη θέση του Παπαϊωάννου Ι που νόσησε με covid και αντικαταστάθηκε κυριολεκτικά τη τελευταία στιγμή !) .

Στη δύσκολη πρώτη σκακιέρα ο Μαστροβασίλης Δ (αθλητής της ΕΣΘ) μπορούσε περισσότερα παρότι αντιμετώπισε top αντιπάλους (Caruana ,Harikrishna). Στη 3η σκακιέρα ο Μαστροβασίλης Θ ( αθλητής της ΕΣΘ) ήταν σταθερός αλλά μπορούσε το κάτι παραπάνω ειδικά στις παρτίδες με τους φορμαρισμένους  W So (USA) και Erigaisi Arjun (India1) που πραγματοποίησαν  κορυφαίες αποδόσεις με τις ομάδες τους .

Συνολικά η ομάδα έχασε δύο ματς , από τις ΗΠΑ με σκορ 1,5-2,5 όπου είχαμε χαμένη ευκαιρία για 2-2 και από την Ινδία1 με 1-3

Αρχηγός αποστολής ήταν ο Μακρόπουλος Γ και προπονητής ο  Νικολαίδης Ι

Στην αποστολή ευχήθηκαν καλή επιτυχία κατά την αναχώρηση   οι υπεύθυνοι του αεροδρομίου  Ελ. Βενιζέλος  ενώ κατά την άφιξη  μας υποδέχτηκε   ο σύμβουλος της ΕΣΟ Ιλαντζής Σπύρος ,τον ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον κ τη στήριξη του .

Συγχαρητήρια για τη προσπάθεια σε όλη την αποστολή ,μακάρι να υπάρχει περισσότερη στο μέλλον στήριξη από την ΕΣΟ και τη πολιτεία ώστε να πετύχει η Εθνική μας  ακόμα καλύτερες εμφανίσεις .

 

GM Μαστροβασίλης Θ

58th Rubinstein Memorial GM

Surname, Name Rating Pts
1. Donchenko, Alexander 2630 +6 6.0
2. Mastrovasilis, Dimitrios 2597 +11 6.0
3. Nasuta, Grzegorz 2500 +19 5.5
4. Plat, Vojtech 2556 +11 5.5
5. Bernadskiy, Vitaliy 2598 -5 4.5
6. Teclaf, Paweł 2550 -3 4.0
7. Tomczak, Jacek 2596 -14 3.5
8. Tazbir, Marcin 2511 -3 3.5
9. Kempiński, Robert 2558 -9 3.5
10. Sumets, Andrey 2547 -13 3.0

Στο ισχυρό τουρνουά Rubinstein Memorial συμμετείχε ο GM Μαστροβασίλης Δημήτρης ,μέλος της Εθνικής Ανδρών και αθλητής της ΕΣΘ .

Τερμάτισε σε ισοβαθμία στη πρώτη θέση χάνοντας τη πρωτιά στα κριτήρια στο τελευταίο γύρο από το GM Donchenko A.

Με σκορ 6/9 επανέρχεται στις καλές εμφανίσεις !

40 ο Κύπελλο Ελλάδος Θεσνικη 2022

40o        ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2022     Θεσνικη

Η ομάδα της ΕΣΘ με το πρόεδρο της ομάδας .

Από αριστερά προς δεξιά : Τσαρσιταλίδης Κ Καλογερής Ι Βλάχος Α Παπαδημητρίου Α    Αντωνιάδης Ι

 

Στη Θεσσαλονίκη στο ξενοδοχείο Porto Palace συνεχίστηκαν οι ομαδικοί αγώνες (μετά την Α Εθνική ) για τη σεζόν 2022.

