Τουρνουά Διεκδικητών 2020 Yakaterinburg Rusia

Ενώ ο πλανήτης αντιμετωπίζει τη κρίση της εξάπλωσης  του θανατηφόρου covid-19 ,στο Yaketerinburg  της Ρωσίας ξενικά αύριο το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Διεκδικητών ! Οι 8 κορυφαίοι αθλητές του κόσμου ( 3  ρώσοι, 2  κινέζοι , 1 αμερικάνος ,1 γάλλος ,1 ολλανδός) θα δώσουν σκληρές μάχες διπλών συναντήσεων για το χρυσό εισιτήριο , ο νικητής θα αντιμετωπίσει στο τέλος του 2020 των Magnus Carlsen για το στέμμα του Πρωταθλητή !

Οι συμμετέχοντες είναι :

  1. Fabiano Caruana (USA)
  2. Ding Liren (China)
  3. Wang Hao (China)
  4. Alexander Grischuk (Russia)
  5. Ian Nepomniachtchi (Russia)
  6. Kirill Alekseenko (Russia)
  7. Anish Giri (Netherlands)
  8. Maxime Vachier-Lagrave (France)

Οι διοργανωτές έχουν πολύ αυστηρό πλαίσιο υγειονομικού ελέγχου ,για τους αθλητές,το team τους, τους διαιτητές -παρουσιαστές αλλά και τους θεατές . Αναμένουμε λοιπόν με ενδιαφέρον σε συνθήκες ιδιαίτερα αντίξοες ένα τουρνουά που ανέλαβε να φέρει εις πέρας η νέα διοίκηση της FIDE στη Ρωσία !

Chess Mates 2020 Murmansk Rusia

Σήμερα στη πόλη Murmansk της Ρωσίας έπεσε η αυλαία στο τουρνουά Chess Mates 2020 με τη συμμετοχή του αθλητή της ΕΣΘ Βλάχου Ανατόλ . Η ομάδα του Ανατόλ τερμάτισε 2η (Ile de France)

Η ΕΣΘ δεν μπόρεσε να ταξιδέψει στη μακρινή Ρωσία , ελπίζουμε στο μέλλον να μπορέσουμε να πάρουμε ξανά μέρος όπως πριν από λίγα χρόνια στο Παρίσι.

Ranking crosstable

Rk. Team 1 2 3 4 5 6  TB1  TB2
1 Murmansk Chess Federation Chess Team  * 6 6 8 6 15 38,5
2 Ile de France (IDF) Youth Chess Team 4  * 9 8 13 40,0
3 Leningrad Region Chess Federation Team 4  * 11 31,0
4 Novorossiysk Chess Team 2  * 6 9 22,5
5 Estonian (Närva) Maletaht Chess Star Tea 4 1 4  * 5 6 17,5
6 Irish Youth Chess Team 2 5  * 6 14,5

Open& GM tournament Djerba Tυνησία

Στη Τζέρμπα της Τυνησίας ολοκληρώθηκαν δύο παράλληλα τουρνουά , ένα οπεν στο οποίο ο αθλητής της ΕΣΘ Βλάχος Ανατόλ τερμάτισε 4ος και ένα κλειστό GM με τη συμμετοχή του Β. Κοτρωνιά

Classement final après 9 rondes

Rg Rg initial Nom FED Elo Pts  Dep.1  Dep.2  Dep.3
1 1
GM Degraeve Jean-Marc FRA 2526 7,5 0,0 44,0 2556
2 7
FM Msellek Ilyass FRA 2261 7,0 0,0 44,5 2501
3 2
FM Vlachos Anatole GRE 2403 6,0 0,0 46,5 2381
4 5
IM Vega Gutierrez Sabrina ESP 2364 6,0 0,0 43,5 2347
5 13
IM Ahmad Al Khatib JOR 2206 6,0 0,0 42,0 2345
6 6
FM Webb Laurence L ENG 2287 5,5 0,0 46,0 2309
7 4
WGM Unuk Laura SLO 2377 5,5 0,0 43,5 2316
8 9
FM Douissa Oussama TUN 2252 5,0 0,0 46,0 2276
9 3
GM Belkhodja Slim TUN 2390 5,0 0,0 43,5 2272
10 11
WIM Fernandez Maria Florencia ARG 2227 5,0 0,0 41,5 2276
11 15
Caloone Thomas FRA 2154 5,0 0,0 41,0 2245
12 10
FM Amdouni Zoubaier TUN 2231 5,0 0,0 41,0 2226
13 19
IM Meftahi Houssem TUN 2093 5,0 0,0 37,0 2215
14 16
Ben Brahem Aymen TUN 2134 5,0 0,0 34,0 2154
15 22
CM Ben Ammar Mohamed TUN 2067 4,5 0,0 41,5 2238

19ο ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΘΕΣΝΙΚΗΣ-ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν στα τέλη Φλεβάρη  τα πρωταθλήματα μαθητών & μαθητριών στα Εκπαιδευτήρια Βασιλειάδη , εκατοντάδες μικροί φίλοι &φίλες του σκακιού έπαιξαν διασκέδασαν και κέρδισες πολύτιμες εμπειρίες !

