Women Candidates Kazan 2019

From 30th of May up to 19th of June at the city of Kazan Rusia will take place  the Women Candidates tournament .

The winner will be nominated as the official challenger for the Women World Title !

We are expecting ferocious battles !

 

The players are :
(In rating order)
Kateryna Lagno RUS, 2559 (KO World Ch. 2018 finalist)
Mariya Muzychuk UKR, 2560 (KO World Ch. 2018 semi-finalist)
Anna Muzychuk UKR, 2555 (qualified by rating)
Alexandra Kosteniuk RUS, 2545 (KO World Ch. 2018 semi-finalist)
Valentina Gunina RUS, 2515 (qualified by rating)
Nana Dzagnidze GEO, 2513 (qualified by rating)
Tan Zhongyi CHN, 2513 (qualified by rating)
Alexandra Goryachkina RUS, 2505 (1st substitute)

Moscow Grand Prix 2019

Rusian GM Ian Nepomniachtchi is the winner of the 1st Grand Prix  organized by  FIDE to determine the new challenger for the World Title .  Alexander Grischuk  reached the final but did not make it at the tie breaks .Another three Grand Prix will follow  expected to be highly interesting and entertaining ! The format of games changed to a  knock out ,2 classical games followed by  rapid +blitz

Final Standings  :

Ian Nepomniachtchi :9

Alexander Grischuk :7

Radoslaw Wojtaszek: 5

Hikaru Nakamura :3

Peter Svidler  Wei Yi Daniil Dubov : 2

Wesley So :1

 

 

 

5th Youth SA SYKEON

Skodras Kostis player of ESK was victorious at the 5th youth tournament of SA Sykeon with 7 out of 9 .Many congratulations to Skodras for his success ! The tournament was hosted at Vasiliadis Private School .Organizer ,SA Sykeon

more info at : www.sykieschess.gr/

http://chess-results.com/tnr429279.aspx?lan=1&art=1&rd=8&turdet=YES

2nd IM norm for Vlachos

Moyenne : 2360 Pays Elo 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts SB Perf
1 f Anatole VLACHOS 2405 F ½ 1 1 ½ ½ 0 ½ 1 1 6 26 2477
2 f Marc Andria MAURIZZI 2276 F ½ 0 ½ 1 ½ 1 ½ 1 1 6 24¼ 2491
3 m Abdelaziz ONKOUD 2304 F 0 1 1 0 ½ 1 ½ 1 ½ 23¾ 2446
4 m Piotr SABUK 2374 F 0 ½ 0 1 ½ 1 1 0 1 5 20 2398
5 m Quentin LOISEAU 2461 F ½ 0 1 0 ½ 1 0 ½ 1 19¼ 2348
6 f Yovann GATINEAU 2366 F ½ ½ ½ ½ ½ 0 1 ½ 0 4 18¾ 2320
7 f Albert TOMASI 2283 F 1 0 0 0 0 1 1 0 1 4 16½ 2329
8 f Konstantin POPOV 2328 F ½ ½ ½ 0 1 0 0 1 0 16¾ 2277
9 f Mahel BOYER 2342 F 0 0 0 1 ½ ½ 1 0 ½ 14¾ 2275
10 f Loic TRAVADON 2456 F 0 0 ½ 0 0 1 0 1 ½ 3 12 2229

Anatole Vlachos finished 1st on the IM closed tourn in Paris scoring his 2nd IM norm !

Congratulations Anatole,we wish you to achieve your final IM norm very soon !

European Men Championship Skopje 2019

Gold for GM Artemiev from Rusian! Second was GM Grandelius and 3rd GM Piorun

A very tough and antagonistic tournament

Final standings after Round 11 (top 35)

