ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΔΟΣ 2018

Στο Ρίο της Αχαΐας ολοκληρώθηκε το 36ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ για το 2018

Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα του Φυσιολάτρη Νίκαιας επικρατώντας στον Τελικό της Καβάλας με 2.5-1.5 

Η ΕΣΘ  ηττήθηκε στους 4 από την ομάδα της Καβάλας με 3-1

έτσι δεν μπόρεσε μετά από τρία συναπτά έτη να διεκδικήσει το τρόπαιο ! Ο μικρός τελικός ολοκληρώθηκε με  4-0 απέναντι στο Αίγιο που πραγματοποίησε συνολικά εξαιρετική εμφάνιση και κατάφερε να μπει στη 4αδα για πρώτη φορά !

Αναλυτικά τα αποτελέσματα μπορείτε να τα δείτε στο link των αγώνων

Αποτελέσματα

Φωτο από το site των αγώνων , η ομάδα της ΕΣΘ ( Μαλικέντζος Σ,Μαστροβασίλης Δ, Μαστροβασίλης Α και Zawadzka J) με τον Αντιπρόεδρο της ΕΣΟ κ Θεοδωρίδη .

 

ΑΤΟΜΙΚΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΩΣ 16

Ολοκληρώθηκαν στο Ρίο της Αχαΐας τα Πανελλήνια Νεανικά Πρωταθλήματα 8 έως 16 ετών .  Με περισσότερους αθλητές συμμετείχε φέτος η ομάδα της ΕΣΘ-ΕΣΚ  και καλύτερα συνολικά αποτελέσματα συγκριτικά με το 2017  .

Θα αναφέρουμε αναλυτικά τα αποτελέσματα των αθλητών ξεκινώντας από τις μικρότερες κατηγορίες .

Στα Α08 τερμάτισε στην 5η θέση ο Σκόδρας Κ με 6,5/9  πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση ,το μετάλλιο κρίθηκε στον 7ο γύρο απέναντι στον Βάσση Μιχάλη που κέρδισε το χρυσό .

Στα Α10 τερμάτισε στην 5η θέση ο Τσαρσιταλίδης Χρ με 6/9 πραγματοποιώντας σταθερή εμφάνιση, στον 7ο γύρο κρίθηκε ξανά το μετάλλιο όπου ηττήθηκε από τον Χαρτοφύλακα Σ ( 7,5/9 και 2η θέση ) ενώ νικητής ο Αντωνιουδάκης Γ με 8/9

Στα Α12 οι δύο αθλητές μας δεν ικανοποίησαν τις προσδοκίες μας.

Ο Κούτλας Ν με 5/9 τερμάτισε 15ος μακριά από τον καλό του εαυτό , η αποτυχία να καταβάλει  τον Μαγκαλάκη Σ από κερδισμένη θέση  ( 1ος με 7,5/9 η έκπληξη της κατηγορίας ) του στέρησε κάτι καλύτερο.

Ο Στοϊμενίδης Δ με 5/9 19ος ,παρότι ξεκίνησε καλά στη μέση του τουρνουά ξέμεινε από δυνάμεις . Οι δύο τους κράτησαν την Α12 σκακιέρα μας στην Α Εθνική που ακολούθησε .

Στα Α14 ο Τσαρσιταλίδης Κ με 5,5/9 τερμάτισε 9ος, χαράμισε  τεράστια ευκαιρία να μπει στα μετάλλια στον κρίσιμο 9ο αγώνα με αντίπαλο τον Κράλλη ( που κέρδισε τελικά αναπάντεχα το χρυσό με 7,5/9)

Τέλος στα Α16 ο Βλάχος Ανατόλ κατέκτησε το χρυσό με το επιβλητικό 8,5/9 και επιβεβαίωσε την διαφορά elo από τους αντιπάλους του παρότι οι παρτίδες ήταν αμφίρροπες !

Στη φώτο ο Πρωταθλητής μας στα Α16 με τον Αντιπρόεδρο της ΕΣΟ  κ Ευσταθόπουλο .

