Αρχείο κατηγορίας Uncategorized

Τοπική Α’ Κατηγορία ΕΣΣΘΧ 2022, καλή εμφάνιση του ΣΑ ΕΣΘ Γ.Ιωακειμίδης

Με επιτυχία ολοκλήρωσε η ομάδα του ΣΑ ΕΣΘ Γ.Ιωακειμίδη  το Πρωτάθλημα της Α’ Τοπικής Θεσ/νικης& Χαλκιδικής τερματίζοντας στην 4η θέση

Πίνακας Κατάταξης

Κατ. Ομάδα 1 2 3 4 5 6 7 8  ΚΙ1  ΚΙ2  ΚΙ3  ΚΙ4
1 Σ.Α. ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ “ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ”  * 7 4 4 5 7 8 12 2 39,5 941,3
2 Ε.Σ. ΔΗΜΟΥ ΘΕΡΜΗΣ 1  * 6 8 12 0 42,0 945,8
3 Σ.Ο. ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ “Ο ΒΟΡΡΑΣ” 4  * 6 6 8 11 0 36,5 811,8
4 Σ.Α. ΕΣΘ “Γ. ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΗΣ”  * 5 4 6 8 8 0 31,5 682,0
5 ΣΚΑΚ. ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΓΑΛΑΞΙΑ 4 ½ 2 3  * 5 7 8 7 0 29,5 588,0
6 Σ.Α. ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 0 2 2 3  * 6 8 4 0 24,5 457,8
7 Α.Π.Ο. ΘΕΡΜΗΣ “Ο ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ” 1 ½ 2 1 2  * 8 2 0 17,0 293,3
8 Σ.Σ. ΠΕΥΚΩΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 0 0 0 0 0 0 0  * 0 0 0,0 0,0

Τα αποτελέσματα ανά σκακιέρα ήταν :

4. Σ.Α. ΕΣΘ “Γ. ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΗΣ” (Μ.Ο.Έλο:1428, ΚΙ1: 8 / ΚΙ2: 0)
Σκ. Όνομα ΔΕλο ΕΕλο ΧΩΡ FIDE ID Τυπ. 1 2 3 4 5 6 7 Βαθ. Παρτίδες Μ.Ο.Έλο K Έλο +/-
1 Koutsogoulas Georgios 1687 1616 GRE 25862774 0 0 + 1,0 3 2017 20 -3,2
2 Pastras Ioannis 1462 1442 GRE 25833685 ½ ½ 1 ½ 1 + 4,5 6 1583 20 42,2
3 Ifoulis Antonios 1398 1392 GRE 25843230 ½ ½ 0 1 + 3,0 5 1496 20 18,0
4 Boudoulis Pashalis 1310 1225 GRE 4259831 1 0 ½ + 2,5 4 1538 20 18,8
5 Trivella Maria 1268 1379 GRE 4263359 0 1 0 1 1 1 + 5,0 7 1210 20 6,2
6 Karyofylli Ioanna 0 0 GRE 42122627 U12 0 0 0 ½ 0 + 1,5 6 990
7 Farmakis Ioannis K 1174 1218 GRE 25853511 U12 0 0 1 ½ ½ + 3,0 6 1132 40 -14,4
8 Theodoridis Georgios St 1085 1089 GRE 25889303 U16 ½ ½ 1 + 3,0 4 1056 40 1,6
9 Papadopoulos Alexadros Paris 1224 1192 GRE 42121213 1 ½ 1,5 2 1178 40 24,0
10 Theodoridis Dimitrios 0 1044 GRE 25889290 U14 + 0 1 0 2,0 4 1172
11 Chatziioannidis Theofylaktos 1520 1498 GRE 25884247 0 1 0 1 2,0 4 1617 20 11,6
12 Kotsalis Evagelos 1735 1652 GRE 4225376 0 0 1 1,0 3 1902 20 -0,8
13 Gounari Anna 0 844 GRE 25841386 U14 ½ 0,5 1 1136
14 Kyrilas Evangelos 1147 1210 GRE 42142946 1 1,0 1 1132 40 21,2

Τα καλύτερα αποτελέσματα έφεραν οι : Πάστρας Γιάννης με 4,5/6 και Τριβέλλα Μαρία  με 5/7 !

Ευχαριστούμε όλους τους αθλητές και αθλήτριες για την προσπάθεια τους !

ΚΥΠΕΛΛΟ 2022 Προκριματική Φάση

Μέσα στο Φλεβάρη του 2022 ολοκληρώθηκαν οι τέσσερις πρώτοι γύροι του Κυπέλλου Ελλάδος 22 .