Οι αθλητές των ομάδων μας που διακρίθηκαν ήταν :

Τζοβάνης Αναστάσης 1η θέση Λύκεια

Μαγκαλάκης Στέφανος 1η θέση Α’Γυμνασίου

Τερζίδη Ναταλία           2η θέση Α’ Γυμνασίου

Τζοβάνη Δήμητρα 1η θέση Β’Γυμνασίου

 

Έναρξη ΠΟΑ και Τοπικής Κατηγορίας

1 Α.Σ.Ο. ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ  * 2 0 7,5
2 Σ.Ο. “ΣΑΧ” ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  * 7 2 0 7,0
3 Α.Σ. ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  * 2 0 6,5
4 Ε.Σ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ  * 6 2 0 6,0
5 Χ.Α.Ν. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ  * 0 0 3,5
6 Μ.Α.Π.Ο. “ΚΕΡΑΥΝΟΣ” ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ 3  * 0 0 3,0
ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ 3  * 0 0 3,0
8 Σ.Ο. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

Στο 1ο γύρο η ΕΣΚ κέρδισε με 6-3 τον Κεραυνό Ωραιοκάστρου που παρατάχθηκε με 2 ξένους αλλά και ελλείψεις !

Στην Α’ Τοπική : Ιωακειμίδης-Πεύκα 4-4 μετά από σκληρή μάχη

Νεανικά Πρωταθλήματα U18 στο Ρέθυμνο 2-8/1/2020

Στο Ρέθυμνο πραγματοποιήθηκαν τα ατομικά πρωταθλήματα Α18 και Κ18 για το 2020

Με 36 συμμετοχές στα Α18 και 23 στα Κ18

Η τελική κατάταξη είχε ως εξής για τα κορίτσια :

1 8 Ergazaki Eirini GRE 1464 1433 ΟΦΗ 7,0 0,0 44,5 48,0
2 6 Chatzipanagiotou Asimenia GRE 1506 1416 ΑΟ “ΚΥΔΩΝ” ΧΑΝΙΩΝ 6,5 0,0 44,5 48,0
3 1 Karavitaki Evaggelia GRE 1815 1668 ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΧΑΝΙΩΝ 6,0 1,0 45,0 48,5

https://chess-results.com/tnr495362.aspx?lan=1&art=0&turdet=YES

Στα Α18 είχαμε ισοβαθμία μεταξύ του  Βαρδάκας Γρηγόρη ( ΣΟ Κατερίνης)  και του  αθλητή της ΕΣΘ Τσαρσιταλίδη Κωνσταντίνο με 7/9 και ισοπαλία στο μεταξύ τους ( όπου χάθηκε ευκαιρία νίκης από τον Τσαρσιταλίδη )  ,τελικά  μετά την άρση της ισοβαθμίας ο Βαρδάκας κέρδισε στα σημεία το χρυσό μετάλλιο .

Συγχαρητήρια στον Κωνσταντίνο και εις ανώτερα !

Ο έτερος αθλητής μας Τζοβάνης Α. τερμάτισε 16ος με 4.5/9

η φωτό είναι από το site της ΕΣΟ .

1 4 Vardakas Grigorios GRE 2063 1890 ΣΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 7,0 0,5 48,0 52,5
2 7 Tsarsitalidis Konstantinos GRE 2014 1911 ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 7,0 0,5 47,5 51,5
3 8 Kotsinis Alexandros GRE 1996 1988 ΟΑΑ “ΗΡΑΚΛΕΙΟ” 6,5 1,0 47,5 51,5

Αξιοσημείωτο γεγονός ότι από τις 6 θέσεις στο podium μόλις ένας αθλητής-τρια από Κρήτη παρότι ήταν η συντριπτική πλειοψηφία !

12ο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων

02/12/2019

Η Ένωση Σκακιστών Θεσσαλονίκης κατέλαβε τη 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο στο 12ο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων μέχρι 16 ετών, που ολοκληρώθηκε την Κυριακή 1/12 στο ξενοδοχείο “Φιλίππειον” στη Θεσσαλονίκη.