Στα κορίτσια Κ14 η Πάσογλου Ν με 4.5/9 τερμάτισε 19η , αναμέναμε περισσότερα από τη Νικολέτα που έπαιξε καλύτερα στην Α Εθνική παρότι αντιμετώπιζε μεγαλύτερες κοπέλες στην Κ16 σκακιέρα .

Πρωταθλήτρια Πολωνίας η Zawadka Jolanta !

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΛΩΝΙΑΣ BUDIMEX & LOTTO 2018

Το διάστημα 12-20 Μάη πραγματοποιήθηκαν στη Βαρσοβία τα Πρωταθλήματα Γυναικών& Ανδρών Πολωνίας .Χορηγοί οι εταιρίες BUDIMEX & LOTTO .
Πρωταθλήτρια στις γυναίκες αναδείχθηκε η αθλήτρια της ΕΣΘ Zawadzka Jolanta κερδίζοντας στο tie-break την Warakomska A με σκορ 1.5-0.5
Οι δύο παίκτριες τερμάτισαν με 6.5/9 μισό πόντο παραπάνω από την Socko M.
Στους άνδρες νικητής αναδείχθηκε ο Duda J με 6.5/9 πετυχαίνοντας ανατροπή στους δύο τελευταίους γύρους προσπερνώντας τον Piorun C που τελικά κατέκτησε τη δεύτερη θέση με 5.5/9
Τρίτος ο Tomczak J με 5/9
Τα Πρωταθλήματα έγιναν κάτω από εξαιρετικές συνθήκες , με ζωντανή κάλυψη και σχολιασμό ενώ τα πολύ υψηλά έπαθλα πέτυχαν να προσελκύσουν την απόλυτη πλειοψηφία των ισχυρών Πολωνών αθλητών και αθλητριών !Ευχόμαστε να αποτελέσουν παράδειγμα ώστε στο μέλλον να μπορέσουμε να δούμε ακόμα ποιοτικότερες διοργανώσεις .
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο επίσημο site των αγώνων :

Główna

Η φώτο είναι από το επίσημο site των αγώνων

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2018 Πρωτιά της Ε.Σ.Θ στην ΕΣΣΘΧ

Κυπελλούχος αναδείχθηκε η Ε.Σ.Θ στη Ένωσης της Θεσσαλονίκης & Χαλκιδικής για το 2018 εξασφαλίζοντας τη πρόκριση για το knock out παιχνίδι στη φάση των 16. Αντίπαλος της ομάδας μας θα είναι ο Ο.Φ.Σ.Καβάλας στις 3 του Ιούνη .
Οι τελικοί της Ένωσης πραγματοποιήθηκαν στην άνετη αίθουσα των Εκπαιδευτήριων Βασιλειάδη υπό την εποπτεία της ομάδας των Συκεών -Νεάπολης παράλληλα με νεανικό τουρνουά . Έτσι οι νεαροί αθλητές της Θεσσαλονίκης μπόρεσαν να παρακολουθήσουν από κοντά της μαχητικές παρτίδες ενώ η Ένωση με υπεύθυνο το Μπάλλα Κλέων κάλυψε τους αγώνες στην ιστοσελίδα της:
Ξεκίνησαν οι αγώνες του FINAL FOUR του Κυπέλλου 2018 της Ε.Σ.Σ.Θ.-Χ και η LIVE μετάδοση τους