Rk. Name Pts.  TB1
1 Artemiev Vladislav 8,5 2600
2 Grandelius Nils 8,5 2595
3 Piorun Kacper 8,0 2626
4 Rodshtein Maxim 8,0 2622
5 Berkes Ferenc 8,0 2595
6 Anton Guijarro David 8,0 2577
7 Nisipeanu Liviu-Dieter 8,0 2569
8 Movsesian Sergei 8,0 2539
9 Huschenbeth Niclas 8,0 2531
10 Oparin Grigoriy 8,0 2528
11 Safarli Eltaj 8,0 2515
12 Christiansen Johan-Sebastian 7,5 2619
13 Aleksandrov Aleksej 7,5 2604
14 Cheparinov Ivan 7,5 2603
15 Pultinevicius Paulius 7,5 2600
16 Esipenko Andrey 7,5 2591
17 Petrov Nikita 7,5 2586
18 Gelfand Boris 7,5 2585
19 Gledura Benjamin 7,5 2583
20 Predke Alexandr 7,5 2581
21 Rakhmanov Aleksandr 7,5 2580
22 Bartel Mateusz 7,5 2576
23 Dubov Daniil 7,5 2569
24 Lysyj Igor 7,5 2564
25 Ponomariov Ruslan 7,5 2562
26 Lupulescu Constantin 7,5 2558
27 Alekseev Evgeny 7,5 2556
28 Zvjaginsev Vadim 7,5 2554
29 Ragger Markus 7,5 2552
30 Kuzubov Yuriy 7,5 2538
31 Dreev Aleksey 7,5 2536
32 Fridman Daniel 7,5 2512
33 Vallejo Pons Francisco 7,5 2500
34 Martirosyan Haik M. 7,5 2491
35 Volokitin Andrei 7,5 2479
Now let us check how the Greek players performed :
103 GM Halkias Stelios 2552 GRE 1 1 0 ½ 0 1 ½ 1 ½ 1 ½ 7,0 55 2565 10 2,90
115 GM Kelires Andreas 2529 GRE 1 0 0 ½ 1 ½ ½ 0 1 ½ ½ 5,5 200 2377 10 -21,10
189 IM Kourkoulos-Arditis Stamatis 2435 GRE 0 1 1 1 ½ 0 ½ 0 1 ½ ½ 6,0 123 2485 10 15,80
200 IM Megalios Konstantinos 2416 GRE 0 0 1 ½ 1 0 ½ 1 0 ½ 1 5,5 204 2345 10 -10,10
204 IM Ioannidis Evgenios 2412 GRE 0 1 ½ ½ 0 1 1 0 0 0 1 5,0 216 2435 10 3,20
235 FM Kalogeris Ioannis 2368 GRE ½ 0 1 0 0 1 1 ½ ½ 0 1 5,5 196 2367 20 3,00
248 Mitsis Georgios 2338 GRE 1 0 ½ ½ 1 0 ½ 0 0 1 0 4,5 257 2433 20 23,80

 

 

European Women Championship 2019

Final standings (top 25)

Rk. Name Pts.  TB1
1 Kashlinskaya Alina 8,0 2420
2 Sebag Marie 8,0 2406
3 Paehtz Elisabeth 8,0 2395
4 Gaponenko Inna 8,0 2386
5 Stefanova Antoaneta 8,0 2346
6 Guichard Pauline 7,5 2404
7 Fataliyeva Ulviyya 7,5 2402
8 Ushenina Anna 7,5 2381
9 Tsolakidou Stavroula 7,5 2373
10 Dzagnidze Nana  7,5 2365
11 Zawadzka Jolanta 7,5 2355
12 Cramling Pia 7,5 2354
13 Bodnaruk Anastasia 7,5 2327
14 Socko Monika 7,5 2310
15 Paramzina Anastasya 7,0 2403
16 Brunello Marina 7,0 2394
17 Atalik Ekaterina 7,0 2383
18 Mamedjarova Turkan 7,0 2373
19 Goryachkina Aleksandra 7,0 2358
20 Salimova Nurgyul 7,0 2338
21 Mammadzada Gunay 7,0 2337
22 Belenkaya Dina 7,0 2325
23 Houska Jovanka 7,0 2316
24 Matnadze Ana 7,0 2312
25 Semenova Elena 7,0 2279

 

Five players tied for 1st but finally the Rusian player Kashlinskaya Alina won the Gold ! 2nd was Sebag and 3rd Paehtz .

Tsolakidou Stavroula ( Kavala) with 7.5/8  finished 9th and qualified for the world cup along with Zawadzka Jolanta ( from ESThessaloniki) ,therefore a very succesful tournament for our girls !

Thessaloniki’s Preliminary Team Championship 2019

Ranking crosstable

Rk. Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  TB1  TB2  TB3
1 Α.Μ.Ο. «Ο ΓΑΛΑΞΙΑΣ» ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ  * 7 7 7 10 8 9 18 0 72,5
2 Σ.Ο. ΠΟΛΙΧΝΗΣ 3  * 6 9 7 16 0 57,5
3 Ε.Σ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ  * 6 7 9 6 6 6 14 0 56,5
4 ΜΑΠΟ «ΚΕΡΑΥΝΟΣ» ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ 4 4  * 8 8 9 6 10 12 0 58,0
5 Α.Σ.Ο. ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ 3 1 3 2  * 7 6 9 8 2 42,0
6 Χ.Α.Ν. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ ½ 2 3  * 6 8 2 40,0
7 Σ.Ο. «ΣΑΧ» ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 0 1 1  * 6 8 2 28,5
8 Α.Σ. ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 4 4 4  * 4 0 37,0
9 Ε.Σ.Ο. ΠΑΠΑΦΗ «ΧΡΟΝΙΚΟΝ» 2 3 4 4 3  * 7 2 0 34,5
10 Σ.Α. ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 0 0 ½ 0 1 1  * 0 0 13,0

Galaxias and Polichni (1st and 2nd place) have won the golden tickets for the final phase at Patras on 3rd of July .

ESKalamarias finished 3rd and will wait for a wild card in order to participate as well !

5 clubs for Thessaloniki will participate this year at GreeK A league

1) ES Thessaloniki

2) Triandria

3) Sykies Neapoli

4) Galaxias Thessaloniki

5) Polichni

A chess site