Το πρωτάθλημα περιλάμβανε 6 αγωνιστικές και έλαβαν σ’ αυτό μέρος 20 ομάδες από όλη την Ελλάδα με 6μελή σύνθεση. Η Ένωση Σκακιστών Θεσσαλονίκης σημείωσε 5 νίκες και ηττήθηκε μόνο από την Πρωταθλήτρια ομάδα του Ε.Ο.Α.Ο “Φυσιολάτρη” Νίκαιας  με 2-4 παρότι η συνάντηση ξεκίνησε με 2-0 ! Στον τελευταίο γύρο η Ε.Σ.Θ επικράτησε της ισχυρής ομάδας της Σ.Α Χανίων, η οποία κατέκτησε την 3η θέση. Η ομάδα της Ένωσης Σκακιστών Θεσσαλονίκης, αν και δεν επανέλαβε τον περσινό θρίαμβο της κατάκτησης του Πρωταθλήματος με απόλυτο σκορ νικών ( 6/6) , απέδειξε τη σταθερότητα της και την εξαιρετική δουλειά που γίνεται στις ακαδημίες της.

Η σύνθεση της ομάδας της Ε.Σ.Θεσσαλονίκης ήταν:
– Τσαρσιταλίδης Κωνσταντίνος (2053) – κατηγορία U16
– Καζάκος Μάρκος (2131) – U14
– Τσαρσιταλίδης Χρήστος (1738) – U12
– Γερασόπουλος Νίκος (1281) – U10
– Πάσογλου Νικολέτα (1426) – G16
– Τερζίδη Ναταλία (1087) – G12

Συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους τους μικρούς αθλητές της ΕΣΘ,στους γονείς τους, καθώς και στον προπονητή της ομάδας GM και μέλος της Εθνικής Ελλάδος Θάνο Μαστροβασίλη.

Χορηγός στην προσπάθεια και στην επιτυχία της Ένωσης Σκακιστών Θεσσαλονίκης ήταν τα Πρότυπα Εκπαιδευτήρια Θεσσαλονίκης.

Όλα τα αποτελέσματα, η τελική βαθμολογία και οι παρτίδες του πρωταθλήματος μπορούν να αναζητηθούν στη σελίδα: https://youthteam2019.chessfed.gr/standings.html

69ο Πρωτάθλημα Ελλάδος

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Κούρκουλος Σ  με  7.5/9   άνετη επικράτηση με δύο πόντους απόσταση από τον δεύτερο ,κινδύνεψε μόνο  στη παρτίδα με τους Μήτση και Γιαννουλάκη (τους νεότερους δηλαδή !)   ,στη δεύτερη θέση με  5.5/9 ο  Κανακάρης Γ  ενώ  τρίτος με 5/9 ο Μαλικέντζος Σ  που κατάφερε να μπει στο πόντιουμ παρότι ξεκίνησε άσχημα  .  3/9  για τον έτερο  αθλητή μας Καλογερή  Γ  που φάνηκε ανέτοιμος αλλά κέρδισε  πολύτιμη εμπειρία για τις επόμενες διοργανώσεις .

Συγχαρητήρια στους νικητές ,ευχόμαστε  και εις ανώτερα ,το ελληνικό σκάκι χρειάζεται νέους μαχητικούς αθλητές  !

Το τουρνουά πραγματοποιήθηκε για τρίτη συνεχόμενη φορά στο ξενοδοχείο Φιλίππειο της Θεσσαλονίκης ( διοργανωτής Τσαρουχάς Β) ενώ για πρώτη φορά δεν συμμετείχε κανένας από τους GM μας .

Ο Στέλιος Χαλκιάς αναλύει !

Δύο σχολιασμένες παρτίδες του GM Στέλιου Χαλκιά θα παρουσιάσουμε σήμερα από το Πανευρωπαϊκό Εθνικών Ομάδων στο Batumi  Georgia ,ο Στέλιος με την απόδοση του κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στη 4η σκακιέρα και βοήθησε στο μέγιστο βαθμό  την Εθνική μας Ομάδα !

69ο Πρωτάθλημα Ελλάδος & 42ο Πρωτάθλημα Ελλάδος Γυναικών

Σε εξέλιξη βρίσκονται τα Πρωταθλήματα Ελλάδος για το έτος 2019 στο ξενοδοχείο Φιλίππειο της Θεσσαλονίκης ενώ ακολουθούν τα εφηβικά ομαδικά πρωταθλήματα  !

https://69-ind-ch.chessfed.gr/

στο άνωθεν  link μπορείτε να παρακολουθήσετε το Πρωτάθλημα Ελλάδος όπου συμμετέχουν δύο αθλητές της ΕΣΘ οι : Μαλικέντζος Σωτήρης ( Πρωτ Ελλάδος 2013) και ο Πρωταθλητής Α20  Καλογερής Ιωάννης 

https://42-wom-ch.chessfed.gr/

στο παραπάνω link μπορείτε να παρακολουθήσετε το Πρωτάθλημα Ελλάδος Γυναικών .

Καλή επιτυχία στη διοργάνωση ( γίνεται για τρίτη συναπτή χρονιά στη Θεσσαλονίκη ) και στους αθλητές μας !

A chess site