Οι τρεις ομάδες μας ,ΕΣΘ ΕΣΚ και Ιωακειμίδης έλαβαν μέρος

ο Ιωακειμίδης προκρίθηκε με 2-2 στο πρώτο γύρο :

Σκ. 24   Σ.Ο. ΙΩΝΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ Έλο 19   Σ.Α. ΕΣΘ “Γ. ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΗΣ” Έλο 2 : 2
6.1
Karvounidis, Angelos
0
Trivella, Maria
1268 0 – 1
6.2
Vardikidis, Konstantinos
0
Kokoroskos, Orestis
949 1 – 0
6.3
Antoniadis, Charalampos I
0
Farmakis, Ioannis K
1174 0 – 1
6.4
Kantidis, Ioannis
0
Fakalis, Thomas
0 1 – 0

Στο δεύτερο γύρο αποκλείστηκε από την Τριανδρία :

Σκ. 19   Σ.Α. ΕΣΘ “Γ. ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΗΣ” Έλο 14   Ο.Σ. ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ Έλο ½ :3½
6.1
Koutsogoulas, Georgios
1687
Argiroudis, Stamatis
2237 ½ – ½
6.2
Ifoulis, Antonios
1398
Hadzimanolis, Antonios
2189 0 – 1
6.3
Boudoulis, Pashalis
1310
Marinidis, Stavros
1259 0 – 1
6.4
Kyrilas, Evangelos
1147
Betsakou, Sofia
1332 0 – 1

 

Καλό αποτέλεσμα από τον Κουτσογούλα στη 1η

Η ΕΣΚ πέρασε στο 2ο

Σκ. 18   ΣΚΑΚ. ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΓΑΛΑΞΙΑ Έλο 12   Ε.Σ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ Έλο ½ :3½
4.1
Theoharidis, Georgios
1868
Drakaki, Anna-Maria
1951 ½ – ½
4.2
Tsamis, Emmanouil
1319
Ballas, Athanasios-Panagiotis
2062 0 – 1
4.3
Karakotsios, Konstantinos
1307
Tzovanis, Anastasios Anagnostis
1821 0 – 1
4.4
Tsormpatzoglou, Eleftheria
1325
Tzovani, Dimitra
1306 0 – 1

αλλά αποκλείστηκε στο 3ο γύρο με 2-2 στο κριτήριο βερολίνου ( μαύρα στη 1η σκακιέρα )

Σκ. 12   Ε.Σ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ Έλο 7   Ε.Σ.Ο. ΠΑΠΑΦΗ “ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ” Έλο 2 : 2
1.1
Ballas, Athanasios-Panagiotis
2062
Koudounis, Vasileios
1992 1 – 0
1.2
Bizopoulos, Alexandros
2052
Samaridis, Konstantinos
2073 0 – 1
1.3
Ballas, Kleon-Evangelos
1965
Gavriilidis, Georgios
2099 0 – 1
1.4
Tzovanis, Anastasios Anagnostis
1821
Danis, Hrisovalantis
1952 1 – 0

Η ΕΣΘ πέρασε στο τελικό κερδίζοντας όλα τα ματς με ομάδες Α’ Εθνικής ,κατά σειρά Συκιές, Πολύγυρο και Γαλαξία

3-1 στο ματς με τη Νεάπολη-Συκεών

0-4 με την ομάδα του Πολυγύρου ( εκτός έδρας) και

1-3 ( ξανά εκτός έδρας) με το Γαλαξία

Team-Composition with round-results

  1. Ε.Σ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (RtgAvg:2458, TB1: 999 / TB2: 0)
Bo. Name RtgI RtgN FED FideID Typ 1 2 3 4 Pts. Games RtgAvg K rtg+/-
1 Mastrovasilis Dimitrios 2618 2615 GRE 4202694 1 1 1 3,0 3 2143 10 3,7
2 WGM Zawadzka Jolanta 2414 0 POL 1122320 ½ 1 1,5 2 2113 10 -1,8
3 Bousios Hristos 2105 2014 GRE 4201590 S50 ½ 0,5 1 2368 20 6,4
4 Magalakis Stefanos 2138 1954 GRE 25834134 U16 1 1 1 3,0 3 1847 40 28,0
5 Mastrovasilis Athanasios 2534 2469 GRE 4201990 1 1 2,0 2 2360 10 5,8
6 Papadimitriou Athanasios 2264 2182 GRE 4213254 0 0,0 1 2280 20 -9,6

Στο τελευταίο δύσκολο ματς τα αποτελέσματα είχαν ως εξής:

Ιωαννίδης Ε -Μαστροβασίλης Θ  0-1

Γράψα Γ-Μαστροβασίλης Δ     0-1

Κουσκούτης Γ–Παπαδημητρίου Αθ 1-0

Τσορμπατζόγλου Θ-Μαγκαλάκης Σ 0-1

Φιλικός Αγώνας Προπόνησης ΣΟ Ηράκλειο-ΕΣΘ

Στις 8/1/2022 πραγματοποιήθηκε φιλικός αγώνας προπόνησης

online στη πλατφόρμα του lichess ,ανάμεσα στις ακαδημίες των δύο ιστορικών  ομάδων ΣΟ Ηράκλειο και ΕΣΘ (7 &6 αντίστοιχα Πρωταθλήματα Διασυλλογικά για τη κάθε ομάδα)

Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα του ΣΟΗ με σκορ 3,,5-2,5

Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά που πήραν μέρος στη συνάντηση και ελπίζουμε να πραγματοποιηθούν και στο μέλλον αντίστοιχες δράσεις !

Τέλος ευχαριστούμε τους προπονητές και υπεύθυνους των ακαδημιών  Εμμανουηλίδη Κώστα και Μαστροβασίλη Θάνο για το συντονισμό και οργάνωση της εκδήλωσης!

Σκακιστικές Ολυμπιάδες ! Ένα ταξίδι στο χρόνο και στο χώρο !

