Οι σκακιστές εξοικονομούν !

Οι σκακιστές Εξοικονομούν Κατ’ Οίκον

Αγαπητοί φίλοι, σας ενημερώνουμε ότι το πρόγραμμα ενεργειακής αναβάθμισης κατοικιών,

“ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΚΑΤ’ ΟΙΚΟΝ ΙΙ – Β’ ΚΥΚΛΟΣ”  ανοίγει επισήμως στις 16/9/2019.

 

Το πρόγραμμα επιδοτεί έως και 70% του κόστους σε ένα μεγάλο εύρος  παρεμβάσεων, όπως:

  • Αντικατάσταση Κουφωμάτων και φύλλων/ρολών σκίασης τους
  • Θερμονόνωση Κελύφους, Δώματος ή Πυλωτής
  • Λέβητες Συμπύκνωσης Φυσικού Αερίου
  • Αντλίες Θερμότητας – Κλιματισμό
  • Αυτοματισμούς Θέρμανσης – Αντιστάθμιση και Απομακρυσμένο Έλεγχο
  • Συστήματα Σκίασης – Τέντες
  • Ηλιακούς Θερμοσίφωνες

Επιπλέον το πρόγραμμα επιδοτεί  100% τα έξοδα του μηχανικού Συμβούλου που θα αναλάβει την προετοιμασία και διεκπεραίωση της διαδικασίας, όπως και τα έξοδα των Ενεργειακών Επιθεωρήσεων  ή όποιων επιπλέον μελετών απαιτηθούν.

 

Προκειμένου οι ενδιαφερόμενοι να προετοιμαστούν εγκαίρως έως την ημερομηνία έναρξης των ηλεκτρονικών αιτήσεων,  μπορούν να επικοινωνήσουν με τον φίλο του συλλόγου

 Γερασόπουλο Βασίλη,

Διπλ/χο Ηλ/γο Μηχανικό & Μηχανικό Η/Υ Α.Π.Θ,

Τηλ. 2310.848779

Κιν.  6942.797798

email: gerasopoulos@outlook.com.gr

Δν/ση Τεχνικού Γραφείου: Πουλαντζάκη 36, κέντρο Καλαμαριάς.

Women Candidates Kazan 2019

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Διεκδικητών Γυναικών ξεκινάει αύριο στη πόλη του Καζάν της Ρωσίας .29 Μάη έως 19 Ιούνη .

Το κλειστό αυτό τουρνουά θα αναδείξει τη διεκδικήτρια για το Παγκόσμιο Τίτλο ! Το αναμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον !

Συμμετοχές :

The players
(In rating order)
Kateryna Lagno RUS, 2559 (KO World Ch. 2018 finalist)
Mariya Muzychuk UKR, 2560 (KO World Ch. 2018 semi-finalist)
Anna Muzychuk UKR, 2555 (qualified by rating)
Alexandra Kosteniuk RUS, 2545 (KO World Ch. 2018 semi-finalist)
Valentina Gunina RUS, 2515 (qualified by rating)
Nana Dzagnidze GEO, 2513 (qualified by rating)
Tan Zhongyi CHN, 2513 (qualified by rating)
Alexandra Goryachkina RUS, 2505 (1st substitute)

Grand Prix Moscow 2019

Ο Ian Nepomniachtchi είναι ο μεγάλος νικητής στο 1ο τουρνουά Grand Prix που διοργανώνει η FIDE για να καθορίσει τον επόμενο διεκδικητή για το Παγκόσμιο Σκακιστικό στέμμα . Αντίπαλος του στον τελικό ήταν ο επίσης Ρώσος Alexander Grischuk . Θα ακολουθήσουν άλλα τρία Grand Prix που αναμένονται με μεγάλο ενδιαφέρον . Για πρώτη φορά το σύστημα αγώνων άλλαξε σε knock out ,2 κλασικές παρτίδες και ακολουθούν rapid +blitz έως να σπάσει η ισοβαθμία .

Τελική βαθμολογία στη Μόσχα :
Ian Nepomniachtchi :9
Alexander Grischuk :7
Radoslaw Wojtaszek: 5
Hikaru Nakamura :3
Peter Svidler Wei Yi Daniil Dubov : 2
Wesley So :1

5o ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΥΚΕΩΝ

Στα τέλη Μάη ολοκληρώθηκε  με επιτυχία και το 5ο Οπεν Τουρνουά για νεαρούς αθλητές έως 1500 ελο στο χώρο του Ιδιωτικού Σχολείου Βασιλειάδη , διοργανωτής η ομάδα των Συκεών .

www.sykieschess.gr/

Νικητής αναδείχθηκε για πρώτη φορά αθλητής της ΕΣΚ ,Σκόδρας Κωστής με 7/9 σε ισοβαθμία με τον Τσιλίδη Χ .

