Αρχείο κατηγορίας Αποτελέσματα

Σκάκι στη Κατερίνη ,Μάρτης 22-24

Στη Κατερίνη θα πραγματοποιηθούν σειρά σκακιστικών δράσεων το τριήμερο 22-24/3 /24

Διοργανωτές η τοπική ένωση ΕΣΣΚΕΔΥΜ και ο Σκακιστικός Όμιλος Κατερίνης (Βαρδάκας Στ  & Κουτρούπας Κ)

Χώρος αγώνων :Mediterranean Village Hotel & SPA***** Παραλία Κατερίνης

Θα πραγματοποιηθεί παράλληλα το ανοικτό πρωτάθλημα της ένωσης και τα προκριματικά πανελλήνια νεανικά  under 08 έως under16 .

Καλή επιτυχία  στους αγώνες , είναι ένα σημαντικό βήμα ώστε να αναπτυχθεί το σκάκι στη Κεντρική Μακεδονία και ευχόμαστε να ανοίξει ο δρόμος ώστε να πραγματοποιηθούν περισσότερες σκακιστικές εκδηλώσεις στο κοντινό μέλλον !

Να μην λησμονούμε ότι το 1999 είχαν πραγματοποιηθεί με επιτυχία στο Λιτόχωρο τα Πανευρωπαϊκά Ατομικά Πρωταθλήματα με συμμετοχή ταλαντούχων  αθλητών που σήμερα αποτελούν την Παγκόσμια  σκακιστική ελίτ !

Ο σύνδεσμος της προκήρυξης για περισσότερες πληροφορίες είναι :

22o Ατομικό Πρωτάθλημα 2024 ΚΔ Μακεδονίας -Προκήρυξη | Ε.Σ.Σ.Κε.Δυ.Μ (esskedym.gr)

ΠΟΑ Θεσσαλίας 2024, Πρωταθλήτρια ομάδα τα Τρίκαλα !

Τη Κυριακή 26 Φλεβάρη ολοκληρώθηκε ο ΠΟΑ της Θεσσαλίας .

Το τουρνουά πραγματοποιήθηκε τα ΣΚ του Φλεβάρη στις έδρες των πέντε ομάδων με σύστημα πουλ ( όλοι παίζουν με όλους ) και μία κενή μέρα για κάθε ομάδα .

Η τελική βαθμολογία είχε ως εξής :

Ranking crosstable

Rk. Team 1 2 3 4 5  TB1  TB2  TB3
1 ΣΚΑ.ΚΙ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ  * 6 9 9 8 0 33,5
2 Σ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ ½  * 7 7 6 0 22
3 Α.Σ. ΒΟΛΟΥ 4  * 5 7 3 1 18,5
4 Σ.Λ. ΦΑΡΣΑΛΩΝ 1 3 5  * 3 1 14,5
5 Σ.Ε. ΒΟΛΟΥ 1 3 3  * 0 0 11,5

 

 

Chess-Results Server Chess-results.com – ΠΟΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ 2024

Η πρώτη θέση οδηγεί σε άνοδο στην Α’ Εθνική Κατηγορία και την κέρδισε επάξια η ανερχόμενη ομάδα των Τρικάλων κερδίζοντας όλα τα ματς .

Ο εγκέφαλος της ομάδας και πρόεδρος ,Τοζάρος Χρήστος έχτισε ένα ισχυρό σύνολο με υπομονή και επιμονή με σκοπό να αναπτύξει και να προβάλει το σκάκι σε όλη τη Θεσσαλία ! Έτσι ανέλαβε για πρώτη φορά και τη διεξαγωγή της Α’ Εθνικής αλλά και του F8 του Κυπέλλου Ελλάδος  για το 2024 στη πόλη των Τρικάλων φέρνοντας την Ελληνική σκακιστική ελίτ για πρώτη φορά στη κεντρική Ελλάδα !

Θα είμαστε αρωγοί σε αυτή τη νέα προσπάθεια , είναι ευκαιρία να δημιουργήσουμε κάτι αξιόλογο .

Ευχόμαστε στην ομάδα μας καλή επιτυχία ,συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και αθλήτριες  ,ο συνδυασμός νεανικού ενθουσιασμού εμπειρίας και οργάνωσης μπορεί να αποδώσει πολλούς καρπούς !

Τα λέμε ξανά στα Τρίκαλα σύντομα !