Οι καλοί φίλοι Ζαχείλας Λ. και Κέφαλος Κ. δημιούργησαν με μεράκι άπειρη υπομονή και  αγάπη ένα πρωτότυπο  βιβλίο που αναδεικνύει  το σκάκι μέσα στα παγκόσμια δρώμενα ρίχνοντας φως σε πολλές πτυχές που μένουν αθέατες στη πορεία του χρόνου κάνοντας το θελκτικό σε κάθε αναγνώστη ! Καλοτάξιδο !

Ελπίζω στο επόμενο (από το 2000 και μετά )  να μπορέσω να προσθέσω και εγώ μερικές ενδιαφέρουσες ιστορίες 🙂

Μαστροβασίλης Θ

Πρωτάθλημα Ελλάδος 2021 Λαμία

70ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ (2021)

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3
1 4 GM ΜΑΣΤΡΟΒΑΣΙΛΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ GRE 2531 ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 5,5 0,0 4 21,00
2 1 IM ΚΟΥΡΚΟΥΛΟΣ-ΑΡΔΙΤΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ GRE 2538 ΣΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 4,5 1,5 3 16,50
3 2 FM ΑΛΕΞΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ GRE 2475 ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ ΟΣ 4,5 1,0 3 15,75
4 6 IM ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΕΥΓΕΝΙΟΣ GRE 2454 ΑΜΟ “Ο ΓΑΛΑΞΙΑΣ” 4,5 0,5 2 16,25
5 8 IM ΚΑΝΑΚΑΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ GRE 2372 ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ 4,0 1,0 3 18,50
6 5 GM ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ GRE 2545 ΠΕΙΡΑΙΚΟΣ ΟΣ 4,0 0,0 1 15,25
7 9 ΜΗΤΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ GRE 2355 ΟΑΑ “ΗΡΑΚΛΕΙΟ” 3,5 0,0 2 13,00
8 7 FM ΤΡΙΜΙΤΖΙΟΣ ΠΕΤΡΟΣ GRE 2359 ΟΣ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ 3,0 0,0 2 10,75
9 3 GM ΚΑΠΝΙΣΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ GRE 2466 ΕΟΑΟ “Ο ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ” ΝΙΚΑΙΑΣ 2,5 0,0 1 10,50
10 10 GM ΚΟΤΡΩΝΙΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ GRE 2492 ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΟΖΑΝΗΣ

 

0,0 0,0 1 0,00
Σημαντική Σημείωση :το όπεν κρίθηκε σε 8 αγώνες μετά την αποχώρηση του Β. Κοτρωνιά στο 5ο γύρο

43ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2021)

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Name FED Rtg Club/City Pts.  TB1  TB2  TB3
1 2 WFM ΜΑΡΚΑΝΤΩΝΑΚΗ ΧΑΡΙΤΩΜΕΝΗ GRE 2133 ΑΟ ”ΖΗΝΩΝ” ΓΛΥΦΑΔΑΣ 7,0 0,0 6 30,50
2 9 WIM ΠΑΥΛΙΔΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ GRE 2203 ΕΟΑΟ “Ο ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ” ΝΙΚΑΙΑΣ 6,0 0,0 5 24,50
3 10 ΜΑΚΚΑ ΕΥΑΝΘΙΑ GRE 2046 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 5,5 0,0 3 23,00
4 5 WGM ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΝΑ GRE 2182 ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ “Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝ” 5,0 0,0 4 17,75
5 6 WFM ΓΡΑΨΑ ΓΕΩΡΓΙΑ GRE 1946 ΑΜΟ “Ο ΓΑΛΑΞΙΑΣ” 4,5 0,0 1 19,50
6 3 ΔΡΑΚΑΚΗ ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ GRE 1942 ΕΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 4,0 0,0 2 14,25
7 7 ΑΝΔΡΩΝΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ-ΕΛΕΝΗ GRE 1970 ΣΑΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ 3,5 1,5 2 12,75
8 4 ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ GRE 1728 “ΠΝΕΥΜΑΘΛΟΝ” 3,5 1,5 1 14,00
9 8 ΣΚΑΡΑΚΗ ΑΝΤΙΓΟΝΗ GRE 1979 ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ 3,5 0,0 2 15,50
10 1 WIM ΜΑΚΚΑ ΙΟΥΛΙΑ GRE 2023 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΓΣ 2,5 0,0 1 13,75

Στη Λαμία ολοκληρώθηκαν με επιτυχία και εξαιρετικές  συνολικά εντυπώσεις τα Εθνικά μας Πρωταθλήματα για το 2021 !

Μετά την απουσία αγώνων το 2020 εξαιτίας του covid  είχαμε επιστροφή στην αγωνιστική δράση με μάσκες και με αυστηρά υγειονομικά  πρωτόκολλα κάτι που δεν εμπόδισε τους αθλητές και τις αθλήτριες να δώσουν τους καλύτερους τους εαυτούς !

Ο Δήμος Λαμίας  σε συνεργασία με τους : Σκακιστικό Όμιλο  Λαμίας ,Σκακιστική Νεανική Ομάδα Λαμίας και Σκακιστική Ακαδημία Λαμίας & το ξενοδοχείο Σαμαράς έκαναν μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψει η ”επίσημη” αγωνιστική δράση στη Κεντρική Ελλάδα μετά από μεγάλο χρονικό διάλλειμα !