Διοργανωτές οι : ΕΣΟ και ΕΣΣΘ-Χ με την οικονομική στήριξη του Δήμου Θεσνικης

Στο Φ8 (final 8) του κυπέλλου η ΕΣΘ πέρασε από σειρά δύσκολων knock out match με αντιπάλους ομάδες της Α Εθνικής ( Συκιές , Πολύγυρος , Γαλαξίας και Χρονικό )

Στους 8 είχαμε :

Round 1 on 2022/08/18 at 10:30
Bo. 6   ΣΕ ΒΟΛΟΥ Rtg 2   ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ Rtg ½ :3½
1.1 IM
Doncea, Vladimir
2342 IM
Vlachos, Anatole
2430 0 – 1
1.2
Angelis, Mihail
2119
Papadimitriou, Athanasios
2254 ½ – ½
1.3
Koronas, Vasilios
1789 FM
Kalogeris, Ioannis
2406 0 – 1
1.4
Koukouvinos, Viktor
1743
Tsarsitalidis, Konstantinos
2059 0 – 1

 

Παρότι η ομάδα έπαιξε  δίχως το βασικό κορμό δεν δυσκολεύτηκε να περάσει στο Φ4 βασιζόμενη στους νέους παίκτες  της.

Σ.Ο. Καβάλας – Ναυταθλητική Ένωση Πατρών 4 – 0: καθαρό σκορ

Ευβοϊκή Ε.Σ. – Σ.Ο. Νέας Φιλαδέλφειας 2½ – 1½ παραλίγο εδώ να γίνει μεγάλη έκπληξη αλλά τελικά το φαβορί επικράτησε οριακά  !

ΑΣΣΟ “Ιππότης” Ρόδου νίκησε χωρίς αγώνα τα ΣΑ Χανίων που αποχώρησε από τη διοργάνωση διαμαρτυρόμενος για τον τρόπο διεξαγωγής των αγώνων .

 

Round 2 on 2022/08/18 at 17:30
Bo. 7   ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ Rtg 2   ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ Rtg 2½:1½
2.1
Livaic, Leon
2576 IM
Vlachos, Anatole
2430 ½ – ½
2.2 IM
Sandalakis, Angelos
2412 FM
Kalogeris, Ioannis
2406 1 – 0
2.3 FM
Koutlas, Nikolaos
2357
Papadimitriou, Athanasios
2254 0 – 1
2.4 IM
Kanakaris, Georgios
2389
Tsarsitalidis, Konstantinos
2059 1 – 0

 

 

Το ματς που θα έδινε το εισιτήριο για το τελικό ήταν με την ομάδα της Καβάλας ,η καθοριστική 1η σκακιέρα έληξε ισόπαλη μετά από σκληρή μάχη  παρότι ο Βλάχος Α είχε μεγάλη ευκαιρία για νίκη !

Ο μικρός τελικός με αντίπαλο τον Ιππότη Ρόδου έληξε  2-2 και χρειάστηκε μπαράζ για να ξεπεράσουμε το τελευταίο εμπόδιο για τη 3η θέση ! Στο μπαράζ τα αποτελέσματα είχαν ως εξής :

Board Pairings

Round 1 on 2022/08/18 at 15:20
Bo. 1   ΑΣΣΟ ΡΟΔΟΥ ‘ΙΠΠΟΤΗΣ’ Rtg 2   ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ Rtg 1½:2½
1.1 AFM
Stathatos, Alexandros
1861 IM
Vlachos, Anatole
2430 0 – 1
1.2 FM
Ladopoulos, Dimitrios
2335
Tsarsitalidis, Konstantinos
2059 1 – 0
1.3 WIM
Havanecz, Bianka
2250
Papadimitriou, Athanasios
2254 ½ – ½
1.4
Rigopoulos-Tsigkos, Alexandros
2105 FM
Kalogeris, Ioannis
2406 0 – 1

 

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές μας που συμμετείχαν στη διοργάνωση του Κυπέλλου και βοήθησαν να φτάσουμε στη 3η θέση !