αλλά και στο chess24. Αναλυτικά τα αποτελέσματα στο κάτωθι link :

http://chess-results.com/tnr355311.aspx?lan=19&art=0&rd=2

Στο πρώτο κρίσιμο παιχνίδι η Ε.Σ.Θ επικράτησε απέναντι στα Μουδανιά ,τα οποία ανέβηκαν φέτος στην Α Εθνική τερματίζοντας στη 2η θέση του ΠΟΑ (προκριματικός όμιλος ) με αποτέλεσμα 3-1 .Καθοριστική ήταν η νίκη του Πρωταθλητή Νέων 2018 Καλογερή Γιάννη με τα μαύρα απέναντι στον Παπακωνσταντίνου Δ ( και αυτός είχε κατακτήσει τον τίτλο του Πρωταθλητή Νέων λίγα χρόνια πριν !)
Στο τελικό επικράτησε άνετα απέναντι στην έκπληξη της διοργάνωσης ΠΑΣ Συκεών ”Ο Φοίβος” που αγωνίζεται στη τοπική κατηγορία με 4-0 .
Ο Φοίβος μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της ομάδας των Συκεών με 3-1 παρότι υστερούσε σε elo σε κάθε σκακιέρα !
Έτσι κέρδισε ως φιναλίστ το εισιτήριο για το Φ16 του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει στις 3 Ιούνη τον Κυπελλούχο Σ.Ο Καβάλας στη Θεσσαλονίκη .

Στη φώτο οι Μαστροβασίλης Α, Καλογερής Ι,Μαλικέντζος Σ, Δόρφανης Α και ο Μπάλλας Νίκος εκπρόσωπος της Ένωσης !
Καλή συνέχεια στην ομάδα μας !

ΣΧΟΛΙΑΣΜΕΝΗ ΠΑΡΤΙΔΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΝΕΑΝΙΚΑ Α20 ΧΑΝΙΑ 2018

Ο Καλογερής Γιάννης σχολίασε τη κρίσιμη παρτίδα του 8ου γύρου από το Ατομικό Πρωτάθλημα Νέων Ελλάδος Α20 στα Χανιά της Κρήτης που του εξασφάλισε το Τίτλο για το 2018 !

Προπονητής του Γιάννη είναι ο GM Μαστροβασίλης από τα Παγκόσμια Νεανικά στο Khanty Mansiysk Rusia 9/2016

ΣΧΟΛΙΑΣΜΕΝΗ ΠΑΡΤΙΔΑ ΑΠΟ ΤΟ FTPA 2nd PARIS TEAM CHAMPIONSHIP

ΣΧΟΛΙΑΣΜΕΝΗ ΠΑΡΤΙΔΑ ΑΠΟ ΤΟ FTPA 2nd PARIS TEAM CHAMPIONSHIP

Ο Σπυρόπουλος Νικόλας αναλύει την παρτίδα του από τον πέμπτο αγώνα του Ομαδικού Πρωταθλήματος στο Παρίσι .Παρότι η ομάδα έχασε το χρυσό μετάλλιο κυριολεκτικά στο νήμα ο Νικόλας με 5/5 πραγματοποίησε το απόλυτο σκορ δίνοντας σημαντική βοήθεια στην ομάδα της ΕΣ Θεσσαλονίκης !

ΔΕΥΤΕΡΗ Η ΕΣΚ ΣΤΗ ΤΟΠΙΚΗ ΑΝΟΔΟΣ ΣΤΟ ΠΟΑ 2019

Η ΕΣΚ ολοκλήρωσε με επιτυχία την εμφάνιση της στο Πρωτάθλημα της Τοπικής Κατηγορίας τερματίζοντας στη δεύτερη θέση (2)  εξασφαλίζοντας το εισιτήριο της ανόδου για το ΠΟΑ ( Προκριματικό Όμιλο Α Εθνικής) του 2019 !

Πρωταθλήτρια η ομάδα του Χρονικού !