Νικήτρια στις γυναίκες αναδείχθηκε για τρίτη φορά η Χ. Μαρκαντωνάκη  κερδίζοντας όλα τα ντέρμπι και με 7/9 καθάρισε το τίτλο ένα γύρο πριν το πέρας των αγώνων !

Δεύτερη θέση για τη Παυλίδου Κ με 6/9 παρότι ξεκίνησε με ήττα από τη Μαρκαντωνάκη !

Τρίτη η Μάκκα Ε πραγματοποίησε καλή εμφάνιση χάνοντας μόνο από τη 2η Παυλίδου .

4/9 έκανε η αθλήτρια της ΕΣΚ Δρακάκη Α.Μ παρότι ξεκίνησε άσχημα με καλό φίνις τερμάτισε τελικά 6η.

Στο οπεν η εξέλιξη ήταν αρκετά διαφορετική διότι το χρυσό κρίθηκε κυριολεκτικά στο νήμα !

Στη παρτίδα του 9ου γύρου Ιωαννίδης Ε-Μαστροβασίλης Θ

ο λευκός με νίκη μπορούσε να καλύψει τον ένα πόντο  διαφορά από το προπορευόμενο και να πάρει το τίτλο στα κριτήρια εξαιτίας του μεταξύ τους αποτελέσματος ,σε μαραθώνια μάχη όμως με αρκετά σκαμπανεβάσματα ο μαύρος άντεξε και κέρδισε τον τρίτο τίτλο του !

Αξιοσημείωτο ,το 2018 είχαμε αντίστοιχο σενάριο όπου στον 9ο γύρο Ιωαννίδης Ε-Μαστροβασίλης Θ

ο  Μαστροβασίλης ήταν αυτός που κυνηγούσε και χρειαζόταν μόνο νίκη για να κερδίσει το τίτλο κάτι που πέτυχε !

Παράλληλα και στα  δύο πρωταθλήματα στον 8ο γύρο ο πρωταθλητής χαράμισε ευκαιρία να κερδίσει το τίτλο νωρίτερα ,το 2018 με αντίπαλο το Κουτουκίδη και το 2021 με αντίπαλο τον Νικολαΐδη Γ χαραμίζοντας δύο κερδισμένες παρτίδες !

Στη δεύτερη θέση είχαμε τριπλή ισοβαθμία που ξεκαθάρισε από τα μεταξύ τους αποτελέσματα  :

Κούρκουλος 2η θέση ( ήταν ο πρωταθλητής του 2019 και συμμετείχε για πρώτη φορά στο πανευρωπαϊκό με την εθνική μας ομάδα το 2021)

3ή θέση για τον πρωτοεμφανιζόμενο Αλεξάκη Δ. , με δυνατό φίνις πάλεψε για τα μετάλλια !

4η θέση τελικά για τον Ιωαννίδη Ε που έχασε μόνο από τον Αλεξάκη και μέσα στο 2021 πήρε τη πρόκριση για το Παγκόσμιο Κύπελλο κερδίζοντας το πανελλήνιο υβριδικό κλειστό πρωτάθλημα (δες παλιότερο σύνδεσμο εδώ)

Είναι φανερό από τη τελική βαθμολογία ότι έχουμε άνοδο των νέων αθλητών μας !

Συγχαρητήρια στους διοργανωτές για το μεράκι και τη διάθεση τους και στους αθλητές μας για τη μαχητικότητα τους !

Μοναδικό μελανό σημείο η αδικαιολόγητη αποχώρηση του Β. Κοτρωνιά  που ευτυχώς δεν δημιούργησε πρόβλημα στην εξέλιξη των αγώνων !

Παγκόσμιο Ράπιντ και Μπλίτς 2021 Βαρσοβία

Μεγάλες μάχες με  πολλές εκπλήξεις βλέπουμε αυτές τις μέρες στη Βαρσοβία της Πολωνίας στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα Ράπιντ &Μπλιτς

Στο ράπιντ το τοπ 10 είχε ως εξής μετά από 13 αγώνες :

Final Ranking after 13 Rounds

Rk. SNo Name FED Rtg Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4
1 59
GM Abdusattorov Nodirbek UZB 2593 9,5 103,0 109,0 2674 0,0
2 4
GM Nepomniachtchi Ian CFR 2798 9,5 100,5 107,5 2699 0,0
3 1
GM Carlsen Magnus NOR 2842 9,5 97,0 103,0 2691 0,0
4 6
GM Caruana Fabiano USA 2770 9,5 95,0 100,0 2649 0,0
5 3
GM Duda Jan-Krzysztof POL 2801 9,0 98,0 103,0 2679 0,0
6 14
GM Aronian Levon USA 2728 9,0 96,0 100,0 2544 0,0
7 2
GM Nakamura Hikaru USA 2836 9,0 95,5 102,0 2650 0,0
8 15
GM Mamedyarov Shakhriyar AZE 2727 9,0 92,0 98,0 2588 0,0
9 174
GM Gukesh D IND 2050 9,0 91,0 95,0 2619 0,0
10 10
GM Rapport Richard HUN 2750 9,0 88,0 94,0 2592 0,0
11 9
GM Karjakin Sergey CFR 2757 9,0 78,5 82,5 2519 0,0

Μεγάλη έκπληξη η 1η θέση του 17χρονου Abdusattorov !