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο :

http://chess-results.com/tnr429279.aspx?lan=1&art=1&rd=8&turdet=YES

 

Προκριματική Φάση Κυπέλλου Θεσσαλονίκης 2019

Στο Φ4 της Θεσσαλονίκης  που ολοκληρώθηκε πριν λίγες μέρες στο Ωδείο του Γαλαξία νικήτρια αναδείχθηκε στον τελικό με αντίπαλο την Τριανδρία  η ομάδα του Γαλαξία Θεσσαλονίκης .

Οι φιναλιστ εξασφάλισαν  τα δύο εισιτήρια για την επόμενη φάση ( Φ16)

Καλή συνέχεια στις ομάδες τις Θεσσαλονίκης .

Μετά από 8 χρόνια συνεχόμενης  παρουσίας στο Φ4 του Κυπέλλου Ελλάδος η ΕΣΘ δεν κατάφερε να περάσει και φέτος στην επόμενη φάση καθώς ηττήθηκε 1,5-2,5 από την ομάδα του Γαλαξία .

 

Νικητής στο Τουρνουά Μαιτρ στο Παρίσι ο Βλάχος

Στις 4/5/2019 ολοκληρώθηκε στο Παρίσι το κλειστό τουρνουά για Νόρμα ΙΜ

Ο Βλάχος Ανατόλ κέρδισε τη πρωτιά πετυχαίνοντας μάλιστα τη δεύτερη νόρμα ΙΜ με σκορ 6/9  και απόδοση 2477 .

Αναλυτικά η βαθμολογία :

Moyenne : 2360 Pays Elo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts SB Perf
1 f Anatole VLACHOS 2405 F ½ 1 1 ½ ½ 0 ½ 1 1 6 26 2477
2 f Marc Andria MAURIZZI 2276 F ½ 0 ½ 1 ½ 1 ½ 1 1 6 24¼ 2491
3 m Abdelaziz ONKOUD 2304 F 0 1 1 0 ½ 1 ½ 1 ½ 23¾ 2446
4 m Piotr SABUK 2374 F 0 ½ 0 1 ½ 1 1 0 1 5 20 2398
5 m Quentin LOISEAU 2461 F ½ 0 1 0 ½ 1 0 ½ 1 19¼ 2348
6 f Yovann GATINEAU 2366 F ½ ½ ½ ½ ½ 0 1 ½ 0 4 18¾ 2320
7 f Albert TOMASI 2283 F 1 0 0 0 0 1 1 0 1 4 16½ 2329
8 f Konstantin POPOV 2328 F ½ ½ ½ 0 1 0 0 1 0 16¾ 2277
9 f Mahel BOYER 2342 F 0 0 0 1 ½ ½ 1 0 ½ 14¾ 2275
10 f Loic TRAVADON 2456 F 0 0 ½ 0 0 1 0 1 ½ 3 12 2229

Συγχαρητήρια στον Βλάχο ,η προσπάθεια του αποδίδει καρπούς και του ευχόμαστε σύντομα να κατακτήσει και τον τίτλο του ΙΜ !

Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών 2019

Στα τέλη Μαρτίου ολοκληρώθηκε στα Σκόπια το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών 2019 .

Η τελική κατάταξη ήταν :

Final standings after Round 11 (top 35)

 

Rk. Name Pts.  TB1
1 Artemiev Vladislav 8,5 2600
2 Grandelius Nils 8,5 2595
3 Piorun Kacper 8,0 2626
4 Rodshtein Maxim 8,0 2622
5 Berkes Ferenc 8,0 2595
6 Anton Guijarro David 8,0 2577
7 Nisipeanu Liviu-Dieter 8,0 2569
8 Movsesian Sergei 8,0 2539
9 Huschenbeth Niclas 8,0 2531
10 Oparin Grigoriy 8,0 2528
11 Safarli Eltaj 8,0 2515
12 Christiansen Johan-Sebastian 7,5 2619
13 Aleksandrov Aleksej 7,5 2604
14 Cheparinov Ivan 7,5 2603
15 Pultinevicius Paulius 7,5 2600
16 Esipenko Andrey 7,5 2591
17 Petrov Nikita 7,5 2586
18 Gelfand Boris 7,5 2585
19 Gledura Benjamin 7,5 2583
20 Predke Alexandr 7,5 2581
21 Rakhmanov Aleksandr 7,5 2580
22 Bartel Mateusz 7,5 2576
23 Dubov Daniil 7,5 2569
24 Lysyj Igor 7,5 2564
25 Ponomariov Ruslan 7,5 2562
26 Lupulescu Constantin 7,5 2558
27 Alekseev Evgeny 7,5 2556
28 Zvjaginsev Vadim 7,5 2554
29 Ragger Markus 7,5 2552
30 Kuzubov Yuriy 7,5 2538
31 Dreev Aleksey 7,5 2536
32 Fridman Daniel 7,5 2512
33 Vallejo Pons Francisco 7,5 2500
34 Martirosyan Haik M. 7,5 2491
35 Volokitin Andrei 7,5 2479

 

Μεγάλη επιτυχία για τον Ρώσο νεαρό GM Artemiev το χρυσό με 8,5/11 , 2ος ο GM Grandelius σημειώνοντας καθοριστική νίκη στο νήμα ενώ τρίτος ο GM Piorun με 8/11

Από Ελληνικής πλευράς την καλύτερη εμφάνιση πραγματοποίησε ο έμπειρος GM μας Στέλιος Χαλκιάς

 

103 GM Halkias Stelios 2552 GRE 1 1 0 ½ 0 1 ½ 1 ½ 1 ½ 7,0 55 2565 10 2,90
115 GM Kelires Andreas 2529 GRE 1 0 0 ½ 1 ½ ½ 0 1 ½ ½ 5,5 200 2377 10 -21,10
189 IM Kourkoulos-Arditis Stamatis 2435 GRE 0 1 1 1 ½ 0 ½ 0 1 ½ ½ 6,0 123 2485 10 15,80
200 IM Megalios Konstantinos 2416 GRE 0 0 1 ½ 1 0 ½ 1 0 ½ 1 5,5 204 2345 10 -10,10
204 IM Ioannidis Evgenios 2412 GRE 0 1 ½ ½ 0 1 1 0 0 0 1 5,0 216 2435 10 3,20
235 FM Kalogeris Ioannis 2368 GRE ½ 0 1 0 0 1 1 ½ ½ 0 1 5,5 196 2367 20 3,00
248 Mitsis Georgios 2338 GRE 1 0 ½ ½ 1 0 ½ 0 0 1 0 4,5 257 2433 20 23,80

 

Καλή εμφάνιση έκανε  ο Κούρκουλος ( 3ος στο Πρωτάθλημα Ελλάδος Ανδρών 2019 ) και ο Μήτσης ,οι υπόλοιποι αθλητές μας αποκόμισαν πολύτιμες εμπειρίες για τη σκακιστική τους πρόοδο !

Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών 2019

Μέσα στον Απρίλη ολοκληρώθηκε το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών  στη Αττάλεια της Τουρκίας .

Η τελική βαθμολογία :

Final standings (top 25)

Rk. Name Pts.  TB1
1 Kashlinskaya Alina 8,0 2420
2 Sebag Marie 8,0 2406
3 Paehtz Elisabeth 8,0 2395
4 Gaponenko Inna 8,0 2386
5 Stefanova Antoaneta 8,0 2346
6 Guichard Pauline 7,5 2404
7 Fataliyeva Ulviyya 7,5 2402
8 Ushenina Anna 7,5 2381
9 Tsolakidou Stavroula 7,5 2373
10 Dzagnidze Nana  7,5 2365
11 Zawadzka Jolanta 7,5 2355
12 Cramling Pia 7,5 2354
13 Bodnaruk Anastasia 7,5 2327
14 Socko Monika 7,5 2310
15 Paramzina Anastasya 7,0 2403
16 Brunello Marina 7,0 2394
17 Atalik Ekaterina 7,0 2383
18 Mamedjarova Turkan 7,0 2373
19 Goryachkina Aleksandra 7,0 2358
20 Salimova Nurgyul 7,0 2338
21 Mammadzada Gunay 7,0 2337
22 Belenkaya Dina 7,0 2325
23 Houska Jovanka 7,0 2316
24 Matnadze Ana 7,0 2312
25 Semenova Elena 7,0 2279

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Τσολακίδου Σταυρούλα που κατάφερε να εξασφαλίσει για πρώτη φορά στη καριέρα της την πρόκριση για το Παγκόσμιο Κύπελλο ,τερμάτισε 9η με 7.5/11

Η αθλήτρια της ΕΣΘ Jawadzka Jolanta κατάφερε στο νήμα με δυνατό φίνις να πάρει και αυτή το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο ,7,5/11 και 11η θέση !

Συγχαρητήρια και στις δύο και ευχόμαστε καλή επιτυχία στην τελική φάση !

ΠΟΑ ΕΣΣΘΧ 2019

Την Κυριακή 24/3/2019  ολοκληρώθηκε ο 9ος και τελευταίος αγώνας του ΠΟΑ της ΕΣΣΘΧ , η τελική βαθμολογία φαίνεται στον κάτωθι πίνακα :

Ranking crosstable

Rk. Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  TB1  TB2  TB3
1 Α.Μ.Ο. “Ο ΓΑΛΑΞΙΑΣ” ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  * 7 7 7 10 8 9 18 0 72,5
2 Σ.Ο. ΠΟΛΙΧΝΗΣ 3  * 6 9 7 16 0 57,5
3 Ε.Σ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ  * 6 7 9 6 6 6 14 0 56,5
4 ΜΑΠΟ “ΚΕΡΑΥΝΟΣ” ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ 4 4  * 8 8 9 6 10 12 0 58,0
5 Α.Σ.Ο. ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ 3 1 3 2  * 7 6 9 8 2 42,0
6 Χ.Α.Ν. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ ½ 2 3  * 6 8 2 40,0
7 Σ.Ο. “ΣΑΧ” ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 0 1 1  * 6 8 2 28,5
8 Α.Σ. ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 4 4 4  * 4 0 37,0
9 Ε.Σ.Ο. ΠΑΠΑΦΗ “ΧΡΟΝΙΚΟΝ” 2 3 4 4 3  * 7 2 0 34,5
10 Σ.Α. ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 0 0 ½ 0 1 1  * 0 0 13,0

 

Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα του Γαλαξία με 9/9 νίκες  , στη 2η θέση  η ομάδα της Πολίχνης  κέρδισε το εισιτήριο για την Α’ Εθνική με  8/9 ( ήττα από Γαλαξία ) κερδίζοντας τα δύο ντέρμπι με αντιπάλους την ΕΣΚ ( 5,5-4,5 ) και το Ωραιόκαστρο ( 6-4 )

Επιτυχημένη η εμφάνιση της ομάδας της ΕΣΚ που μάζεψε πολλούς πόντους στις αναπτυξιακές σκακιέρες ( Μπάλλας Θ  8/9 στα Α20 ) και Σκόδρας 7,5/9 στο Α12 παρότι είναι μόλις 10 ετών ! Καλή εμφάνιση έκανε και η  Βασιλείου Αιμιλία στα Κ20 με 7/8

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά της ομάδας μας ( ΕΣ Καλαμαριάς) για την προσπάθεια τους και εις ανώτερα ! Μπράβο και στον Κλέων Μπάλλα για το σχεδιασμό και συντονισμό της ομάδας, προπονητές της ομάδας οι : Μαστροβασίλης Θ και Δόρφανης Άρης

Για το 2019  Θεσσαλονίκη θα αγωνιστεί στην Πάτρα με τις εξής ομάδες :

1) ΕΣ Θεσσαλονίκης

2) ΟΣ Τριανδρίας

3) ΣΑ  Συκεών Νεάπολης

4) Γαλαξίας Θεσσαλονίκης

5) ΣΟ Πολίχνης

Καλή επιτυχία σε όλες τις ομάδες ώστε να μπορέσουμε την ερχόμενη σεζόν να έχουμε ακόμα περισσότερες εκπροσωπήσεις  από την Θεσσαλονίκη στην κορυφαία Διασυλλογική Διοργάνωση .

World Team Championship Astana 2019

Μαχητικό και με εκπλήξεις το Παγκόσμιο Κύπελλο Εθνικών Ομάδων στην Astana Kazakhstan τον Μάρτη του 2019 .

Νικήτρια η  Ρωσία που για πρώτη φορά μετά από καιρό δεν έχει στη σύνθεση της τον πρώην Παγκόσμιο Πρωταθλητή Vladimir Kramnik ο οποίος αποσύρθηκε από την αγωνιστική δράση !

Παρόλα αυτά ο Artemiev αποδείχθηκε άξιος αντικαταστάτης και βοήθησε τα μέγιστα στην επικράτηση των Ρώσων με τη συνδρομή του Grischuk .

Έκπληξη η Αγγλία παρότι ο Adams δεινοπάθησε στην 1η σκακιέρα . Οι Κινέζοι (κάτοχοι του χρυσού Ολυμπιακού μεταλλίου) παρολίγον να χάσουν το χάλκινο από τους αξιόμαχους και φιλόδοξους Ινδούς !

Οι Αμερικάνοι κατέβηκαν με τη δεύτερη τους ομάδα αλλά παρέμειναν επικίνδυνοι .

 

Rk. Team  TB1
1 Russia 16
2 England 13
3 China 12
4 India 11
5 United States 11
6 Iran 8
7 Azerbaijan 8
8 Kazakhstan 4
9 Sweden 4
10 Egypt 3

Στις γυναίκες οι Κινέζες επικράτησαν εύκολα ενώ την έκπληξη έκαναν οι Γεωργιανές που στο τελευταίο γύρο ξεπέρασαν τις Ουκρανές και κέρδισαν την 3η θέση . Οι Ρωσίδες σταθερά στο πόντιουμ ,2η θέση .

Rk. Team  TB1
1 China 18
2 Russia 14
3 Georgia 12
4 Ukraine 12
5 Kazakhstan 10
6 India 9
7 United States 7
8 Armenia 4
9 Hungary 4
10 Egypt 0

A chess site