Αναλυτικά η τελική βαθμολογία στο chess results

http://chess-results.com/tnr324583.aspx?lan=19&art=63

Όπως και τα καλύτερα αποτελέσματα ανά σκακιέρα !

http://chess-results.com/tnr324583.aspx?lan=19&art=6

Αναλυτικά τα σκορ των αθλητών μας:

 2. Ε.Σ. ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Μ.Ο.Έλο:1917, ΚΙ1: 16 / ΚΙ2: 484,5)
Σκ. Όνομα Έλο ΧΩΡ FIDE ID 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Βαθ. Παρτίδες Μ.Ο.Έλο
1 Bizopoulos Alexandros 2062 GRE 4210204 1 1 1 ½ ½ 0 1 5,0 7 1915
2 Skoulakis Charalambos 2023 GRE 4212355 1 ½ 0 1 ½ 1 4,0 6 1847
3 Ballas Kleon-Evangelos 1961 GRE 4215311 1 1 1 1 ½ 0 1 5,5 7 1752
4 Sideris Georgios 1928 GRE 4249151 1 1 1 0 1 4,0 5 1567
5 Malikentzou Nafsika 1674 GRE 4222237 1 0 1 0 1 1 ½ 1 5,5 8 1364
6 Terzidi Natalia 0 GRE 25859587 1 1 0 0 0 1 0 1 1 5,0 9 1088
7 Salifoglou Ioannis 1672 GRE 4297687 1 1 1 3,0 3 1475
8 Tzovanis Anastasios Anagnostis 1429 GRE 25804464 ½ 1 1 ½ 1 + 1 1 0 7,0 9 1279
9 Hatziathanasiou Stella 1717 GRE 4214455 1 1,0 1 1015
10 Skodras Marios Konstantinos 1045 GRE 25866710 ½ 0 0 1 ½ 1 3,0 6 1064
11 Themelis Georgios 1899 GRE 4218825 1 0 1 1 1 4,0 5 1565
12 Malakoudis Dimitrios 2070 GRE 4204425 1 1,0 1 1817
13 Poulakas Ioannis 0 GRE 25886240 1 0 1,0 2 1207
14 Karafotis Dimitrios 0 GRE 25857134 0 0,0 1 1000
15 Koumara Maria 0 GRE 25876570 0 0,0 1 1000
16 Koumaras Stylianos 0 GRE 25837583 1 1,0 1 1000

Με συνεχή προσπάθεια υπομονή και οργάνωση μπορούμε να πάμε ακόμα υψηλότερα ! Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά των ομάδων μας για τη συνεισφορά τους !

Ο CARUANA ΔΙΕΚΔΙΚΗΤΗΣ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΤΙΤΛΟΥ

Ο GM Fabiana Caruana ( USA) θα είναι ο επόμενος διεκδικητής του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί το χειμώνα του 2018 στο Λονδίνο !

Στο τουρνουά διεκδικητών του 2016 έχασε μεγάλη ευκαιρία αλλά παρουσιάστηκε ακόμα πιο βελτιωμένος και αποφασισμένος στο Βερολίνο 2018 .

Κέρδισε καθαρά το τουρνουά με ένα πόντο διαφορά από τους διώκτες του , με 9/14 !

Pos Player Pld W D L Pts Qualification CAR MAM KAR DIN KRA GRI SO ARO
1  Fabiano Caruana (USA) (Q) 14 5 8 1 9 Advance to title match  ½  ½  ½  0  ½  ½  ½  1  ½  1  1  ½  1  1
2  Shakhriyar Mamedyarov (AZE) 14 3 10 1 8  ½  ½  ½  1  0  ½  1  ½  1  ½  ½  ½  ½  ½
3  Sergey Karjakin (RUS) 14 4 8 2 8  1  ½  0  ½  ½  ½  1  ½  ½  ½  1  ½  0  1
4  Ding Liren (CHN) 14 1 13 0 7.5  ½  ½  ½  1  ½  ½  ½  ½  ½  ½  ½  ½  ½  ½
5  Vladimir Kramnik (RUS) 14 3 7 4 6.5  0  ½  ½  0  ½  0  ½  ½  1  0  ½  ½  1  1
6  Alexander Grischuk (RUS) 14 2 9 3 6.5  0  ½  ½  0  ½  ½  ½  ½  1  0  1  ½  ½  ½
7  Wesley So (USA) 14 1 10 3 6  ½  0  ½  ½  ½  0  ½  ½  ½  ½  ½  0  1  ½
8  Levon Aronian (ARM) 14 1 7 6 4.5  0  0  ½  ½  0  1  ½  ½  0  0  ½  ½  ½  0

Λίγες μέρες αργότερα συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα κερδίζοντας αήττητος ισχυρό τουρνουά στη Γερμανία ( Grenke Classic ) ξανά με ένα πόντο διαφορά από τον παγκόσμιο πρωταθλητή Carlsen ,6.5/10 ενώ με ελάχιστες μέρες ξεκούραση συνέχισε το σκακιστικό του Μαραθώνιο παίζοντας στο Πρωτάθλημα ΗΠΑ!

31.03. – 09.04.2018

Rangliste: Stand nach der 9. Runde
Rang Nr. Teilnehmer TWZ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Punkte Siege
1. 1. Caruana, Fabiano 2784 ** ½ 1 1 ½ ½ 1 ½ ½ 1 6.5 4
2. 2. Carlsen, Magnus 2843 ½ ** ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ 5.5 2
3. 3. Vachier-Lagrave, Maxime 2789 0 ½ ** ½ ½ ½ ½ 1 1 ½ 5.0 2
3. 4. Vitiugov, Nikita 2735 0 ½ ½ ** ½ 1 ½ ½ ½ 1 5.0 2
5. 5. Aronian, Levon 2794 ½ ½ ½ ½ ** ½ 1 ½ ½ ½ 5.0 1
6. 6. Bluebaum, Matthias 2631 ½ ½ ½ 0 ½ ** ½ 1 ½ ½ 4.5 1
7. 7. Naiditsch, Arkadij 2701 0 0 ½ ½ 0 ½ ** ½ ½ 1 3.5 1
8. 8. Anand, Viswanathan 2776 ½ ½ 0 ½ ½ 0 ½ ** ½ ½ 3.5 0
8. 9. Hou, Yifan 2654 ½ 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ ** ½ 3.5 0
10. 10. Meier, Georg 2648 0 ½ ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ ** 3.0 0

 

Εκεί παρότι έκανε +5 δε κατάφερε να κερδίσει το τίτλο διότι ο Shankland Sam  με +6 κατάφερε να προσπεράσει τρεις παίκτες του τοπ10 και να χριστεί πρωταθλητής Αμερικής !

Στη πρώτη παρτίδα Calsen vs Caruana (Grenke 2018) ο διεκδικητής κατάφερε να ξεγλιστρήσει από χαμένη θέση, πλέον αναμένουμε με τεράστιο ενδιαφέρον το απόλυτο ματς μεταξύ του 1&2 της Παγκόσμιας Λίστας ELO

# Name Classic +/− Rapid Blitz Age
1 Carlsen 2843.0 0.0 2880.0 2965.0 27
2 Caruana 2822.0 0.0 2753.0 2814.0 25
3 Mamedyarov 2808.0 0.0 2766.0 2730.0 33
4 Kramnik 2792.0 0.0 2775.0 2793.0 42
5 Ding Liren 2791.0 0.0 2760.0 2793.0 25
6 Vachier-Lagrave 2790.2 +1.2 2777.0 2839.0 27
7 Karjakin 2782.0 0.0 2743.0 2838.0 28
8 So 2778.0 0.0 2763.0 2824.0 24
9 Giri 2776.0 0.0 2779.0 2776.0 23
10 Nakamura 2769.0 0.0 2813.0 2869.0 30

ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΤΟ ΠΗΛΙΟ 16-23 Ιούνη 2018

 Στο πανέμορφο Πήλιο θα διεξαχθεί Ανοικτό Σκακιστικό Τουρνουά ( Open Chess Tournament) 9 γύρων με ελβετικό σύστημα αγώνων  τις ημερομηνίες 16-23 Ιούνη ακριβώς πριν τα ατομικά νεανικά πρωταθλήματα στο Ρίο της Πάτρας . Διοργανωτής η Πνευματική  Στέγη  Περιστερίου και η  Σ.Ε Βόλου . Το 1996 πραγματοποιήθηκε το  Πρωτάθλημα Ελλάδος Ανδρών    με νικητή το πολύπειρο GM & Fide Senior Trainer Στράτο Γρίβα αλλά και το Πρωτάθλημα Γυναικών το οποίο κατέκτησε η Μακροπούλου Μ νικώντας στο μπαράζ  2,5-1,5 την Άννα Μαρία Μπότσαρη !

Κατόπιν η περιοχή πέρασε μια εποχή στασιμότητας ενώ τα τελευταία χρόνια παρατηρείται αύξηση της αγωνιστικής δράσης !

Ευχόμαστε να συνεχιστεί η αυξητική αυτή τάση στο κοντινό μέλλον με συνεργασία όλων των φορέων ώστε να ριζώσει και να αναπτυχθεί το σκάκι στη Θεσσαλία !

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στην επίσημη προκήρυξη των αγώνων :

1ο Διεθνές Σκακιστικό Τουρνουά Πήλιο 2018

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 

 

ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ: Πνευματική Στέγη Περιστερίου, Σ. Ε. Βόλου

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: Γερόπαπας Περικλής

ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ:

Γερόπαπας Περικλής – Μέλος ΔΣ της ΠΣ Περιστερίου

Στεφανίδη  Άννα Μαρία – Πρόεδρος ΣΟ Καλλιθέας

 

ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΙΑ Μιχαηλίδης Αναστάσιος

ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: : Ξενοδοχείο Μάρω, Άγιος Ιωάννης – Πήλιο.

ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ: Ελβετικό 9 γύρων με διεθνή αξιολόγηση. Ισχύουν οι κανονισμοί FIDE & ΕΣΟ.

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:

Σάββατο          16        Ιουνίου             Τελετή έναρξης                        ώρα 16:30
Σάββατο          16        Ιουνίου             1ος γύρος                    ώρα 17:00
Κυριακή           17        Ιουνίου             2ος γύρος                    ώρα 10:00
Κυριακή           17        Ιουνίου             3ος γύρος                    ώρα 17:00
Δευτέρα           18        Ιουνίου             4ος γύρος                    ώρα 17:00
Τρίτη                19        Ιουνίου             5ος γύρος                    ώρα 17:00
Τετάρτη           20        Ιουνίου             6ος γύρος                    ώρα 17:00
Πέμπτη                        21        Ιουνίου             7ος γύρος                    ώρα 17:00
Παρασκευή      22        Ιουνίου             8ος γύρος                    ώρα 17:00
Σάββατο          23        Ιουνίου             9ος γύρος                    ώρα 10:00
Σάββατο          23        Ιουνίου             Τελετή λήξης                ώρα 15:30

Επιβεβαίωση συμμετοχής με φυσική παρουσία ή τηλεφωνικά στα τηλέφωνα: 6972991799, κ. Ανέστη Μιχαηλίδη ή  στο 6949070319 κ. Γερόπαπα Περικλή μέχρι τις 16:00 στις 16 Ιουνίου 2018.

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: 90 λεπτά +30 sec/κίνηση από τη 1η κίνηση και 30 λεπτά μετά τις 40 κινήσεις. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

Σκακιστής–σκακίστρια, που δεν έχει προσέλθει να αγωνιστεί μετά την πάροδο 30 λεπτών από την επίσημη ώρα έναρξης των αγώνων, θα μηδενίζεται.

ΑΡΣΗ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ: Για την άρση ισοβαθμιών θα χρησιμοποιηθούν κατά σειρά τα ακόλουθα κριτήρια:

(α). Αποτέλεσμα του τουρνουά των ισόβαθμων (εάν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους).
(β). Το κριτήριο Μπούχολτζ cut- 1(βαθμοί αντιπάλων πλην χαμηλότερου).
(β). Το κριτήριο Μπούχολτζ (βαθμοί αντιπάλων).
(δ). Το κριτήριο Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).

ΑΝΑΒΟΛΕΣ: Αναβολές δεν επιτρέπονται.

ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ: Εξαιρέσεις μπορεί να γίνουν μετά από ενημέρωση του επικεφαλής διαιτητή πριν τη λήξη του προηγούμενου γύρου.

ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Το παράβολο συμμετοχής ορίζεται σε 40 €. Για τους αθλητές κάτω των 18 ετών και για το κάθε μέλος της ίδιας οικογένειας το παράβολο είναι 30€. GMs και ΙΜs δεν πληρώνουν παράβολο. Τα παράβολα συμμετοχής θα κατατεθούν στον χώρο των αγώνων πριν την έναρξη του 1ου γύρου.

 

ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ: Υποβάλλονται έως και 30 λεπτά μετά τη λήξη του γύρου. Υπεύθυνη για την εκδίκαση της ένστασης είναι η Επιτροπή Ενστάσεων, η οποία θα είναι τριμελής. Από την Επιτροπή θα εξαιρούνται όσα μέλη της έχουν σχέση με τους αθλητές που εμπλέκονται στην ένσταση. Η σύνθεση της Επιτροπής θα καθορισθεί πριν την έναρξη του τουρνουά με μέριμνα του Διευθυντή Αγώνων. Το παράβολο ένστασης ορίζεται στα 100€ και μπορεί να κατατεθεί στο Διευθυντή Αγώνων ή στον Επικεφαλής Διαιτητή. Αν η ένσταση γίνει δεκτή το παράβολο επιστρέφεται, αλλιώς εκπίπτει υπέρ της διοργάνωσης.

 

ΕΠΑΘΛΑ ΝΙΚΗΤΩΝ:

Τα χρηματικά έπαθλα που θα δοθούν στους νικητές του τουρνουά είναι, σε ευρώ (€):

1ος νικητής         900€ + κύπελλο 1ος κάτω των 18 Κύπελλο
2ος νικητής         500€ + κύπελλο 1η κάτω των 18  Κύπελλο
3ος νικητής         350€ + κύπελλο 1ος κάτω των 14 Κύπελλο
4ος νικητής         100€ 1η κάτω των 14  Κύπελλο
5ος νικητής         50€ 1ος κάτω των 12 Κύπελλο
6ος νικητής         50€ 1η κάτω των 12  Κύπελλο
1η γυναίκα         100€ + κύπελλο 1ος κάτω των 10 Κύπελλο
1ος Βετεράνος (S50)   Κύπελλο + 50€ 1η κάτω των 10  Κύπελλο
Πρωταθλητής ΤΕΣΣΘ  Κύπελλο + 100€** Πρωταθλήτρια ΤΕΣΣΘ  Κύπελλο + 50€**

 

*Θα δοθούν μετάλλια στον 2ο και στον 3ο κάθε ειδικής κατηγορίας
* Στις ισοβαθμίες τα χρηματικά έπαθλα μοιράζονται µε το σύστημα Χορτ (Το 50% των επάθλων μοιράζεται ισόποσα και το άλλο 50% ανάλογα µε τα κριτήρια ισοβαθμίας).
* Στο δικαίωμα δύο ή περισσοτέρων ειδικών επάθλων, επιλέγεται το μεγαλύτερο.
* Ελάχιστος αριθμός συμμετοχών ανά ειδική κατηγορία: πέντε (5).
* Παίκτης ο οποίος αποχώρησε από το Τουρνουά δεν δικαιούται έπαθλο.
* Παίκτης ο οποίος απουσιάσει από την τελετή λήξης χάνει το έπαθλο του.
** Ο Πρωταθλητής/η πρωταθλήτρια ΤΕΣΣΘ δικαιούνται το χρηματικό έπαθλο μόνο στην περίπτωση που συμμετέχουν στο Ανοιχτό Πρωτάθλημα Ελλάδος.

ΔΙΑΜΟΝΗ: η διαμονή είναι ελεύθερη και μπορείτε να κάνετε απευθείας κράτηση στα ξενοδοχεία ή τα ενοικιαζόμενα δωμάτια της επιλογής σας.

Υπάρχει ειδική τιμή για τους αθλητές και τους συνοδούς τους στο ξενοδοχείο των αγώνων (Ξενοδοχείο Μάρω) .

Αναλυτικά:

 

Τιμή δωματίου/ Διανυκτέρευση με πρωινό ΔΙΚΛΙΝΟ ΤΡΙΚΛΙΝΟ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟ
Ξενοδοχείο Μάρω 40 50 30

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!! Η Οργανωτική Επιτροπή του 1ου Διεθνούς Τουρνουά ‘Πήλιο 2018’ είναι στην εξασφάλισε εκπτώσεις σε όσους κάνουν κράτηση και επιβεβαιώσουν τη συμμετοχή τους μέχρι τις 15 Μαΐου. 10% έκπτωση στο δωμάτιο και 25% έκπτωση στο παράβολο συμμετοχής. Οι παραπάνω εκπτώσεις ισχύουν μόνο για όσους θα μείνουν στο ξενοδοχείο Μάρω και δε συνδυάζονται με άλλες εκπτώσεις ή με κρατήσεις που έχουν γίνει μέσω ταξιδιωτικού γραφείου ή εταιρίας.

 

Κατάθεση παραβόλων ή/και 30% προκαταβολών ξενοδοχείου:

 

ALPHA BANK IBAN:GR1201403100310002002026624 BIC:CRBAGRAA Account Holder’s Name(s):Klimentopoulos Alexandros-Electra Klimentopoulou O.E. Maro

PEIRAIOS BANK: GR9701719040006904132647664 Name: Periklis Geropapas

 

ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ: Οι φιλοξενίες είναι περιορισμένες και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Για πληροφορίες μπορείτε να καλέσετε στο τηλέφωνο 6949070319 (Περικλής Γερόπαπας)  ή να στείλετε email στο pelionchess@gmail.com

 

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή στο τηλέφωνο 6949070319 (Περικλής Γερόπαπας) ή στο τηλέφωνο 6972991799 (Μιχαηλίδης Ανέστης) ή στο email pelionchess@gmail.com ή στην ειδική φόρμα στο επίσημο site της διοργάνωσης: pelionchess.com

 

INTERNEΤ: Κληρώσεις, πληροφορίες ανακοινώσεις και ζωντανή μετάδοση των παρτίδων στο επίσημο site της διοργάνωσης: pelionchess.com

ΓΕΝΙΚΑ: Για όποιο θέμα δεν καλύπτεται από την παρούσα προκήρυξη, αρμόδια είναι η Διεύθυνση Αγώνων.

Συμμετοχές στο :

http://chess-results.com/tnr349704.aspx?lan=1

Η ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΑΤΟΛ ! U16 YOUTH CH FRANCE 2018

 

O Ανατόλ Βλάχος ήταν ένα από τα φοβορί στο Πρωτάθλημα Νέων Γαλλίας U16 .

Με υψηλό ηθικό μετά τη πρόσφατη νόρμα ΙΜ και ποιοτικό παιχνίδι που το επιβεβαιώνει το 2433 Fide rating May list :

https://ratings.fide.com/card.phtml?event=26093189 ο Ανατόλ έδειξε νωρίς τις διαθέσεις του.

Ξεκίνησε με το εμφατικό 7/7 δείχνοντας ότι θα τερματίσει καθαρά πρώτος αλλά η ήττα στον 8ο αγώνα από τον Travadon Loic τον έφερε ισόβαθμο στη πρώτη θέση με τον αντίπαλο του.

Ο 9ος λοιπόν καθοριστικός αγώνας θα έκρινε τη πρώτη θέση !

Παρουσιάζουμε σχολιασμένη την τελευταία δραματική παρτίδα

http://www.echecs.asso.fr/Resultats.aspx?URL=Tournois/Id/44069/44069&Action=Ga

Τελικά με 7/9  τερμάτισε τέταρτος χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για χρυσό !

A chess site