Κέρδισε στο tie break  τον Nepomniachtchi 1,5-0,5 ενώ στο κανονικό τουρνουά κέρδισε και τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή M. Carlsen !

Στις γυναίκες καθαρή επικράτηση από την πρώην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια A. Kosteniuk !

H 2η Assaubayeva 17χρονη κέρδισε και το χρυσό στο παγκόσμιο μπλιτς ένα γύρο πριν το τέλος των αγώνων !

Final Ranking after 11 Rounds

Rk. SNo Name FED Rtg Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4
1 3
GM Kosteniuk Alexandra CFR 2515 9,0 69,0 73,5 2377 0,0
2 19
IM Assaubayeva Bibisara KAZ 2369 8,5 65,0 69,5 2263 0,0
3 5
GM Gunina Valentina CFR 2499 8,0 72,5 78,0 2374 0,0
4 1
GM Lagno Kateryna CFR 2545 8,0 68,5 73,5 2299 0,0
5 78
WIM Serikbay Assel KAZ 2023 7,5 72,0 77,0 2399 0,0
6 7
GM Koneru Humpy IND 2483 7,5 68,0 71,0 2281 0,0
7 9
GM Dzagnidze Nana GEO 2471 7,5 67,5 72,0 2307 0,0
8 20
IM Paehtz Elisabeth GER 2367 7,5 63,0 67,5 2232 0,0
9 11
GM Stefanova Antoaneta BUL 2443 7,5 62,5 65,5 2291 0,0
10 30
WGM Michna Marta GER 2291 7,5 61,5 65,5 2146 0,0

Player overview for GRE

GRE

SNo Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Pts. Rk. Group
63 GM Halkias Stelios 2576 GRE ½ 1 ½ 0 0 0 1 0 1 1 1 0 ½ 6,5 90 Open
73 GM Theodorou Nikolas 2559 GRE 1 0 1 0 1 ½ ½ 0 ½ 1 ½ 0 1 7,0 66 Open
92 GM Mastrovasilis Dimitrios 2534 GRE 0 1 ½ 1 0 ½ ½ ½ 1 0 ½ 1 1 7,5 48 Open
64 WIM Pavlidou Ekaterini 2110 GRE 1 1 1 0 1 ½ 0 1 0 0 1 6,5 22 Women

Results of the last round for GRE

Rd. Bo. No. Name FED Rtg Pts. Result Pts. Name FED Rtg No.
13 34 92
GM Mastrovasilis Dimitrios GRE 2534 1 – 0 GM Dreev Aleksey CFR 2621
48
13 47 63
GM Halkias Stelios GRE 2576 6 ½ – ½ 6 GM Sindarov Javokhir UZB 2353
149
13 50 73
GM Theodorou Nikolas GRE 2559 6 1 – 0 6 GM Suleymanli Aydin AZE 2202
170
11 17 64
WIM Pavlidou Ekaterini GRE 2110 1 – 0 IM Padmini Rout IND 2337
25

Εξαιρετική εμφάνιση από τους Μαστροβασίλη Δ ,

48η θέση αντιμετωπίζοντας μερικούς από τους καλύτερους παίκτες στο κόσμο  ολοκληρώνοντας  με δυνατό φίνις και από την

Κ. Παυλίδου , 22η θέση , πραγματοποιώντας  τη καλύτερη εμφάνιση της  καριέρα της !

Παρακάτω θα βρείτε σύνδεσμο από το Παγκόσμιο μπλιτς όπου ο Μαστροβασίλης Δ αντιμετώπισε το νούμερο 1&2 στο κόσμο ,τους

M Carlsen & Firouzja A

Δυστυχώς έχασε χρυσή ευκαιρία να κερδίσει τον ανερχόμενο  ιρανικής καταγωγής αθλητή ( παίζει πλέον με τη σημαία της Γαλλίας )

“You cannot make a move with two hands!” | Mastrovasilis vs Firouzja | World Blitz 2021 – YouTube

Carlsen, Magnus vs. Mastrovasilis, Dimitrios | FIDE World Blitz Championship | 2021 | chess24.com

Και παραπάνω έχουμε το σύνδεσμο με αντίπαλο τον κάτοχο του τίτλου Magnus Carlsen !

Ακόμα μια αναπάντεχη εξέλιξη είχαμε στο τουρνουά μπλιτς

όπου  ο Nakamura (φαβορί για μετάλλιο στο μπλιτς) τέθηκε εκτός μάχης επειδή βρέθηκε θετικός στο covid με αποτέλεσμα να υπάρχει καθυστέρηση στην εξέλιξη των αγώνων ώστε να μειωθεί ο κίνδυνος διασποράς !