Εκτός από τους παραπάνω συμμετείχαν  οι : Μπούσιος Χρήστος ,Zawadzka Jolanta ,Μαγκαλάκης Στέφανος , Μαστροβασίλης Δημήτρης ,Μαστροβασίλης Θάνος

Νικητής αναδείχτηκε τελικά για δεύτερη συνεχόμενη φορά η ομάδα της Ευβοϊκής

που ξεπέρασε το εμπόδιο της Καβάλας με 2,5-1,5

Αναλυτικά εδώ :

 

Round 3 on 2022/08/19 at 11:00
Bo. 7   ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ Rtg 3   ΕΥΒΟΪΚΗ ΕΣ Rtg 1½:2½
1.1
Livaic, Leon
2576 IM
Malikentzos, Sotirios
2437 1 – 0
1.2 IM
Sandalakis, Angelos
2412 GM
Shirov, Alexei
2697 0 – 1
1.3 IM
Kanakaris, Georgios
2389 FM
Spyropoulos, Nikolaos
2434 ½ – ½
1.4 FM
Koutlas, Nikolaos
2357 GM
Papaioannou, Ioannis
2634 0 – 1

GM Μαστροβασίλης Θ

Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ελλάδος Θεσσαλονίκη 2022

Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ελλάδος Θεσσαλονίκη 2022

 

Ολοκληρώθηκε στις 17/8/22 το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα για τη σεζόν 2022

 

Σχετικά με το οργανωτικό κομμάτι είχαμε τα εξής :

Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στο ξενοδοχείο Porto Palace της Θεσσαλονίκης  από τις 12 έως τις 17 του Αυγούστου με ένα διπλό αγώνα.

Μετά από πολλά χρόνια η διοργάνωση  μεταφέρθηκε από το  Ρίο & τη Πάτρα και παλιότερα την Αθήνα  στη Β. Ελλάδα και στη Θεσσαλονίκη.

Συμμετείχαν 33 ομάδες  ( για πρώτη φορά είχαμε bye κάτι που επηρεάζει αρνητικά τα κριτήρια ισοβαθμίας )

Διοργανωτές ήταν :  ΕΣΟ &ΕΣΣ Θ-Χ με την οικονομική στήριξη του Δήμου Θεσνικης.

Ο ανταγωνισμός ήταν σκληρός παρότι όλες οι ομάδες είχαν απουσίες στο δυναμικό τους ενώ ο ΣΑ Χανίων   δεν αγωνίστηκε καθόλου δημοσιεύοντας  μάλιστα διαμαρτυρία για το τρόπο διεξαγωγής των αγώνων . Κατά τη διάρκεια των αγώνων βραβεύτηκαν οι Εθνικές μας Ομάδες για την επιτυχημένη εμφάνιση τους στην 44η Ολυμπιάδα στην Ινδία .

 

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα :

Οι ομάδες μας πέτυχαν καλή εμφάνιση ,η ΕΣΘ τερμάτισε ισόβαθμη στην 5η-7η θέση  τα κριτήρια την κατέταξαν στην 7η θέση ,στην αρχική κατάταξη ήταν το Ν9 .

Η ΕΣΚ τερμάτισε ισόβαθμη στις θέσεις 15η-19η , τελικά κατέληξε 17η και παρέμεινε στη κατηγορία χάρη στη νίκη με σκορ 6-4 εις βάρος της ομάδας της Πάτρας που υποβιβάστηκε .

Σύμφωνα με το σύστημα αγώνων οι πρώτες 20 ομάδες παραμένουν στη κατηγορία ενώ οι υπόλοιπες υποβιβάζονται έχοντας όμως το δικαίωμα για  άνοδο μέσω του ΠΟΑ .

 

Οι ομάδες μας βασίστηκαν αποκλειστικά στις δικές τους δυνάμεις ,δεν ενισχύθηκαν με  ξένους σκακιστές ενώ οι αθλητές από τις ακαδημίες ανταποκρίθηκαν με επιτυχία στο βάρος των αγώνων και κέρδισαν πολύτιμες εμπειρίες για το μέλλον .

Η ποιοτική δουλειά στις ακαδημίες επιβεβαιώθηκε και στα Πανελλήνια Νεανικά που πραγματοποιήθηκαν μετά την Α’ Εθνική  από τους μαθητές και τους αθλητές των ομάδων μας που κέρδισαν δύο χρυσά μετάλλια και διεκδίκησαν θέσεις σε πολλές κατηγορίες !

Η ΕΣΘ μάλιστα στον 6ο γύρο κέρδισε με σκορ 5-4,5 την ομάδα των Συκεών παρότι αγωνίστηκε με 9 αθλητές και αθλήτριες .Στο τελευταίο 7ο γύρο αντιμετώπισε την ήδη πρωταθλήτρια ομάδα του Φυσιολάτρη και ηττήθηκε με σκορ 2,5-7,5 ενώ έχασε ευκαιρίες και για κάτι καλύτερο .

 

Αναλυτικά για την ΕΣΘ  :

 

GM Mastrovasilis Athanasios 2519 2474 GRE 4201990 8553 x ½ 0,5 1 2483 0,5 0,55 10 -0,5
2 IM Vlachos Anatole 2430 2332 GRE 26093189 45405 x U20 ½ ½ 0 1 1 0 ½ 3,5 7 2479 3,5 3,07 10 4,3
3 FM Kalogeris Ioannis 2406 2332 GRE 4239563 29636 x ½ 0 1 1 1 1 ½ 5 7 2351 5 4,01 10 9,9
4 Vafiadis Kleanthis 2241 2194 GRE 4201850 6918 x ½ 1 ½ 0 2 4 2305 2 1,67 20 6,6
5 Tsakona Maria 1977 1555 GRE 25834827 44593 x F16 0 1 ½ 1 0 2,5 6 1800 2,5 3,17 40 -26,8
6 Pasoglou Nikoleta 1355 1317 GRE 4265408 36774 x F20 1 0 0 0 0 0 0 1 7 1730 0 0,67 40 -26,8
7 Terzidi Natalia 1146 1208 GRE 25859587 47777 x F16 0 0 1 1 ½ 0 0 2,5 7 1650 2,5 0,86 40 65,6
8 Tsarsitalidis Konstantinos 2059 1959 GRE 4298748 41007 x U20 ½ 0 0 ½ 0 1 1 3 7 2060 3 2,91 40 3,6
9 Magalakis Stefanos 2185 2006 GRE 25834134 43733 x U16 1 0 ½ ½ ½ 1 0 3,5 7 2119 3,5 3,99 40 -19,6
10 Gerasopoulos Nikolaos 1538 1601 GRE 25887351 51238 x U12 0 1 ½ 0 1 2,5 5 1629 2,5 2,15 40 14
14 Tsarsitalidis Christos 1896 1798 GRE 25831488 44335 U16 0 1 ½ 1 1 ½ 4 6 1944 4 2,64 40 54,4
15 Skodras Marios Konstantinos 1500 1464 GRE 25866710 48430 U12 1 1 ½ 0 0 2,5 5 1636 2,5 2,10 40 16
19 Della Puppa Anna Maria 0 0 GRE 42125901 52947 F16 0 0 1 2274 0

 

Ο Βλάχος Α. κράτησε στο 50% τη δύσκολη πρώτη σκακιέρα.

Στη δεύτερη ο Καλογερής Ι. είχε θετικό σκορ με 5/7 κερδίζοντας μάλιστα αργυρό μετάλλιο !

Στο 50% στη τρίτη σκακιέρα  ο Βαφειάδης Κλ με 2/4 .

Στη τέταρτη κυρίως έπαιξε ο 18χρονος Τσαρσιταλίδης Κ. με δύο νίκες στο τέλος βοήθησε και αυτός την ομάδα .

Στη Κ20  έμεινε στο  1/7 η Πάσογλου ,το σκορ δεν ανταποκρίνεται στη προσπάθεια της.

Σημαντικούς πόντους έδωσε στη Κ16 η Τερζίδη Ν( με Κύδωνα και Πνεύμαθλον)  ενώ η Τσάκωνα Μ έκανε 2,5/6

Στην Α20 ο Μαγκαλάκης έκανε 3,5/7 ( παίζοντας και αντρική αλλά και στη Α16) έδωσε και αυτός κρίσιμους πόντους στην ομάδα .

Α16 έπαιξε κυρίως ο Τσαρσιταλίδης Χρ με 4/6 είχε καλή απόδοση ενώ θα μπορούσε να κερδίσει κ στο δύσκολο ματς με αντίπαλο τη Νίκαια .

Στην Α12 ( αλλά και στη Α16) οι Γερασόπουλος Ν και Σκόδρας Κ αμφότεροι με 2,5/5,βοήθησαν σημαντικά και σκόραραν σε κρίσιμα ματς , ο Γερασόπουλος πέτυχε  κρίσιμη νίκη με τις Συκιές και ο Σκόδρας εντυπωσιακή νίκη με αντίπαλο την ισχυρή ομάδα της Ευβοικής  !

Τέλος η Άννα-Μαρία Ντέλλα Πούππα αντιμετώπισε την Αβραμίδου και βοήθησε κ αυτή στο δύσκολο ματς με τη Νίκαια. Στη πρώτη σκακιέρα ο Μαστροβασίλης Θ με 0.5/1 στο πρώτο γύρο .

 

Αναλυτικά για την ΕΣΚ είχαμε :

 

Ballas Kleon-Evangelos 1950 1855 GRE 4215311 24983 x 0 ½ 0 0 0,5 4 2202 0,5 0,90 20 -8
2 Homatidis Panagiotis 2064 1985 GRE 4211731 23259 x 0 0 0 0 3 2463 0 0,25 20 -5
3 Bizopoulos Alexandros 2038 1946 GRE 4210204 21614 x ½ 0 0 0 ½ 1 2 6 2344 2 1,14 20 17,2
4 Themelis Georgios 1926 1817 GRE 4218825 31041 x 0 0 ½ 1 1 0 0 2,5 7 2059 2,5 2,47 20 0,6
5 Drakaki Anna-Maria 1964 1895 GRE 4225210 29960 x 0 0 1 0 0 ½ 1 2,5 7 1967 1,5 1,89 20 -7,8
6 Tsampouli Vasiliki 1556 1541 GRE 25887211 50354 x F20 1 0 ½ 1 1 1 0 4,5 7 1316 3,5 4,40 40 -36
7 Tzovani Dimitra 1295 1324 GRE 25820630 43314 x F16 1 0 1 1 ½ 1 1 5,5 7 1297 4,5 2,57 40 77,2
8 Tzovanis Anastasios Anagnostis 1844 1784 GRE 25804464 41634 x U20 ½ 0 1 0 1 1 1 4,5 7 1754 4,5 4,28 20 4,4
9 Georgiadis Athanasios Kat 1694 1638 GRE 25831682 44768 x U16 1 1 1 1 1 0 ½ 5,5 7 1458 5,5 5,14 40 14,4
10 Chasiotis Odysseas 1365 1229 GRE 25870300 50620 x U12 1 0 0 1 3 1213 0 1,12 40 -44,8
12 Samakas Stavros 1875 1829 GRE 4253426 34285 0 0 0 0 ½ ½ 1 2 7 1895 2 3,30 20 -26
13 Hosseini-Tambatambai Areios 1746 1642 GRE 4236262 30580 1 1 1 1912 1 0,28 20 14,4
20 Kyriakopoulos Charalampos 1171 1220 GRE 25884280 51450 U12 1 ½ 1 ½ 3 4 1354 2 0,71 40 51,6

 

Στη δύσκολη πρώτη σκακιέρα έπαιξαν  δύο αθλητές μας ,

0/3 ο Χωματίδης Π  και ο Μπιζόπουλος Αλ που συγκέντρωσε   2/6 προσφέροντας ανάσα στα δύσκολα τελευταία ματς για τη παραμονή!

Στη δεύτερη σκακιέρα 0,5/4  έκανε ο Μπάλλας Κλ

ενώ πολύτιμοι ήταν και οι 2,5/7 του Θεμελή Γ .

Ο Σαμακάς Σ μάζεψε 2/7 στη 4η αντρική

Στη γυναικεία 2,5/7 η Δρακάκη ΑΜ  δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της μπορεί σίγουρα καλύτερα .

Κ20 καλή εμφάνιση με 4,5/7 από τη Τσαμπούλη Β που έπαιξε για πρώτη χρονιά με την ομάδα μας .

Πολύ καλή εμφάνιση στη Κ16 και 5,5/7 από τη Τζοβάνη Δ που μάζεψε τους περισσότερους βαθμούς όπως και πέρσι .

Στην Α20 4,5/7 ο Τζοβάνης Α με καλή εμφάνιση.

Στη Α16 5,5/7 μάζεψε τους περισσότερους πόντους ο Γεωργιάδης Θ παίζοντας για πρώτη χρονιά με την ομάδα μας  .

Στη Α12 έπαιξαν δύο αθλητές μας , 1/3 σκόραρε ο Χασιώτης Οδυσσέας και καλή εμφάνιση με 3/4 από το Κυριακόπουλο Χ.

Τέλος στη 4η σκακιέρα ο Ταμπαταμπάι έδωσε το χρυσό πόντο της νίκης  με αντίπαλο το Παπάφη Χρονικό ,κομβική συνάντηση για την επίτευξη της παραμονής .

Ευχαριστούμε όλες τις αθλήτριες και τους αθλητές των ομάδων μας για την εξαιρετική προσπάθεια τους.

Ευχαριστούμε το πρόεδρο της ΕΣΘ Αντωνιάδη Γ για τη στήριξη του αλλά και όλα τα μέλη των ΔΣ μας που ασχολήθηκαν και υποστήριξαν τη προσπάθεια αυτή .

Τέλος ευχαριστούμε τους προπονητές των ομάδων μας Βαφειάδη Κ και Μαστροβασίλη Θ  για τη προσπάθεια και συνεισφορά  τους αλλά κ όλους τους γονείς για την υποστήριξη τους .

Η τελική βαθμολογία των αγώνων είχε ως εξής !

Final Ranking after 7 Rounds

Rk. SNo Team Games   +   =   –  TB1  TB2  TB3  TB4  TB5
1 2 ΕΟΑΟ ‘Ο ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ’ ΝΙΚΑΙΑΣ 7 7 0 0 14 409,5 50,5 57 0
2 3 ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ 7 6 0 1 12 336,5 45 57 0
3 1 ΕΥΒΟΪΚΗ ΕΣ 7 5 0 2 10 364 43,5 60 0
4 8 ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ ΟΣ 7 4 2 1 10 259,5 36,5 55 0
5 4 ΣΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 7 4 1 2 9 291,5 44 54 0
6 6 ΣΑ ΣΥΚΕΩΝ – ΝΕΑΠΟΛΗΣ 7 4 1 2 9 284 41,5 48 0
7 9 ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 7 4 1 2 9 225,5 32 55 0
8 5 ΑΜΕΣ ΝΕΑΣ ΕΡΥΘΡΑΙΑΣ 7 3 2 2 8 280 38 60 0
9 10 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ 7 4 0 3 8 271 36 56 0
10 7 ΑΜΟ ‘ΓΑΛΑΞΙΑΣ’ 7 4 0 3 8 238 34,5 54 0

 

Περισσότερα μπορείτε να βρείτε στο επίσημο site αγώνων ( από  εκεί αντλήσαμε τις φωτογραφίες )

Α Εθνική 2022 – Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Θεσσαλονίκης – Χαλκιδικής (thesschess.gr)

Chess-Results Server Chess-results.com – 49th Greek Team Ch. 2022

Καθαρή επικράτηση ξανά του Φυσιολάτρη  που κέρδισε όλες τις συναντήσεις παρά τη προσπάθεια που έκαναν οι δύο βασικοί ανταγωνιστές Καβάλα και Ευβοϊκή (δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα)

Οι περισσότερες ομάδες της Θεσσαλονίκης μπόρεσαν να παραμείνουν στη κατηγορία ,ενώ στη πρώτη δεκάδα τερμάτισαν οι ΣΑ Συκεών Νεάπολης  και Γαλαξίας .

GM Μαστροβασίλης Θ