GM Μαστροβασίλης Θάνος

 

KCF (Kasparov Chess Foundation) Διαδικτυακή Πανεπιστημιάδα Φλεβάρης 24

Στις αρχές του Φλεβάρη πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία και συμμετοχή από πολλές χώρες η Διαδικτυακή Πανεπιστημιάδα (Online University Championship ) .Από Ελληνικής πλευράς συμμετείχε το Ε.Μ.Π από την Αθήνα τερματίζοντας στη 13η θέση ανάμεσα σε 117 ομάδες .Πρωταθλήτρια Ομάδα αναδείχθηκε το Πανεπιστήμιο του Τέξας . Οι άλλοι Έλληνες ήταν οι Αλεξάκης Δ, Κασιούμης Β και Παπιδάκης Γ , όλες οι ομάδες έχουν όριο Μ.Ο elo 2400 !

Στη δεύτερη σκακιέρα του Ε.Μ.Π έπαιξε ο  Καλογερής Γιάννης όπου με 8.5/9 τερμάτισε αήττητος στην 2η θέση (1η η Natalia Zhukova με 9/9) ανάμεσα σε 493 αθλητές και αθλήτριες .

Οι αγώνες ήταν με χρόνο 10’3” για κάθε κίνηση .

Συγχαρητήρια στο πρώην συμπαίκτη και μαθητή μου Γιάννη για τη πετυχημένη του εμφάνιση ,η μαχητικότητα του και το πρακτικό του στυλ τον καθιστούν επικίνδυνο για κάθε αντίπαλο !

Στο παρακάτω σύνδεσμο παρουσιάζουμε μια νίκη του Γιάννη από τους online αγώνες ! Ο Καλογερής παίζει με το ψευδώνυμο karagioules

FM theLazyAnalyst vs karagioules: Neo-Grünfeld Defense: Ultra-Delayed Exchange Variation • lichess.org

Πρωταθλήματα Ελλάδος 2023

Ξεκίνησαν στο Πειραιά τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα για το 2023 .

Μετά το τρίτο γύρο τα αποτελέσματα έχουν ως εξής :

Πίνακας Κατάταξης μετά το Γύρο 2

Κατ. Όνομα Έλο ΧΩΡ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Βαθ.  ΚΙ1  ΚΙ2  ΚΙ3
1 FM PATRELAKIS, EVAGGELOS 2409 GRE * 1 1 2 0 2 2,00
2 GM KOURKOULOS-ARDITIS, STAMATIS 2549 GRE * 1 1 2 0 2 0,50
3 GM KOTRONIAS, VASILIOS 2440 GRE * ½ 1 1,5 0,5 1 0,75
FM KALOGERIS, IOANNIS 2427 GRE ½ * 1 1,5 0,5 1 0,75
5 IM ALEXAKIS, DIMITRIS 2462 GRE 0 * 1 1 0 1 0,50
6 IM MITSIS, GEORGIOS 2385 GRE 0 * 1 1 0 1 0,00
7 FM KRALLIS, CHRISTOS 2321 GRE 0 * ½ 0,5 0,5 0 0,25
FM TRIMITZIOS, PETROS 2269 GRE 0 ½ * 0,5 0,5 0 0,25
9 FM TSAKNAKIS, ZISIS 2279 GRE 0 0 * 0 0 0 0,00
FM PAPAKONSTANTINOU, DIMITRIOS 2238 GRE 0 0 * 0 0 0 0,00

Με 3/3 προηγούνται οι : Κούρκουλος Σ (top seed elo ) και η έκπληξη έως τώρα  Πατρελάκης Ε πρωτοεμφανιζόμενος !

Συνολικά λαμβάνουν μέρος 2GMs και 2ΙΜs

Στις γυναίκες έχουμε :

Πίνακας Κατάταξης μετά το Γύρο 2

Κατ. Όνομα Έλο ΧΩΡ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Βαθ.  ΚΙ1  ΚΙ2  ΚΙ3
1 WFM STEFANIDI, MARIA-ANNA 1879 GRE * 1 1 2 0 2 0,50
2 WIM MAKKA, IOULIA 1936 GRE * ½ 1 1,5 0 1 0,50
MIHAILIDOU, MAGDALINI 1822 GRE * ½ 1 1,5 0 1 0,50
WGM MAKROPOULOU, MARINA 2161 GRE * ½ 1 1,5 0 1 0,50
5 ANDRONI, KONSTANTINA 1917 GRE ½ * ½ 1 0 0 1,25
AMIRIDOU, DIMITRA 1844 GRE ½ ½ * 1 0 0 1,25
7 WFM GRAPSA, GEORGIA 1923 GRE ½ * ½ 1 0 0 1,00
8 DELI, ELEANNA RATZVIKA 1662 GRE 0 ½ * 0,5 0 0 0,50
9 DANIILIDI, DIMITRA LYDIA 1643 GRE 0 0 * 0 0 0 0,00
WFM CHRISTODOULAKI, ANTONIA 2068 GRE 0 0 * 0 0 0 0,00