Τελική βαθμολογία μετά από 21 αγώνες στο μπλιτς :

Final Ranking after 21 Rounds

Rk. SNo Name FED Rtg Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4
1 8
GM Vachier-Lagrave Maxime FRA 2787 15,0 244,0 251,5 2660 0,0
2 6
GM Duda Jan-Krzysztof POL 2792 15,0 242,0 249,5 2640 0,0
3 4
GM Firouzja Alireza FRA 2810 15,0 237,0 245,5 2609 0,0
4 14
GM Dubov Daniil CFR 2749 14,5 253,5 262,0 2670 0,0
5 15
GM Aronian Levon USA 2740 14,0 256,0 264,5 2682 0,0
6 12
GM Mamedyarov Shakhriyar AZE 2754 14,0 249,5 258,5 2640 0,0
7 3
GM Artemiev Vladislav CFR 2830 14,0 245,0 253,5 2646 0,0
8 133
GM Sindarov Javokhir UZB 2452 13,5 259,0 269,5 2689 0,0
9 22
GM Fedoseev Vladimir CFR 2690 13,5 258,5 267,0 2674 0,0
10 76
GM Oparin Grigoriy CFR 2580 13,5 256,0 266,0 2678 0,0
11 19
GM Martirosyan Haik M. ARM 2707 13,5 252,5 262,0 2659 0,0
12 1
GM Carlsen Magnus NOR 2892 13,5 252,0 262,5 2664 0,0
13 47
GM Kravtsiv Martyn UKR 2638 13,5 250,5 258,5 2641 0,0
14 11
GM Grischuk Alexander CFR 2757 13,5 248,5 257,0 2665 0,0
15 105
GM Kobalia Mikhail CFR 2532 13,5 247,5 257,5 2677 0,0
16 9
GM Giri Anish NED 2778 13,5 247,5 256,5 2651 0,0

 

Το χρυσό θα κριθεί σε μπαράζ ανάμεσα στο Πολωνό Duda με αντίπαλο το Γάλλο Vachier Lagrave !

Νικητής τελικά ο Γάλλος με 2-1 σκορ αφού επικράτησε και του M Carlsen στο τελευταίο 21ο γύρο των αγώνων !

Από ελληνικής πλευράς τη καλύτερη εμφάνιση έκανε ο Μαστροβασίλης Δημήτρης που πάλεψε στα πρώτα τραπέζια με την αφρόκρεμα  !

Player overview for GRE

GRE

SNo Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 Pts. Rk. Group
77 GM Mastrovasilis Dimitrios 2577 GRE 1 ½ 0 1 0 ½ 0 1 1 0 1 ½ 1 1 1 ½ 0 0 1 0 1 12,0 50 Open
81 GM Halkias Stelios 2575 GRE ½ 0 0 1 0 0 1 ½ 1 0 ½ 0 1 0 0 ½ 1 1 ½ 1 0 9,5 129 Open
157 GM Theodorou Nikolas 2351 GRE 0 ½ 1 1 0 ½ 0 0 ½ ½ 1 ½ 0 1 0 ½ 1 1 0 1 ½ 10,5 92 Open
51 WIM Pavlidou Ekaterini 2177 GRE 1 1 ½ 0 ½ 0 0 0 1 1 0 1 1 0 1 ½ ½ 9,0 42 Women

Results of the last round for GRE

Rd. Bo. No. Name FED Rtg Pts. Result Pts. Name FED Rtg No.
21 30 77
GM Mastrovasilis Dimitrios GRE 2577 11 1 – 0 11 GM Kantor Gergely HUN 2517
115
21 45 157
GM Theodorou Nikolas GRE 2351 10 ½ – ½ 10 GM Paravyan David CFR 2656
37
21 54 81
GM Halkias Stelios GRE 2575 0 – 1 IM Kosakowski Jakub POL 2340
161
17 21 51
WIM Pavlidou Ekaterini GRE 2177 ½ – ½ GM Batsiashvili Nino GEO 2294
25

 

Στις γυναίκες η τελική βαθμολογία είχε :

Final Ranking after 17 Rounds

Rk. SNo Name FED Rtg Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4
1 29
IM Assaubayeva Bibisara KAZ 2285 14,0 170,0 177,5 2328 0,0
2 5
GM Kosteniuk Alexandra CFR 2475 12,5 157,5 164,5 2274 0,0
3 6
GM Gunina Valentina CFR 2452 12,0 173,0 181,5 2332 0,0
4 24
IM Shuvalova Polina CFR 2306 12,0 167,5 174,0 2271 0,0
5 3
GM Koneru Humpy IND 2483 11,5 168,5 176,0 2326 0,0
6 43
IM Buksa Nataliya UKR 2199 11,5 167,5 173,5 2329 0,0
7 11
GM Dzagnidze Nana GEO 2394 11,5 156,5 164,0 2193 0,0
8 7
GM Goryachkina Aleksandra CFR 2441 11,0 166,5 174,0 2298 0,0
9 2
GM Muzychuk Anna UKR 2509 11,0 161,0 168,5 2274 0,0
10 1
GM Lagno Kateryna CFR 2592 11,0 156,5 163,0 2274 0,0

Στις δύο παγκόσμιες διοργανώσεις παρατηρούμε ότι όλοι οι ρώσοι αθλητές παίζουν με ”διαφορετική ” σημαία εξαιτίας τιμωρίας της  ομοσπονδία τους από την αντι-ντοπινγκ παγκόσμια υπηρεσία

(  World Anti-Doping Agency )

World Rapid&Blitz Championships Poland 2021

Οι καλύτεροι αθλητές και αθλήτριες συγκεντρώθηκαν στη Βαρσοβία για να διεκδικήσουν  σημαντικά έπαθλα και φυσικά τους τίτλους των Παγκόσμιων Πρωταθλητών !

Στη κορυφή της πυραμίδας ο M Carlsen με σκοπό το απόλυτο ,να κερδίσει όλους τους τίτλους της χρονιάς !

Chess-Results Server Chess-results.com – World Rapid Chess Championship 2021 – Open

Από Ελληνικής πλευράς

Player overview for GRE

GRE

SNo Name Rtg FED Pts. Rk. Group
63 GM Halkias Stelios 2576 GRE 0,0 63 Open
73 GM Theodorou Nikolas 2559 GRE 0,0 73 Open
92 GM Mastrovasilis Dimitrios 2534 GRE 0,0 92 Open
64 WIM Pavlidou Ekaterini 2110 GRE 0,0 64 Women

στο πρώτο γύρο : Μαστροβασίλης Δημήτρης- Nepomniachtchi  I !

Καλή επιτυχία στη πρώτη σκακιέρα της Εθνικής μας απέναντι στο διεκδικητή !

European Blitz & Rapid Championships Poland 21

Στη Πολωνία ολοκληρώθηκαν πριν λίγες μέρες ( 19/12/21) μέσα σε ένα  διήμερο ασταμάτητης δράσης τα Πανευρωπαϊκά Πρωταθλήματα rapid &blitz !

Οι νικητές ήταν οι :

Chess-Results Server Chess-results.com – European Blitz and Rapid Chess Championship – RAPID

Ο Motylev Α (Rusia) Πρωταθλητής Ευρώπης !

Στις γυναίκες Πρωταθλήτρια η Πολωνή  Alicja Sliwicka  ,ενώ

στη 3η θέση τερμάτισε η Παυλίδου Αικ. του Κύδων Χανίων .

Αναλυτικά όλες οι αποδόσεις και τα αποτελέσματα στο παραπάνω σύνδεσμο .

Από Ελληνικές πλευράς τη καλύτερη απόδοση ελο είχε ο αθλητής της ΕΣΘ Καλογερής Γιάννης

Player overview for GRE

SNo Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pts. Rk.
38 CM Papasimakopoulos Alexandros 2331 GRE 1 ½ 1 1 0 1 1 ½ 1 0 ½ 7,5 47
53 FM Kalogeris Ioannis 2263 GRE 1 1 1 ½ 1 0 1 0 1 1 0 7,5 40
99 Liodakis Konstantinos-Spyros 2114 GRE 1 1 0 ½ 1 1 0 1 0 1 1 7,5 62
100 WIM Pavlidou Ekaterini 2110 GRE 1 1 0 0 1 0 1 1 0 1 1 7,0 113
109 Rigopoulos-Tsigkos Alexandros 2086 GRE 1 1 0 ½ 1 ½ 1 0 1 ½ 0 6,5 131
174 Spanos Nomikos 1914 GRE 1 0 1 1 0 0 ½ 1 0 0 ½ 5,0 319
488 Christodoulopoulou Antonia 1160 GRE 0 ½ 0 0 1 1 0 0 1 1 ½ 5,0 371

Τη σκυτάλη παίρνει ξανά η Πολωνία για τη διοργάνωση του Παγκόσμιου ράπιντ και μπλιτς με τη συμμετοχή όλων των κορυφαίων αθλητών και αθλητριών !

Στο πρώτο γύρο έχουμε συνάντηση :

Μαστροβασίλης Δημήτρης-Nepomniachtchi ,δηλαδή της πρώτης σκακιέρας της Εθνικής μας ομάδας με τον διεκδικητή !

13ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Κ16 2021

Στο ξενοδοχείο Φιλίππειο της Θεσσαλονικής επέστρεψαν τα Κ16 μετά τη διακοπή της χρονιάς 2020 ,από τις 16-19/12  είκοσι ομάδες διεκδίκησαν το τίτλο της καλύτερης νεανικής ομάδας για το 2021.

Διοργανωτής ο Τσαρουχάς Β και η ΕΣΟ .

Η τελική βαθμολογία είχε ως εξής :

https://chess-results.com/tnr598894.aspx?lan=1&art=0&rd=6&turdet=YES

Επίδειξη δύναμης έκανε η ομάδα της Νίκαιας με απόλυτο σκορ νικών  οι υπόλοιπες ομάδες περιορίστηκαν στη διεκδίκηση των θέσεων στο πόντιουμ .

Μετά από σκληρή μάχη στο τελευταίο γύρο (6ο) η ομάδα του Γαλαξία κατάφερε να κερδίσει την ομάδα της ΕΣΘ ( σταθερά τα τελευταία χρόνια στις τρεις πρώτες θέσεις ) και να μπει στα μετάλλια για πρώτη φορά !