 

Με 2,5/3 προηγούνται οι : Μακροπούλου Μ και Μάκκα Ι

Παίρνουν μέρος 1 WGM και μία 1WIM

Θα επιστρέψουμε με νέο άρθρο μετά το πέρας των αγώνων !

Καλές εμφανίσεις για τις Εθνικές μας Ομάδες στο Πανευρωπαϊκό

Παίζοντας σταθερά στα πάνω τραπέζια ,στο κρίσιμο ματς του 9ου γύρου η Εθνική μας ηττήθηκε από τη Σερβία με 1-3 ,οι Σέρβοι ισοβάθμησαν στη πρώτη θέση και κέρδισαν το χρυσό στα κριτήρια από τη σταθερή και αξιόμαχη ομάδα της Γερμανίας , η Αρμενία κατάφερε να κερδίσει τη χάλκινο συμπληρώνοντας τις θέσεις στο πόντιουμ .

Η τελική βαθμολογία ήταν :

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Team Games   +   =   –  TB1  TB2  TB3  TB4  TB5
1 10
Serbia 9 7 1 1 15 228 24 172 140,5
2 3
Germany 9 6 3 0 15 227 21,5 179,5 150
3 5
Armenia 9 5 3 1 13 196,5 20 180,5 127,8
4 11
Poland 9 5 2 2 12 179,5 19,5 175,5 115,5
5 13
Czech Republic 9 5 2 2 12 165 20 175,5 114,8
6 4
England 9 4 3 2 11 204,5 20 184 109,8
7 7
France 9 5 1 3 11 196,5 21,5 174,5 104,3
8 2
Romania 9 4 3 2 11 193,5 19,5 175,5 104,3
9 12
Hungary 9 4 3 2 11 185,5 20,5 171 97,8
10 14
Croatia 9 4 3 2 11 177,5 19 173,5 99,3
11 23
Georgia 9 5 1 3 11 169,5 22,5 155,5 87,8
12 17
Greece 9 5 1 3 11 168,5 19,5 173,5 102

Συνολικά όλοι οι αθλητές τερμάτισαν με κέρδος elo !

Team-Composition with round-results

12. Greece (RtgAvg:2590, TB1: 11 / TB2: 168,5)

Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Games RtgAvg Rp n w we w-we K rtg+/-
1 GM Theodorou, Nikolas 2619 GRE 4262875 1 0 ½ ½ ½ 1 0 1 4,5 8 2643 2686 8 4,5 3,70 0,80 10 8
2 GM Mastrovasilis, Dimitrios 2573 GRE 4202694 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 4 8 2617 2617 8 4 3,48 0,52 10 5,2
3 GM Papaioannou, Ioannis 2623 GRE 4201345 ½ 1 ½ ½ ½ 3 5 2546 2618 5 3 2,92 0,08 10 0,8
4 GM Kourkoulos-Arditis, Stamatis 2543 GRE 4221990 1 ½ ½ 0 ½ ½ 1 0 4 8 2596 2596 8 4 3,38 0,62 10 6,2
5 GM Ioannidis, Evgenios 2502 GRE 4229274 ½ ½ 1 ½ 1 ½ 0 4 7 2562 2612 7 4 2,92 1,08 10 10,8
 

Στις γυναίκες η τελική βαθμολογία είχε πολλές εκπλήξεις :

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Team Games   +   =   –  TB1  TB2  TB3  TB4  TB5
1 5
Bulgaria 9 7 2 0 16 236 23 179 160
2 2
Azerbaijan 9 7 1 1 15 227 22,5 183,5 149,3
3 6
France 9 5 2 2 12 210 22,5 184 116,3
4 4
Ukraine 9 5 2 2 12 199 23,5 167 109,3
5 19
Greece 9 5 2 2 12 181,5 20,5 180,5 118,5
6 8
Poland 9 6 0 3 12 175,5 19,5 175,5 111,5
7 3
Germany 9 4 3 2 11 178 20 172,5 99
8 15
Serbia 9 5 1 3 11 171,5 18,5 182 104,8
9 11
Switzerland 9 4 3 2 11 169,5 20 173,5 100,8
10 1
Georgia 9 4 2 3 10 180 19,5 181 95,5
 Οι ομάδες από τη Ρωσία δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής ,ως επακόλουθο του πολέμου πολλές ομάδες είχαν στη σύνθεση τους ισχυρούς Ρώσους και Ρωσίδες  GMs, που άλλαξαν με η διαδικασία αλλαγής  ομοσπονδίας έγινε fast track  , έτσι ενισχύθηκαν  ομάδες όπως Σερβία (χρυσό)  , η Αγγλία η Ρουμανία Ελβετία  κ.α !

Στις γυναίκες η Βουλγαρία έκανε τη μεγάλη έκπληξη ενώ παραδοσιακές ομάδες όπως η Ουκρανία Γεωργία Αρμενία Πολωνία ήταν φανερά εκτός φόρμας , έτσι πιάνοντας μεγάλη απόδοση η Εθνική Γυναικών κατάφερε να φτάσει στην 5η θέση ! Νόρμες στις πρώτες δύο σκακιέρες για Τσολακίδου & Αβραμίδου !

Αναλυτικά :

Team-Composition with round-results

5. Greece (RtgAvg:2239, TB1: 12 / TB2: 181,5)

Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pts. Games RtgAvg Rp n w we w-we K rtg+/-
1 IM Tsolakidou, Stavroula 2389 GRE 4264312 ½ ½ ½ 1 1 1 1 0 ½ 6 9 2406 2531 9 6 4,28 1,72 10 17,2
2 FM Avramidou, Anastasia 2247 GRE 4239873 ½ 1 ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ 5,5 9 2331 2411 9 5,5 3,52 1,98 20 39,6
3 WIM Pavlidou, Ekaterini 2143 GRE 4213262 ½ 1 0 1 ½ 1 ½ 1 5,5 8 2308 2449 8 5,5 2,34 3,16 20 63,2
4 WGM Makropoulou, Marina 2124 GRE 4200187 ½ ½ 0 ½ ½ ½ 2,5 6 2276 2219 6 2,5 1,80 0,70 20 14
5 WFM Markantonaki, Haritomeni 2178 GRE 4207050 ½ ½ 0 0 1 4 2264 2071 4 1 1,55 -0,55 20 -11

 

 

 

Πανευρωπαϊκά Εθνικών Ομάδων στο Μαυροβούνιο 11/23

Στο Μαυροβούνιο βρίσκονται σε εξέλιξη τα Πανευρωπαϊκά Πρωταθλήματα Εθνικών Ομάδων , 38 ομάδες συμμετέχουν στους άντρες και 32 αντίστοιχα στις γυναίκες .

Chess-Results Server Chess-results.com – European Team Chess Championship 2023 – Open

Μετά από 3 αγώνες στις γυναίκες & στους άντρες έχουμε τα κάτωθι αποτελέσματα :

Team-Composition with round-results

15. Greece (RtgAvg:2239, TB1: 3 / TB2: 16)

Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 Pts. Games RtgAvg Rp n w we w-we K rtg+/-
1 IM Tsolakidou, Stavroula 2389 GRE 4264312 ½ ½ ½ 1,5 3 2467 2467 3 1,5 1,17 0,33 10 3,3
2 FM Avramidou, Anastasia 2247 GRE 4239873 ½ 1 ½ 2 3 2393 2518 3 2 0,95 1,05 20 21
3 WIM Pavlidou, Ekaterini 2143 GRE 4213262 ½ 1 0 1,5 3 2317 2317 3 1,5 0,87 0,63 20 12,6
4 WGM Makropoulou, Marina 2124 GRE 4200187 ½ 0,5 1 2237 0 1 0,5 0,35 0,15 20 3
5 WFM Markantonaki, Haritomeni 2178 GRE 4207050 ½ ½ 1 2 2318 0 2 1 0,63 0,37 20 7,4

 

 

Team-Composition with round-results

14. Greece (RtgAvg:2590, TB1: 4 / TB2: 12,5)

Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 Pts. Games RtgAvg Rp n w we w-we K rtg+/-
1 GM Theodorou, Nikolas 2619 GRE 4262875 1 0 ½ 1,5 3 2551 2551 3 1,5 1,75 -0,25 10 -2,5
2 GM Mastrovasilis, Dimitrios 2573 GRE 4202694 1 ½ ½ 2 3 2502 2627 3 2 1,74 0,26 10 2,6
3 GM Papaioannou, Ioannis 2623 GRE 4201345 ½ 1 1,5 2 2422 0 2 1,5 1,45 0,05 10 0,5
4 GM Kourkoulos-Arditis, Stamatis 2543 GRE 4221990 1 ½ 1,5 2 2451 0 2 1,5 1,21 0,29 10 2,9
5 GM Ioannidis, Evgenios 2502 GRE 4229274 ½ ½ 1 2 2476 0 2 1 1,07 -0,07 10 -0,7

 

 

 

 

Καλή επιτυχία ευχόμαστε  στις Εθνικές μας Ομάδες !

1ο Υβριδικό Πόλεων u1800 21&22/10/23

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία το 1ο Ομαδικό Υβριδικό Πόλεων u1800 το Σαββατοκύριακο 21&22/10 μέσω της πλατφόρμας tornelo .

Διοργανωτής ο υποφαινόμενος σε συνεργασία με μία εξαιρετική ομάδα ανθρώπων που έπραξαν τα μέγιστα ώστε να υλοποιηθεί η ιδέα αυτή για πρώτη φορά στην Ελλάδα και στη Κύπρο . Θα ήθελα να ευχαριστήσω ιδιαιτέρως τους Κεραμιώτη Μιχάλη & Καραλή Τ για τη πολύτιμη τεχνική τους στήριξη , επίσης τους υπεύθυνους των οκτώ (8) ομάδων που έλαβαν μέρος στο φιλόδοξο αυτό εγχείρημα που εύχομαι  να δυναμώσει και αναπτυχθεί ακόμα περισσότερο στο μέλλον.

Η τελική βαθμολογία μετά από (5)  πέντε ιδιαίτερα μαχητικούς γύρους :

Chess-Results Server Chess-results.com – 1ο Υβριδικό Κύπελλο Πόλεων 2023 U1800

Final Ranking after 5 Rounds

Rk. SNo FED Team Games   +   =   –
1 2 GRE
ΟΑΑ “ΗΡΑΚΛΕΙΟ” 5 4 0 1
2 6 CYP
SIMBA Trainers 5 4 0 1
3 3 GRE
ΣΟ ΔΡΑΜΑΣ 5 3 0 2
4 1 GRE
Π.Σ. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 5 3 0 2
5 5 GRE
ΣΟ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΥΠΕΡΟΧΗ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Μικτή) 5 2 1 2
6 7 GRE
ΣΚΑΚ. ΟΜΙΛΟΣ ΙΩΝΙΑΣ ΘΕΣ/ΚΗΣ 5 2 0 3
7 4 GRE
ΣΟ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΚΑΛΛΙΜΑΣΙΑΣ ΧΙΟΥ 5 0 2 3
8 8 GRE
ΜΣ ΒΑΡΒΑΣΙΟΥ ΧΙΟΥ – ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ”Ο ΦΑΡΟΣ 5 0 1 4

Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα από το Ηράκλειο Κρήτης ,προπονητής και υπεύθυνος ο Εμμανουηλίδης Κώστας ,συγχαρητήρια Κώστα για τη προσπάθεια και το έργο σου, αποτελεί σταθερή αξία όλα αυτά τα χρόνια !

Δεύτερη η ανερχόμενη ομάδα από τη Λευκωσία της Κύπρου, με άψογη τεχνική κατάρτιση ο Mark Bryan αναπτύσσει το σκάκι στη Κύπρο !

Τρίτη η ομάδα της Δράμας ,η πολυετή προσπάθεια από τον Δερμιτζόγλου Χρ που ετοιμάζεται να αναλάβει και το Πανελλήνιο u20 για το 2024 , δίνει καρπούς , είναι σημαντικό η επαρχία να αναλάβει δράσεις και να αναπτυχθεί !

Στη 4η και 5η θέση οι ομάδες της Αθήνας με τους Ντουντανιώτη Δημήτρη και Μιχαηλίδη Ανέστη , έμπειρους διοργανωτές και προπονητές , τους ευχαριστούμε για τη στήριξη τους .

Στην 6η θέση η νεόκτιστη ομάδα της Ιωνίας από τη Θεσνικη μια  ελπιδοφόρα  προσπάθεια του έμπειρου διαιτητή Γεροντόπουλου Μ .

Η δυτική Θεσνικη μπορεί να γίνει ο νέος πυλώνας ανάπτυξης στη πόλη μας .

Στην 7η &8η θέση οι ομάδες από τη Χίο ,η  όρεξη και μεράκι που έχουν για το σκάκι δίνει ελπίδες για το μέλλον ,οι Ραπτοπούλου Μ & Ακρατοπούλου Π έκαναν εξαιρετική προσπάθεια και ευχόμαστε να ριζώσει το σκάκι στο όμορφο νησί της Χίου ,χαρά μας να βοηθήσουμε και να  στηρίξουμε όλες τις δράσεις τους !

Το τουρνουά αυτό πρωταρχικό στόχο είχε να κερδίσουν εμπειρίες οι ακριτικές μας ομάδες και αθλητές που στερούνται ευκαιριών ,σημασία έχει  η συμμετοχή και όχι τόσο η τελική κατάταξη .

Τέλος θα ήθελα να το αφιερώσω στη μνήμη του πατέρα μου Μαστροβασίλη Γαβριήλ που προσέφερε  τα μέγιστα ώστε να διαδοθεί και να αναπτυχθεί το σκάκι στη Θεσνικη αλλά και στη Β. Ελλάδα , με αυτή τη δράση αγκαλιάζουμε όλο τον Ελληνισμό και ευελπιστούμε να δημιουργήσουμε ανοικτούς διαύλους συνεργασίας και επικοινωνίας .

Σε επόμενη ανάρτηση θα έχουμε και φωτογραφικό υλικό !

Ο διευθυντής  αγώνων

GM Μαστροβασίλης Θ

Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Αθήνα 2023

Στις 30/8 ολοκληρώθηκε στην Νίκαια της Αθήνας το 50ο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα

Α΄ Εθνική 2023 – Πρωταθλητής Ελλάδας ο Σκακιστικός Όμιλος Καβάλας « ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ (chessfed.gr)

Η τελική κατάταξη του πρωταθλήματος έχει ως εξής:

Rk.

SNo

Team

Games

  + 

  = 

  – 

 TB1 

 TB2 

 TB3 

1

2

ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

7

6

0

1

12

362

46

2

3

ΕΥΒΟΪΚΗ ΕΣ

7

5

1

1

11

303,5

42,5

3

4

ΑΜΟ ΓΑΛΑΞΙΑΣ

7

4

2

1

10

304,5

41

4

6

ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ ΟΣ

7

4

2

1

10

294,5

36

5

14

ΣΑ ΧΑΝΙΩΝ

7

5

0

2

10

221

36,5

6

1

Ο ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ

7

4

1

2

9

329

38,5

7

15

ΣΑ ΣΥΚΕΩΝ-ΝΕΑΠΟΛΗΣ

7

4

1

2

9

282

39

8

5

ΣΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

7

4

1

2

9

258,5

39

9

12

ΣΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

7

4

1

2

9

221,5

38,5

10

16

ΠΝΕΥΜΑΘΛΟΝ

7

4

0

3

8

270,5

38,5

Στο φετινό διασυλλογικό οι ομάδες αντιμετώπισαν αρκετές δυσκολίες ,ενώ επιτυχημένο ήταν το αποτέλεσμα για τη Β. Ελλάδα διότι μετά από καιρό τη πρώτη θέση διεκδίκησαν στο τελευταίο γύρο  οι ομάδες του ΣΟ Καβάλας και του ΑΜΟ Γαλαξία  ,η νίκη με 6-4 της Καβάλας της χάρισε τον 6ο της τίτλο !

Οι καλές εμφανίσεις του ΑΜΟ Γαλαξία οδήγησαν  στη τριάδα  ,οι νεανικές σκακιέρες της ομάδας χάρισαν πολλούς κρίσιμους πόντους στα ντέρμπι . Μήσιος με 6/7 Ιωαννίδης με 5,5/7 Κουσκούτης με 5/7 και Δερέκα με 4,5/7 πέτυχαν τα καλύτερα σκορ !

Μπράβο σε όλους τους παίκτες και παίκτριες της ομάδας για τη προσπάθεια τους .

Team-Composition with round-results

  3. ΑΜΟ ΓΑΛΑΞΙΑΣ (RtgAvg:1999, TB1: 10 / TB2: 304,5)
Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Games RtgAvg
1 IM IOANNIDIS, EVGENIOS 2490 GRE 4229274 1 1 ½ ½ 1 1 ½ 5,5 7 2384
2 GM MASTROVASILIS, ATHANASIOS 2484 GRE 4201990 ½ 1 ½ 0 ½ ½ ½ 3,5 7 2292
3 FM KOUSKOUTIS, GEORGIOS-ALEXANDROS 2282 GRE 4234049 1 1 1 ½ ½ ½ ½ 5 7 2232
4 FM TSORBATZOGLOU, THEODOROS 2150 GRE 4200586 ½ 0,5 1 1942
5 WFM GRAPSA, GEORGIA 1942 GRE 4206436 1 0 1 1 ½ ½ 0 4 7 1856
6 DEREKA, KONSTANTINA 1610 GRE 25837435 0 1 1 ½ 1 1 0 4,5 7 1690
7 SISKOU, EVANGELIA 1677 GRE 42113938 ½ 1 ½ 0 1 ½ ½ 4 7 1455
8 VARDAKAS, GRIGORIOS 2093 GRE 4264843 0 ½ 0 ½ ½ 0 ½ 2 7 2070
9 AFM KARAMICHOS, MICHAIL 1903 GRE 25868993 + 0 ½ ½ 1 ½ 0 3,5 7 1945
10 MISIOS, KONSTANTINOS 1362 GRE 42122406 1 1 0 1 1 1 1 6 7 1374
11 SAMARIDIS, KONSTANTINOS 2021 GRE 4262867 ½ 0 ½ ½ ½ ½ 2,5 6 2003

Στη δεύτερη θέση η ομάδα της Ευβοϊκής που νωρίτερα κατάφερε να κερδίσει και το Κύπελλο Ελλάδος , την τελευταία 5ετία βρίσκεται σταθερά στις ομάδες που διεκδικούν .

Ο Φυσιολάτρης  παρότι αποδυναμωμένος φέτος άγγιξε το τίτλο αλλά έχασε το κρίσιμο ματς με το Γαλαξία στον 6ο γύρο και έμεινε εκτός τριάδας .

Από τη Θεσσαλονίκη συμμετείχαν 8 ομάδες , τελικά οι 5 υποβιβάστηκαν τερματίζοντας κάτω από την 20η θέση ( ΕΣΚ ,ΣΑΘ Λευκός Πύργος ,ΕΣΟ Παπάφη Χρονικόν και ΣΟ ΣΑΧ Θεσνικης ) ενώ η ΕΣΘ δεν συμμετείχε με αποτέλεσμα να υποβιβαστεί μετά από πολλά χρόνια στο ΠΟΑ .

Καλή εμφάνιση από Συκιές 7η θέση και Άρη.

περισσότερες πληροφορίες στο

Greek Chess First League 2023 | by Greek Chess Federation

1st Royal Gambit 2023

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο Πειραιά στις 23&24 Ιούνη στο χώρο   Φωτιστικά Ψαρράκος  με διοργανωτή την ομάδα ” ΕΣΠ Οι μαχητές ” το  1st Royal Gambit !

Με σχεδόν 100 συμμετοχές σε τρία  γκρουπ δυναμικότητάς και με χρόνο 60’+30” ( ένα φιλόδοξο νέο σύστημα ,κάτι ανάμεσα σε κλασσικό και ράπιντ ) μέσα σε δύο μόλις μέρες πολλές μαχητικές παρτίδες έλαβαν χώρα .

Να τονίσουμε τις  καλές συνθήκες  ( εύκολη πρόσβαση με τον ηλεκτρικό -καθιστικό αναμονής για τους συνοδούς αλλά και νεράκια για όλους και όλες)

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στην προσπάθεια των Μαχητών να οργανώσουν νέα τουρνουά και να δώσουν την ευκαιρία στο Πειραιά να αναπτυχθεί και να εξελιχθεί σκακιστικά  αλλά και να γίνει ένας νέος θελκτικός σκακιστικός προορισμός .

Στη βαθμολογία του Α γκρουπ είχαμε μετά από ισοβαθμία :

Final Ranking after 5 Rounds

Rk. SNo Name Rtg Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4 n K rtg+/-
1 1 GM MASTROVASILIS, ATHANASIOS 2509 4 0 15,5 13 11,50 5 10 -2,6
2 2 IM ALEXAKIS, DIMITRIS 2439 4 0 15 14 11,25 5 10 1,5
3 4 PAPADOPOULOS, GEORGIOS 2310 4 0 15 12,5 11,25 5 20 -0,4
4 14 GIANNELOS, STYLIANOS 1697 4 0 12 11 9,25 5 20 21,8
5 3 FM PATRELAKIS, EVAGGELOS 2386 3,5 0 14 12 9,00 5 10 -8,1
6 7 STRATIGOS, SPIROS 1886 3,5 0 13 11,5 6,75 5 20 6,6
7 11 MYLONAKIS, IOANNIS 1795 3 0 15 14 6,50 5 40 47,6
8 6 GIATRAKOS, ORESTIS 1898 3 0 15 13,5 7,75 5 20 -1
9 10 PANOUTSOPOULOS, PAVLOS 1797 3 0 13 11,5 6,00 5 20 9
10 12 AFM KYRIAKIDIS, ORESTIS 1781 2,5 0 16 13,5 7,25 5 40 27,6

 

Νικητής ο υποφαινόμενος δίχως όμως να πιάσει εξαιρετική απόδοση , ενώ μαχητικοί και επικίνδυνοι παρουσιάστηκαν αρκετοί νέοι αθλητές !

Φωτογραφίες και περισσότερα νέα στην ιστοσελίδα του διοργανωτή

Facebook

Sharjar 2023

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το τουρνουά στο Sharjar UAE με τη συμμετοχή κορυφαίων σκακιστών και σκακιστριών  από συνολικά 64 ομοσπονδίες ,78GMs και μ.ο elo 2618 σπάζοντας όλα τα προηγούμενα ρεκόρ  !

Συγχαρητήρια στον εγκέφαλο του τουρνουά GM Στράτο Γρίβα που εργάζεται χρόνια εκεί , με πλάνο και μακροπρόθεσμο στρατηγικό σχεδιασμό αναπτύσσει και προβάλλει το σκάκι σε παγκόσμια κλίμακα !

Τα υψηλά έπαθλα και οι εξαιρετικές συνθήκες διεξαγωγής αλλά και η ευκαιρία για νόρμες αποτελούν εχέγγυα για πετυχημένες διοργανώσεις κάτι που θα έπρεπε να μας παραδειγματίσει !

Η τελική βαθμολογία είχε ως εξής :

Νικητής ο Ινδός Erigaisi  ξεπέρασε και το όριο του 2700 !

Ινδοί, Κινέζοι ,Αμερικάνοι αλλά και Ιρανοί στις τοπ θέσεις ,φαίνεται ξεκάθαρα ποιες χώρες παίρνουν τη σκυτάλη για τη κορυφή από τις  παραδοσιακές δυνάμεις  !

Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Name FED Rtg Pts.  TB1  TB2  TB3  TB4  TB5
1 8
GM Erigaisi, Arjun IND 2701 6,5 0 39 34,5 1 2775
2 11
GM Sevian, Samuel USA 2684 6 0 43,5 39 1 2764
3 2
GM Gukesh, D IND 2732 6 0 43 39,5 0 2781
4 4
GM Yu, Yangyi CHN 2729 6 0 42,5 39 1 2777
5 15
GM Martirosyan, Haik M. ARM 2675 6 0 40,5 36,5 1 2759
6 6
GM Niemann, Hans Moke USA 2708 6 0 40,5 36 1 2751
7 14
GM Tabatabaei, M. Amin IRI 2677 6 0 40,5 36 0 2749
8 17
GM Oparin, Grigoriy USA 2667 6 0 40 37 2 2774
9 16
GM Nihal, Sarin IND 2673 5,5 0 43,5 38,5 0 2731
10 22
GM Nguyen, Thai Dai Van CZE 2645 5,5 0 42,5 38 1 2712

Chess-Results Server Chess-results.com – 6th Sharjah Masters 2023- Masters Section

Από Ελληνικής πλευράς είχαμε , Θεοδώρου Ν 4,5/9 και Μαστροβασίλης Δ 3,5/9 , το τουρνουά είναι τόσο ισχυρό ώστε GMs του 2600 να αγωνίζονται να πιάσουν το 50% !

 

GM Μαστροβασίλης Θ