Αναλυτικά η απόδοση της ομάδας της ΕΣΘ

Αρχηγός-προπονητής  GM Μαστροβασίλης Θ

Team-Composition with round-results

  7. ES THESSALONIKIS (RtgAvg:1569, TB1: 7 / TB2: 109,5)
Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 Pts. Games RtgAvg
1 Magalakis Stefanos 2103 25834134 1 1 ½ 1 1 0 4,5 6 2017
2 Tsarsitalidis Christos 1873 25831488 ½ 1 1 ½ 1 0 4,0 6 1730
3 Gerasopoulos Nikolaos 1324 25887351 1 1 0 ½ 1 3,5 5 1344
4 Kotziagkiaouridis Panagiotis 1224 42141532 1 ½ 0 1 1 0 3,5 6 1285
5 Terzidi Natalia 1133 25859587 0 0 0 0 0 ½ 0,5 6 1611
6 Della Puppa Anna Maria 0 42125901 0 0 0 0 0 0 0,0 6 1093
8 Kalyvas Georgios A 1185 42122554 ½ 0,5 1 1471

 

Το καλύτερο σκορ είχαν οι δύο πρώτες μας σκακιέρες,

στα Α16 ,ο 14χρονος  Μαγκαλάκης Σ ,είχε τη καλύτερη απόδοση παρά την ατυχία στη τελευταία παρτίδα

στα Α14 ο έμπειρος Τσαρσιταλίδης Χ

που ”γύρισε” αρκετές δύσκολες θέσεις !

Στα Α12 θετικό σκορ από το Γερασόπουλο Ν που δείχνει να ξαναβρίσκει την όρεξη του!

Στα Α10 καλή εμφάνιση από τον πρωτοεμφανιζόμενο Παναγιώτη Κοτζγκιαουρίδη!

Στα Κ16 (η 14χρονη Τερζίδη Ν) πάλεψε αλλά δεν πήρε τους πόντους που της αναλογούσαν

και τέλος στα Κ12 η Άννα Μαρία Ντελλα Πουππα που δεν κατάφερε να συνεχίσει την εξαιρετική εμφάνιση του 2020 .

Η ομάδα της ΕΣΚ πέρασε ως αναπληρωματική από τον προκριματικό όμιλο αλλά απέδειξε ότι η δυναμική της είναι πολύ υψηλότερη από τα ελο της !

Team-Composition with round-results

  13. ES KALAMARIAS (RtgAvg:1128, TB1: 5 / TB2: 61)
Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 Pts. Games RtgAvg
1 Skodras Marios Konstantinos 1576 25866710 1 ½ 0 0 0 0 1,5 6 1485
2 Kyriakopoulos Charalampos 1113 25884280 1 0 ½ 0 ½ 0 2,0 6 1407
3 Chasiotis Odysseas 1013 25870300 1 0 0 1 0 ½ 2,5 6 1511
4 Ioannidis Nestoras Kleanthis 0 358211231 1 1 2,0 2 1030
5 Tzovani Dimitra 1333 25820630 ½ 0 1 0 0 1 2,5 6 1335
6 Koumara Maria 0 25876570 0 1 ½ 0 0 1 2,5 6 1038
7 Georgiou Nikolaos Thes 958 25897411 0 + 0 ½ 1,5 4 1331

 

 

Κέρδισε πολλά δύσκολα ματς και πλησίασε στη   νίκη με αντίπαλο τον ΑΡΗ στη 6η και τελευταία συνάντηση (τελικό σκορ 3-3) !

Κέρδισε εμπειρίες και δείχνει ανοδική εξέλιξη και αισιοδοξία για το μέλλον !

Ευχαριστούμε τον Στέλιο Μιμίκο για τη πολύτιμη βοήθεια του στο σχεδιασμό και την οργάνωση των ομάδων μας .

Ευχαριστούμε τον χορηγό των ομάδων μας τα ΠΡΟΤΥΠΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ για τη σημαντική στήριξη στη προσπάθεια μας !

Φ8 ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ 2021

Στο Φιλίππειο της Θεσσαλονίκης πραγματοποιήθηκε στις 18&19/12  η τελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος για το 2021.

Υπενθυμίζουμε ότι η ΕΣΘ ήταν κυπελλούχος το 2020 και είχε προκριθεί από το Φ16 με 3-1 κερδίζοντας την ισχυρή ομάδα του ΣΟ Καβάλας .

Στο Φ8 όμως έγινε η έκπληξη και δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της ομάδας του Γαλαξία .Το σκορ 2-2 δεν ανταποκρινόταν στην εικόνα του ματς και έδωσε το εισιτήριο στην αντίπαλη ομάδα που τελικά τερμάτισε στη 4η θέση παρόλη τη προσπάθεια της για κάτι καλύτερο . Από τους άλλους αγώνες πέρασαν τα φαβορί και στο τελικό η ισχυρή ομάδα της Ευβοικής υπερίσχυσε 2,5-1,5 του Πειραικού και κατέκτησε το πρώτο  Κύπελλο στην ιστορία της .

Αναλυτικά :

https://chess-results.com/tnr597857.aspx?lan=1

Για την ΕΣΘ έπαιξαν οι :

Μαστροβασίλης Δ

Βλάχος Ανατόλ

Μαστροβασίλης Θ

Zawadzka Jolanta

Καλογερής Γιάννης

Βαφειάδης Κλεάνθης

Ευχαριστούμε όλους τους αθλητές για τη προσπάθεια τους !

Σταθερός αρωγός στη  προσπάθεια της ομάδας προς την κορυφή του σκακιστικού Ολύμπου τα ΠΡΟΤΥΠΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ !